Jak na údržbu živého plotu

Živý plot je jednou z nejkrásnějších součástí zahradní kultury, ovšem bez řádné péče se z okrasného plotu stává neupravené křoví. Nemusíme být zrovna jako Střihoruký Edward, tvar plotu bychom se ale měli snažit ohlídat, aby zahrada působila upraveně z vnitřního pohledu i zvenčí. Jak se správně starat o živý plot a jaké nástroje budeme potřebovat?

Základem péče je kromě pravidelné zálivky zejména zastřihávání a tvarování živého plotu.
U těch volně rostoucích stačí jednou za čas odstraňovat suché větve nebo ty, které přerůstají
do druhých keřů. Tvarovaný živý plot musíte již od počátku pravidelně upravovat.

Výraznější zástřih by měl být prováděn dvakrát do roka, u jehličnanů stačí pouze jednou. První letošní zásah proveďte ideálně na přelomu června a července, tou dobou totiž končí jarní růst keřů. Druhé kolo si naplánujte nejlépe na srpen, aby se rostliny stihly bez problémů připravit na zimu.

Vyberte si stříhací techniku

Někdo zástřih živého plotu provádí mechanicky nůžkami, to však může být značně namáhavé
a zdlouhavé. Na běžný plot se nejvíce hodí nůžky elektrické, které jsou oproti strojům benzinovým lehké, takže jsou vhodné i pro ženy.

Existují stroje určené pro zástřih malých, středních i velkých živých plotů. Pro těžko dostupná místa a vysoké ploty si pořiďte teleskopický plotostřih, s kterým pohodlně dosáhnete až do délky 3 metrů. Práce s takovým nástrojem je i bezpečnější, protože není potřeba používat žebřík.

Plotostřihy se liší podle účelu použití, tedy jestli budete keř pouze upravovat nebo máte zájem plot nějakým způsobem tvarovat. V takovém případě se vám bude více hodit plotostřih oboustranný
s naklápěcí zadní rukojetí a délkou ideálně do cca 200 mm, delší se naopak hodí pro méně důkladný, avšak rychlejší sestřih rozsáhlejších ploch.

Obecně platí, že čím delší lišta, tím rovnější bude střih a práce bude rychleji hotová.

radí produktový specialista značky Gardena Jakub Kirchner.

Akumulátory jsou v kurzu

Elektrické nástroje mají určité výhody oproti těm benzinovým: jsou lehčí, tišší a šetří životní prostředí. Pokud vám však vadí nutnost připojení k elektrické síti nebo nemáte elektrickou přípojku k dispozici, můžete vyzkoušet i čím dál oblíbenější stroje akumulátorové, které stačí pouze nabít. Zbavíte se tak kabelového omezení a přístroj můžete využívat v podstatě kdekoliv.

Nezapomínejte na detaily

Ať už máte plotostřih elektrický, akumulátorový nebo benzinový, vaše výbava stále není kompletní. Jako pomocníky pro drobnou práci si přichystejte i zmiňované mechanické nůžky na živý plot s dlouhými noži nebo ruční zahradní pilku. Všechny nástroje, které budete používat, rozhodně musí být očištěné a nabroušené. Tupé nůžky a pilky za sebou zanechávají roztřepené konečky větví, které rostliny oslabují a zvyšují riziko infekce.

Tipy na vhodné nástroje k úpravám živého plotu

GARDENA akumulátorové nůžky na živý plot EasyCut 42

GARDENA akumulátorové nůžky na živý plot EasyCut 42
GARDENA akumulátorové nůžky na živý plot EasyCut 42

Lehké akumulátorové nůžky na živý plot s ergonomicky tvarovanou rukojetí pro pohodlnou manipulaci. Optimalizovaná geometrie ostří zajišťuje efektivní, rychlý a čistý řez. Na konci čepele se nachází kryt, který chrání uživatele před zpětným nárazem při stříhání blízko u země. Disponují silným a spolehlivým akumulátorem NiMH zajišťujícím vysoký stříhací výkon. Výrobek je šetrný k životnímu prostředí.

Doporučená prodejní cena Gardena akumulátorových nůžek na živý plot EasyCut 42 je 2 950 Kč včetně DPH.

