Pěstování a údržba okrasných rostlin 2 – přenosné letničky

Zde je druhý díl naší minisérie o pěstování okrasných rostlin a dřevin, kde si představujeme méně používané rostliny, ale je třeba říci, že nezaslouženě. Vyzkoušejte je, odmění se Vám svou krásou ve Vaší zahradě. A skvěle doplní stávající výsadbu. První část o zajímavých keřích si přečtěte zde: Pěstování a údržba okrasných rostlin 1 – zajímavé keře

Lantány do truhlíků, jako stromky nebo do záhonu

Jako ideální přenosné rostliny se zajímavými květy u nás můžeme pěstovat lantány, česky označované jako libory. Jedná se sice o rostliny subtropických a tropických oblastí, ovšem pokud je přeneseme na zimu do místností s běžnou teplotou, můžeme si je přechovat pro další rok. V případě, že se rozhodneme lantánu pěstovat jako stromek, můžeme ji mít i několik let. V zemích svého původu se tyto rostliny natolik rozrůstají, že se mohou stát nepříjemnými plevelnými rostlinami, ovšem u nás tento problém nehrozí.

Lantana
Lantana ( květ ) – foto: Josch13

Lantana camara patří k nejčastěji zastoupeným druhům libor u nás. Tento druh se pěstuje v obrovském množství odrůd, které se od sebe liší především barevností květů. V důsledku postupného stárnutí květů se v každém květenství odehrává fascinující barvoměna jednotlivých malých kvítečků. Květy i listy rostlin mají jemnou vůni.

Lantány jsou nenáročné na pěstování. Vysazují se ven až po 15. květnu a to buď přímo na osluněná stanoviště anebo do nádob, které lze také zapustit do země.

Stínomilné okrasné kopřivy

Vzácnou vlastností u letniček je to, že snášejí dobře polostín až stín. A právě do takovýchto podmínek jsou vhodné Coleusy čili okrasné kopřivy. Řadíme je mezi letničky, protože je pěstujeme přes léto nejčastěji v nádobách venku na zahradách, terasách nebo balkonech, kde nám zdobí svými půvabnými listy leckterá zákoutí. Na takových místech, kde by jiné letničky trpěly, jsou okrasné kopřivy jako doma.

Mají dlouhou dobu mezi výsevem a tvorbou prvních květů, což pěstitelé vítají, neboť jsou to rostliny okrasné listem, nikoli květem.

Coleus
Coleus – rudá varieta – foto: JamesDeMers

Jejich dalším velkým plusem je nenáročnost na údržbu a výživu. Musíme dávat hlavně pozor na přehnojení dusíkem. Kopřivy přihnojujeme spíše hnojivy s vyšším obsahem draslíku. Zvláště odrůda Aurora se vyznačuje široce rozložitou stavbou rostlin, což využijeme u výsadby dekoračních nádob, do kterých ke kopřivám můžeme přidávat další rostliny. Ovšem pokud přemístíme coleusy na podzim do bezmrazého prostředí, můžeme je udržet i po několik let například na parapetu za oknem. V tom případě je lepší odstřihávat jim vykvetlé květy, které nejsou příliš dekorativní. Rostliny se tak nebudou alespoň vysilovat tvorbou semen.

Jak je to u letniček s hnojením a výživou

Každý druh rostlin si vyžaduje své. Zvláště letničky, které na zahradě pěstujeme v nádobách bez přihnojování, v průběhu celé sezóny nevydrží.

Zvolit můžete hnojivo tekuté, které začne účinkovat okamžitě po rozpuštění v zálivce anebo hnojivo s déle trvajícím účinkem, které se do půdy postupně uvolňuje z hnojivových tyčinek nebo tablet. To uvítají jistě pěstitelé, kteří odjíždějí v létě na delší dobu pryč.

Existuje i skupina vodorozpustných hnojiv obsahující chelátovou formu živin. Díky ní je rostlina schopna výživu přijímat vysoce efektivně.

Autor: Zuzana Bohdalová

úvodní foto: Lantana ( foto: hans )

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 

 

Napsat komentář