Pěstování a údržba okrasných rostlin 3 – trávy a bambusy


Rovněž okrasné trávy a bambusy mohou být velmi zajímavými prvky, které celkově vylepší vzhled vaší zahrady. Mnozí z vás jistě ocení krásu těchto přizpůsobivých rostlin, díky nimž se dá ozvláštnit takřka každá zahrada. Jejich velkou předností je navíc možnost jejich efektní kombinace s květinami, keři a stromy.

Ano, toto je třetí část minisérie o pěstování okrasných rostlin:

1. část – Pěstování a údržba okrasných rostlin 1 – zajímavé keře

2. část – Pěstování a údržba okrasných rostlin 2 – přenosné letničky

I plochy osázené pouze trávami mají své kouzlo

Každý správný zahradník či zahrádkář usiluje o to, aby jeho zahrada vypadala zajímavě v každém ročním období, a to i v zimě. A právě trávy jsou v takovém případě dobrým řešením, neboť se stříhají až po zimě a v průběhu zimy jsou to právě ony, kdo z naší jinak holé zahrady udělají zahradu okrasnou. Krystalky zmrzlé vody a sněhu na nich vytvářejí okouzlující hru barev, třpytu a různé struktury, která zaujme snad každého.

Dokonce i opadavé trávy mohou do zimní zahrady mnohým přispět. Například vybělená stébla a květenství ozdobnice čínské (Miscanthus sinensis) dokážou přežít dosti drsnou zimu a ojíněná vypadají doslova úchvatně.

Barevný kontrast a hustá výsadba trav

Každá zahrada, to je živý organismus tvořený především společenstvím námi vybraných rostlin. Při výběru rostlin pro zahradu je velmi důležité pro každé osazované místo zhodnotit nejen potřeby rostlin pro to, aby zdravě rostly, ale také brát zřetel na postupný vývoj každé jednotlivé rostliny.

Stejně tak postupujte i při výsadbě různých druhů trav, aby každá rostlina mohla plně rozvinout svou krásu díky dostatku prostoru. Jen tak vynikne jejich struktura i barva. Až se trávy rozrostou, můžeme zvážit, zda se mezi ně dají vysadit ještě další rostliny, například malé keříky levandule, okrasné dlouhověké trvalky jako například pivoňky nebo vysoké ploštičníky či denivky. Případně za výsadbou travin můžeme ještě umístit jehličnany a vyšší či nižší keře, které dotvoří celkový obraz naší zahrady.

Fádní, jednodruhová výsadba rozhodně není ani nebyla trendem. Jemně vanoucí větřík rozpohybuje travní stébla a díky tomu zahrada ožívá, ač je bez květů. Někdy zkrátka méně znamená více.

Bambusy pro okrasu i užitek

Mnoho pěstitelů u nás se mylně domnívá, že si na svou zahradu nemůže vysadit bambus, neboť neodolá mrazům v našich podmínkách. To ovšem není pravda, existuje totiž poměrně široké spektrum mrazuvzdorných druhů bambusů, které naše zimy bez problémů přežijí. Například středně vysoké až vysoké trsnaté bambusy zahrnuje skupina Fargesia, zatímco do skupiny Phyllostachis řadíme bambusy s výběžkatými oddenky, navíc vyššího růstu.

K dalším mrazuvzdorným bambusům řadíme skupinu Sasa, která zahrnuje jak nižší, střední, tak i vyšší výběžkaté bambusy. Rostliny jsou množené vegetativním způsobem, jejich výsadbu provedete ze zakoupených kontejnerů nejlépe přímo do půdy, kterou jste si předem do hloubky asi 50 cm ohraničili, aby časem prorůstající kořeny bambusů nezabraly půdu i ostatním rostlinám ve vaší zahradě.

Mnoha pěstitelům se osvědčily bambusy v zahradách k vytvoření hustých až neprostupných živých plotů a zástěn, například nevzhledných míst, jako jsou kůlny nebo popelnicová stání na zahradách.

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 

Napsat komentář