Novinka! GARDENA elektrické nůžky na živý plot ComfortCut 600/55

 GARDENA elektrické nůžky na živý plot ComfortCut 600/55
GARDENA elektrické nůžky na živý plot ComfortCut 600/55

Výkonné nůžky na živý plot ComfortCut 600/55 jsou vhodné zejména pro úpravu středně velkých a velkých živých plotů. Jejich vyvážená hmotnost zajišťuje pohodlí i při déle trvající práci. Oblá rukojeť ErgoLine se dobře drží v každé stříhací pozici, a tedy i při střihu z boku. Přesné, laserem řezané nože umožňují efektivní, rychlý a čistý střih větviček a výhonků.

Doporučená prodejní cena Gardena elektrických nůžek na živý plot ComfortCut 600/55 je 3 990 Kč včetně DPH.

 GARDENA akumulátorové teleskopické nůžky na živý plot THS Li-18/42

GARDENA akumulátorové teleskopické nůžky na živý plot THS Li-18/42
GARDENA akumulátorové teleskopické nůžky na živý plot THS Li-18/42

Akumulátorové teleskopické nůžky na živý plot se skvěle hodí pro stříhání ve výškách i při zemi. Teleskopicky nastavitelná násada je velmi lehká a dostane se do míst, kam byste jinak museli šplhat. S násadou dosáhnete do výšky 3 metrů. Na jedno nabití zvládnou nůžky pracovat až 75 minut, přičemž díky indikátoru stavu nabití POWERInfo jste neustále informováni o zbývajících energetických rezervách.

Doporučená prodejní cena Gardena akumulátorových teleskopických nůžek na živý plot THS Li-18/42 je 4 550 Kč včetně DPH.

GARDENA nůžky na živý plot Comfort 570

GARDENA nůžky na živý plot Comfort 570
GARDENA nůžky na živý plot Comfort 570

Nůžky na živý plot jsou vhodné pro tvarování keřů. Podložky z Technogelu integrované do rukojetí a dodatečné tlumiče z měkkého plastu zaručují optimální pohlcování nárazů, a tedy pohodlnou práci při střihu živého plotu. Nůžky navíc váží pouhých 690 g. Integrovaný odřezávač větví, přesně broušené nože a nepřilnavý povlak zase zajišťují efektivitu a přesnost. Na produkt se vztahuje
25-letá záruční lhůta.

Doporučená prodejní cena Gardena nůžek na živý plot Comfort 570 je 1 190 Kč včetně DPH.

GARDENA zahradní pilka 135 P

GARDENA zahradní pilka 135 P
GARDENA zahradní pilka 135 P

Zahradní pilka 135 P patří k nové generaci pilek. Její celková délka je 135 cm a je skvělým pomocníkem pro prořez tenčích větví. Pilový list z kvalitní pružinové oceli s tvrdým pochromováním má přesné ozubení s trojitým výbrusem, které zaručuje skvělé pracovní výsledky.

Výhodou této pilky je nastavení sklonu pilového listu ve třech pozicích, a tím ideální přizpůsobení se dané práci. Pilku lze jednoduše složit a nosit v kapse nebo na opasku. Stopka na konci rukojeti zabraňuje sklouzávání ruky, a chrání tak svého majitele před úrazem.

Doporučená prodejní cena Gardena zahradní pilky 135 P je 690 Kč včetně DPH.

O společnosti Gardena

Od roku 1961, kdy byla Gardena založena v německém Ulmu, je firma synonymem pro inovace a inteligentní řešení zahradních systémů. Gardena vždy představovala ukázkové koncepty, které obohatily trh a byly výsledkem technického pokroku. Právem je proto z hlediska mezinárodní konkurence jednou z nejsilnějších značek v zahradním sektoru.

Společným měřítkem pro všechny výrobky Gardena je vysoká kvalita, nezaměnitelný design a snaha vyhovět požadavkům uživatelů na ještě větší pohodlí a užívání si na zahradě. Od roku 2007 je Gardena součástí Husqvarna Group. Další informace naleznete na webových stránkách www.gardena.cz.

Autor a zdroj: Gardena

 

Přečtěte si také

10 tipů jak se zbavit prachu v domácnosti

Proč provádět vertikutaci trávníku

Dětská hřiště a skluzavky

Vlastní zelenina z vlastního skleníku

Kompostéry

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found