Technika pro tvarování rostlin a údržbu živých plotů

Pravidelné sečení trávníku je samozřejmost, ale i živé ploty a okrasné dřeviny potřebují údržbu a sestřih. Jaké jsou možnosti při údržbě živých plotů a jakou techniku a nástroje použít.

Údržba živých plotů a tvarovaných rostlin

Aby se staly živé ploty ozdobou zahrady potřebují přesný střih, pravidelné zastřihávání a prořezávání. Samozřejmě mám na mysli formální živý plot, který je stříhaný do tvaru. Můžeme mít živý plot neformální, kde jsou smíchány například tři druhy keřů nebo z růží, u tohoto typu si většinou vystačíme se zahradnickými nůžkami a ruční pilkou a jejich rozložitý růst je naopak jejich předností.

Formální živé ploty udržujeme do daného tvaru. Nejčastěji se živé ploty stříhají dvakrát ročně  ( květen – červen, srpen ), rychle rostoucí i 3 x během sezóny. Tvarované rostliny pro dosažení perfektního vzhledu je potřeba udržovat častěji 3-5x.

U vyšší živých plotů vždy stříhejte  se sklonem – do kónusu, nahoře mírně užší, aby se světlo dostalo až ke spodním části a listy neopadávali nebo jehlice neusychali.

Technika a nářadí pro střihání živých plotů

Pro střih živých plotů můžete využít

  • ruční nůžky na živé ploty
  • plotostřihy – akumulátorové, elektrické nebo benzínové

Nástroje volíme vždy podle velikosti plotu. Ruční nůžky nám budou stačit pro krátkou nízkou stěnu, ale pro delší a vyšší ploty vždy používáme plotostřihy a ruční nůžky použijeme pouze na dostřižení.

Použitím plotostřihu se ušetří hodně času a námahy při údržbě živých plotů. Nejčastěji se využívají elektrické plotostřihy, které jsou lehké a dobře se s nimi manipuluje.

V posledních letech se stále více prosazují akumulátorové plotostřihy, jejich velkou výhodou je, že se nemusíme starat o elektrický kabel. Motor je je poháněn energií z výměnného akumulátoru.

Motorové benzínové plotostřihy využijeme při údržbě velkých živých plotů, jsou vhodné i pro firmy zabývající se údržbou zahrad. Jejich výhodou je velký výkon a mobilita, nejste závislý na elektřině.

Akumulátorový plotostřih Wolf-Garten HSA 45 V
Akumulátorový plotostřih Wolf-Garten HSA 45 V

Pro údržbu vysokých živých plotů je možné využít křovinořez s nástavcem pro úpravu živých plotů. Řezací hlava je otočná a díky dlouhému nástavci dosáhneme do větší výšky.

U plotostřihů při jejich výběru sledujeme

  • výkon motoru
  • délku pracovní části

Délka procovní části je většinou v rozmezí 40 -60 cm.

Velkou výhodou při práci je možnost nastavení a otočení střihací pracovní části. Otočný nůž výrazně usnadňuje manipulaci a střihání.

U zahradní techniky na střihání živých plotů je velký výběr, ve své nabídce mají plotostřihy všechny významné firmy. Sledujeme také celkové provedení nástroje a použité materiály.

Nástroje pro tvarování rostlin

Pro tvarování rostlin využijeme

  • zahradní nůžky
  • nůžky na živé ploty
  • menší plotostřihy
  • akumulátorové nůžky

Nářadí vybíráme vždy s ohledem na velikost a tvar udržovaných rostlin. Nejvíce se zde prosazují akumulátorové nůžky. Můžeme mít jednorázové nebo s výměnnými nástavci a pak se dají využít i například pro stříhání okrajů trávníků. Velkou výhodou je nízká hmotnost, jednoduchá manipulace a nemusíme se starat o elektrický kabel.

Akumulátorové nůžky pro tvarování dřevin Wolf-Garten Finesse 30E
Akumulátorové nůžky pro tvarování dřevin Wolf-Garten Finesse 30E

foto: Wolf-Garten

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 

Napsat komentář