Stínící technika aneb se ochránit před sluncem

Na léto se vždy těšíme, všichni máme rádi sluníčko, je období prázdnin a dovolených. Často trávíme svůj volný čas na zahradě nebo u bazénu. Někdy je ale sluníčka příliš moc. Vedro k padnutí a slunce pálí jen … .

Kam se předním schovat? Kde naleznete stín pro klidnou chvilku na kávu a odpočinek? Pomůže nám stínící technika. Do této kategorie zahradních doplňků a drobných zahradních staveb můžeme zařadit různé slunečníky, markýzy a zastínění pergol.

V teplých letních dnech je stínící technika přímo nutností a nezbytným doplňkem pro zahradu.

Slunečníky

Slunečník
polohovací slunečník

Slunečník je základ. Můžeme vybírat mezi různými modely, od řekněme 500 Kč a výše. Slunečníky nevybíráme ale jen a pouze podle ceny, ale zaměříme na další vlastnosti a jeho provedení. Slunečníky vybíráme podle kvality provedení a použitých materiálů a různých možností polohování. Vše samozřejmě s ohledem na naše možnosti a na naše požadavky. Dále sledujeme rozměr slunečníku a způsob ukotvení.

Ukotvení je u slunečníku velmi důležité, zase je několik možností od plastového stojanu napuštěného vodou, po různé systémy se závažím až po různé kotvící systémy uchycené k zemi. Kvalitní uchycení oceníte při větším větru.

Markýzy

markýza STOBAG
Markýza

Další významný doplněk do zahrady, který zajišťuje ochranu proti slunci. Většina markýz je už i vodotěsná, a tak si můžete venku posedět za téměř jakéhokoliv počasí.
Markýzi se používají nejčastěji na terasách u rodinných domů, jde o tzv. terasové markýzy, které zajistí stín na terasách.

Další možnosti jsou:

  • kloubové
  • svislé
  • kazetové
  • výsuvné
  • markýzy sklopné pro zastíněné oken a prosklených ploch.

Markýzy jsou vybaveny ovládáním pro výsuv a složení ( navinutí zpět ). Nejčastěji tradičním ovládáním na kličku nebo praktickým elektropohonem.

Zastínění pergol a přístřešků

markýzová pergola STOBAG P3500
markýzová pergola

Pro zastínění pergol se používají různé rolovací stěny a rolety. Pokud máte pergolu zakrytou můžete využít výše uvedenou markýzu a příležitostně si tak zvětšit zastíněný prostor nebo ochranu před deštěm.

Rolovací stěny neboli zipové rolety představují populární způsob zastínění pergol. Při úplném stažení totiž během okamžiku kompletně uzavřou prostor. A budete uchráněni před větrem, deštěm, zároveň při chladnějším večeru udrží v prostoru pergoly teplo. Jako materiál se nejčastěji používá screenová látka a průhledná folie a jejich kombinace

Pokud pergolu nemáte a markýza je pro Vás malá, využijte markýzové pergoly, které Vám poskytnou příjemné posezení venku. Prostor bude chráněný před sluncem i před nepříznivým počasím. Jako doplněk lze použít svislé zastínění, které řeší i nepříjemný vítr nebo se hodí tam, kde je potřeba odclonit pohledy z ulice nebo od sousedů. Tyto markýzové pergoly mají základní konstrukci z hliníkových profilů, na markýzy se používá akrylová látka.

Užijte si krásné léto!

 

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 

 

Napsat komentář