Rychlý návod na úspěšné založení trávníku
Projděme si 7 důležitých kroků, které Vás povedou k úspěšnému založení trávníku.
1. Příprava půdy
Půdu před výsevem osiva dokonale připravíme a vyčistíme od kořenů, plevelů a kamení. Pro odstranění plevelů lze využít postřik “totálním” neselektivním herbicidem ( Roundup, Dominátor, Touchdown … )
Půdu dostatečně prokypřete. Na tuto činnost použijte rotavátor, na malé plochy můžete použít rýč. Odstraňte všchny kořeny a kameny.
2. Jemná příprava půdy
Po hrubé práci následujeme jemnější dorovnání. Hráběmi srovnáme výraznější nerovnosti. Poté necháme půdu odležet 2-3 týdny. Na tuto část v přípravě pozemku před výsem trávníku se často zapomíná, ale je velmi důležitá. Půda si po vyčištění a nakypření “sedne”. Půda lehce zhutní a nebude se v budoucnu propadat.
3. Startovací trávníkové hnojivo
Odstraníme poslední zbytky plevelů a aplikujeme hnojivo, které pomůže trávníku při počátečním růstu. Použijete tzv. startovací hnojivo.
Startovací trávníkové hnojivo obsahuje hlavně dusík a fosfor. Tyto prvky jsou důležité pro počáteční růst. Hnojvo aplikujeme posypovým vozíkem nebo rozmetadlem, po aplikaci hnojivo zapravíme , například hráběmi, do půdy.
4. Výsev travního osiva
V tomto kroku jsou dvě činnosti. Výběr osiva a samotný výsev.
Správný výsev travního osiva je velmi důležitý. Travní směsi vybíráme podle odpovědí na následující otázky:
- jak budeme trávník využívat ?
- jak ho budeme zatěžovat ?
- jaké má trávní podmínky ( stín, sucho … ) ?
- kolik času chceme trávníku věnovat?
Zodpovíme si otázky a vybereme správné osivo.
Podrobněji o správném výsevu osiva si přečtěte na www.svet-travniku.cz, kde je zpracovám článek na toto téma.
Travní osivo vyséváme rovnoměrně a pravidelně na celou plochu. Dávka je většinou v rozmezí 20-30 g / m2. Konkrétní dávkování je vždy uvedeno na balení osiva.
Před samotným výsevem osivo promíchejte. Výsev proveďte pomocí aplikačního posypového vozíku nebo rozmetadla, dosáhnete tak přesného a pravidelného výsevu.
5. Vytvořte travním semínkům lůžko
Po výsevu je třeba osivo jemně zatlačit do půdy. Použijte lehký válec nebo nášlapná prkna. Travní semínko si v půdě vytvoří lůžko, tím získá lepší spojení s půdou. A může lépe příjmat vláhu, živiny a urychlí se klíčení. Také zabráníte ptákům před jejich sezobáním.
6. Závlaha nového trávníku
Na závlahu nesmíne samozřejmě zapomenout. Je důležitá, na počátku klíčení a růstu, cca 3-4 týdny, udržujeme semínko a nový trávník vlhký.
Nezavlažujeme výrazným prodem vody, aby se travní semeno neodplavilo.
Za horkého počasí je nutné zavlažovat častěji. Naklíčená semínka nesmějí zachnout.
7. První seč trávníku
První seč nového trávníku provedeme při výšce 10-12 cm. Seč provádíme dobře nabroušenou rotační sekačkou. Kdo má možnost použije vřetenovou sekačku, je nejšetrnější k trávníku.
Trávník zkracuje vždy maximálně o 1/3 výšky. Tím zajistíme jeho dobrou regeneraci a jeho budoucí vitální a zdravý růst.
foto a úvodní foto: wolf – garten