Netkaná a tkané textilie v zahradě

Pro vytváření okrasných zahrad je k dispozici množství různých pomůcek, jedním z nich jsou netkané a tkané textílie v černé nebo hnědé barvě. Bílá netkaná textilie se zase velmi využívá při pěstování zeleniny.

Co je netkaná textílie

Zde je odborná definice, cituji z Wikipedie: “Netkaná textilie je plochá vrstva vyrobená z jednosměrně nebo náhodně orientovaných vláken, spojených třením, kohezí nebo adhezí jednotlivých částic textilie”.

Jak se textilie vyrábí, se můžete dozvědět na stránkách výrobce, společnosti Pegas.

Použitý materiál: netkané textilie se nejčastěji vyrábějí ze 100 % polypropylenu odolného proti slunečnímu záření.

Bílá netkaná textilie – krycí

Bílá netkaná textilie, někdy také nazývaná krycí textilie se nejčastěji využívá při pěstování zeleniny. Jistě jste již na jaře viděli pole překrytá bílou látkou. To byla právě bílá textilie, která pomáhá pěstitelům zeleniny a brambor.

Bílá krycí textílie na poli
Bílá krycí textílie na poli

Textilie je propustná pro vodu, vzduch i světlo a během vegetace vytváří optimální mikroklima pro vývoj a růst rostlin. Rostliny jsou chráněny před změnami počasí (krátkodobým mrazem), silným větrem, kroupami a škůdci.

Stejně ji můžete využít i doma na zahradě. Používá se na překrytí květin nebo kvetoucích ovocných stromů v období, kdy hrozí jarní mrazíky.

Bílá netkaná textilie se standardně vyrábí v plošné hmotnosti 17 – 30 g/m2.

 

Černá netkaná textilie – mulčovací

Černá netkaná textílie – tzv. mulčovací textilie, se používá nejčastěji v okrasné zahradě.

Černá textílie se pokládá přímo na půdu na záhony okrasných rostlin, okolo keřů a stromů a brání růstu a rozvoji plevelů, čímž se výrazně snižuje nebo vylučuje potřeba herbicidů.

černá_textílie
černá textilie ve výsadbě jahod

Tato textilie propouští vodu, umožňuje prohřívání půdy, omezuje neproduktivní výpar a zamezuje tvorbě půdního škraloupu.

Na textílii se následně rozveze mulčovací kůra nebo drobný kamínek ( kačírek ), který ji zakryje. V posledních letech se také využívá textilie v hnědé barvě.

Velmi často se používá černá netkaná textílie při výsadbě jahod, kde zabraňuje růstu plevelů. Abychom textilii zakryli, můžeme na ni, mezi jahody, rozprostřít slámu.

Černá netkaná textilie se standardně vyrábí v plošné hmotnosti 45 nebo 50 g/m2, v zesíleném provedení v 90 g/m2.

Tkané textilie – agrotextilie

Tkaná textilie ( Agrotextílie ) je speciální porézní tkanina utkaná z polypropylenových pásků s vysokou životností. Agrotextilie je vhodná pro použití ve sklenících i pod širým nebem, pro velkopěstitele i drobné zahrádkáře.

Agrotextilie se vyrábí ve 3 druzích 90 g/m2, 100 g/m2 a 130 g/m2, základní barva je černá, případně černo-zelená. Největším českým výrobce tkaných agrotextílií je společnost Juta.

Agrotextílie - černá tkaná textilie
Agrotextílie – černá tkaná textilie

S touto pevnou tkanou textilii se nejčastěji setkáváme v zahradnictví, kde je umístěna na plochy s výpěstky. Na zahradě ji nejčastěji používáme na plochy, které následně zasypeme kačírkem. Využívá se podobně jako černá netkaná textilii v ochraně proti prorůstání plevelů.

Její použití je následující:

  • úprava veřejných ploch a dálničních svahů
  • pěstování zeleniny a ovoce
  • zahradní a parková architektura
  • předpěstování okrasných rostlin a stromků
  • sadařství, školky

Jaké jsou rozměry textilií

Používání textilií je v zahradnictví a zemědělství velmi rozšířené, proto je i nabídka různých rozměrů textilií velmi bohatá. V zahradních centrech nebo internetových shopech je nabídka od balení 2*5 m až po role 1,6*100 m a 1,6*250 m. Pro pro velkoodběratele nabízejí výrobci role o různých šířích a návinech.

foto: Milmar, Juta

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 

Napsat komentář