Recyklovaný odpad dost možná skončí zase u vás doma

Recyklovaný odpad dost možná skončí zase u vás doma. Je to tak, ale nemusíte se vůbec děsit. Nikdo vám nepřijde vrátit sešlapanou PET láhev nebo vyhozenou papírovou krabici od nového spotřebiče. Odpad, který vytřídíte, se recykluje, česky řečeno znovu využívá a vrací do cyklu.

Plasty

Plasty ze žlutého kontejneru míří na třídící linku. PET láhve se ručně dělí podle barev a ty se pak slisují a expedují. Stejně tak PE folie se vytřídí podle barev a putují k opakovanému zpracování. Bude z nich granulát na výrobu dalších fólií.

Pěnový polystyren je například součástí stavebních tvárnic s vysokou izolační schopností. Většina dalších plastů se používá na výrobu zahradního nábytku, obrubníků nebo zámkové dlažby. Někdy může být i součástí paliva v cementárnách.

Papír

Možná vás překvapí, že papír se z velké části třídí ručně. Nejdříve se odstraní nečistoty, mastný a zablácený papír a pak nastává další třídění. Zvlášť přijdou noviny, časopisy, počítačové sjetiny a lepenka. Papírů je víc jak 20 druhů.

Roztříděný papír se lisuje do balíků, které míří do papíren. Z lepenky, kartonáže a směsného papíru se vyrábí znovu lepenka, noviny přijdou do směsi na další novinový papír. Vznikne tak až 100% recyklovatelný papír. Jednou tunou sběrného papíru se ušetří až dvě tuny dřeva a až 100 000 litrů vody.

Papír však nelze recyklovat do nekonečna. Zhruba po šesti recyklacích už je papírové vlákno tak nekvalitní a drobné, že odteče spolu s odpadní vodou z čistírny.

Sklo

Dotřídit je také třeba sklo – nejen na čiré a barevné ale také podle složení. Zvlášť přijdou skla bezpečnostní a lepená, obalová, drátoskla a ornamentní skla.

Sklo neztrácí své vlastnosti, takže je v podstatě možné jej recyklovat do nekonečna. