Každá zahrada je vlastně originálním dílem. Nikde se neshledáte se shodně umístěnými květinami, stromy, keři a ani se stejnoměrně posekaným trávníkem. Zahrady se od sebe neliší potřebou pravidelné péče. Jestliže nechcete trávit čas v divoce rostoucím porostu, budete vrčení motoru sekačky a dalších pomocníků slyšet hodně často.

Výška trávy na zahradě

Počet sekání se odvíjí podle momentálních klimatických a vegetačních podmínek. Koupili jste si nový rodinný domek s rozlehlou zahradou a splnili jste si svůj sen? Kromě jiného se od jara do podzimu ponoříte do vůně posečené trávy. Není vůbec třeba věřit dědovi, že nejlepší je kosa, vrhněte se na moderní sekačky, traktůrky, vyžínače a práci si užívejte!

Odborníci doporučují ideální výšku trávníku cca od tří do 6ti cm. Konkrétně výšku ovlivňuje zvolený travní směs, podnebí a probíhající roční období. Okrasné trávníky budete sekat častěji než běžné užitkové porosty – ty stačí sekat přibližně jednou za týden. S pomocí moderních sekaček si můžete nastavit výšku trávníku podle sebe. Vůbec není pravidlem, že musí být výška všude stejná. Naopak se nezdráhejte experimentovat a nechte si místa, kde najdete vyšší stébla a tyto divoce rostoucí plácky zanechají zajímavý efekt.

Tráva v teplu a dešti

Během suchého období nechte trávník o něco delší, aby nedošlo ke snadnému proschnutí. Jarní a letní měsíce vyžadují častější sekání trávy, minimálně jednou za sedm dní. Krácení neprovádějte o víc než třetinu délky. Jestliže je během sezóny hodně deštivo, sekejte častěji. Sekání ale neprovádějte za během velkého vlhka, protože mokrá tráva zanese žací místo v sekačce a na trávníků se budou utvářet chuchvalce.

Chcete mít z trávníku hebký zelený koberec? Výška okrasných trávníků činí obecně 1,5 až 2,2 cm. Během teplého a suchého období se přikloňte k o něco delším stéblům. Intenzivní růst probíhá během května a června, poté v září. Během července a srpna je růst pomalejší, pokud převládá teplé léto.

Podzimní péče o trávník

Trávníky budou přezimovat mírně obrostlé. Sekání trávy provádějte pravidelně podle potřeby, dokud se nezastaví růst. Jedná se o čas přibližně do konce listopadu, ale konkrétní doba závisí na počasí. Posekaná tráva se musí ihned odklízet, jinak se během nevlídného počasí rychle vytvoří plísně. Před sečením nevynechte kontrolu dostatečného nabroušení žacího nože. Tupé nože se starají o vytrhávání a následně konečky zasychají.

V rukou odborníků

Sečete, sečete a večer se pomalu nedovlečete do postele? Stále rostoucí tráva a jiné práce v zahradě dají mnohdy pořádně zabrat! Údržba zeleně v Praze a v jiných lokalitách vás nemusí okrádat o čas a síly, když si najmete firmu, co vše udělá za vás. Dnes nejde o luxus, ale hojně využívané služby mnohými zájemci.