Výsadba živého plotu

Mnoho dobrých důvodů, proč mít na zahradě živý plot

Živé ploty mají hned několik výhod oproti těm klasickým dřevěným nebo drátěným. Ovšem jejich správné založení ani ošetřování není tak zcela jednoduchá záležitost. Abychom zaručili našim živým plotům co nejdelší trvanlivost a také estetické působení, je třeba se řídit určitými zásadami pro výběr keřů.

Pozitivní důvody pro výsadbu živého plotu

Živé keře patří k velmi hodnotným prvkům každé zahrady. Stěna z živých rostlin rozděluje pozemek vždy nenásilným způsobem, dokáže tlumit hluk a navíc poskytuje domov užitečnému ptactvu. Vysazené u cest a silnic mohou živé ploty úspěšně bránit i pronikání prachu a tlumit zápach výfukových zplodin. Zároveň působí živé ploty jako větrolamy a v době květu jako téměř nekonečná pastva pro včely. V živých plotech hledají své útočiště i ježci, další pro zahradu velmi užiteční tvorové.

Než vyberete, přemýšlejte

Každý z nás od živého plotu může očekávat jiný účinek, jinou funkci, kterou by měl v budoucnu takový plot plnit. Zatímco někdo potřebuje přilákat do své zahrady hmyz pro opylení ovocných stromů a keřů, další zvažuje možnost vizuálního oddělení své zahrady od té sousedovy. Kromě soukromí a vytvoření určitého mikroklimatu očekáváme od živých plotů také zdravější prostředí na naší zahradě.

Neproniknutelná hradba zeleně může být stejně účinným ohraničením pozemku jako klasický plot s brankou a zámkem. Pokud si výsadbu živého plotu pojistíte výběrem keřů, kterým roste trní, hned tak někdo se k vám na zahradu nevydá. Vzhledem k půdním podmínkám vašeho pozemku zvažte také, zda vyberete spíše jehličnany anebo listnaté keře.

Pro oddělení pozemku od blízké komunikace volte vždy keře hustší a vyšší. Nemáte-li dostatek času na pravidelnou úpravu živého plotu, vysaďte volně rostoucí dřeviny různých druhů.

Plánujte na papíře nebo v počítači

Živé ploty mohou mimo jiné sloužit k pohledovému ukrytí nevzhledných míst na zahradě, můžeme s nimi oddělit plochu, kde máme kompost, nebo kam stavíme popelnice. Ať už je ale účel výsadby vašeho živého plotu jakýkoli, můžete si jej naplánovat předem nanečisto.

Vyzkoušet můžete elektronický plánovač – sadovnickou projekci anebo si plot pouze načrtnout ve formě plánku na papír. Děláte to proto, aby vaše představa o živém plotu nabyla co nejkonkrétnějších obrysů. Tak získáte co nejvěrnější představu o tom, jak to bude na vaší zahradě živý plot vypadat. Ještě před výsadbou rostlin pak máte možnost opravit případné chyby a nedostatky.

Geometrie výsadby

Pokud dáváte přednost hustotě živého plotu, můžete podle toho volit dřeviny, a máte i další možnost, vysadit plot dvouřadý, nebo i víceřadý. Další variantou je výsadba do trojsponu. Můžete rovněž kombinovat listnaté keře s jehličnatými, nebo naopak lze pěstovat živé ploty čistě jednodruhové.

autor: Zuzana Bohdalová

Jak je vidět možnosti jsou pestré a vybrat si z nich může opravdu každý. Výběru vhodných dřevin se budeme věnovat v dalších navazujících článcích.

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 

Kam dále? Přečtěte si také:

Jak na údržbu živého plotu

Vybíráme plynový gril

Tipy pro výběr správného trávníkového hnojiva