Prořezávání okrasných rostlin

Rostliny rostoucí ve svém přirozeném prostředí – v přírodě, není třeba prořezávat. Jejich životní prostor není třeba upravovat, vše upraví příroda sama. Při správném plánování, výsadbovém plánu a výběru rostlin minimalizujeme zásahy i v okrasné zahradě.

Nicméně  zahrada je umělé prostředí a nějaký ten zásah bude potřeba. Někdy nelze nechat rostliny růst přes jejich “vymezený prostor”, dalšími důvody pro prořezání můžou být:

  • povzbuzení k dalšímu růstu u starších dřevin
  • tvarování dřevin a živých plotů
  • prořezání a zmlazení zanedbaných rostlin
  • prořezání pro podporu nových výhonů

Důležité je odstraňování suchý a poškozených větví nebo větví, které jsou napadené chorobami a zasychají.

Cílem prořezání větví okrasných rostlin a dřevin je tedy udržet rostlinu v růstu a květu, podporovat její dlouhověkost a pěkný vzhled.

Kdy prořezávat

Poškozené, zlomené větve odstraňujeme ihned, jak poškození objevíme. Dále se řídíme těmito základními principy:

Opadavé keře

Keře kvetoucí na jaře prořezáváme ihned po odkvětu. Rostliny tak mají dostatek času vytvořit do zimy nové výhony, na kterých příští jaro opět pokvetou. do této skupiny například patří: Zlatice, šeřík, jasmín pustoril …

Keře kvetoucí v létě a na podzim prořezáváme na konci zimy nebo počátkem jara. Do léta nové výhony vyrostou a budeme se opět radovat z pěkných květů.

Živé ploty

Živé ploty se většinou upravují dvakrát do roka. Ke konci jara a ke konci léta. Více o prořezávání živých plotů a nástrojích pro údržbu si přečtěte v článku: Technika pro tvarování rostlin a údržbu živých plotů

Tvarované rostliny

Rostliny tvarujeme a upravuje dle potřeby a dle daného tvaru, většinou 3-5 x za sezónu.

Neopadavé keře

Většinou se neprořezávají. U rychleji rostoucí, například u rododendronů, stačí na jaře uříznout 1-2 nejvíce vyčnívající větve, aby nepřerostli dále a neutlačovali ostatní rostliny. Dále odstraňujeme poškozené větve.

Zakrslé keříky

Do této skupiny z pohledu řezu patří levandule, pelyněk nebo v létě kvetoucí vřes potřebují prořezat minimálně jednou  za dva roky, jinak budou dřevnatět a jejich růst bude nepravidelný. Řez provedeme na začátku jara. U levandule je vhodné  také sestříhat odkvetlé výhony na konci léta.

Při prořezávání dbáme na zákony rostlinné fyziologie:

  • uřízneme-li vrchol větve nad spícím pupenem, bude tento pupen povzbuzen k růstu
  • řežeme u pupenu, který směřuje ven. Nový přírůstek bude směřovat ven od středu rostliny
  • pokud uřízneme větší část větve, bude se rostlina snažit to vykompenzovat větším růstem a naopak.

Prořezávejte ku prospěchu rostliny a ona se odmění pěkným růstem, tvarem a květy.

Napsat komentář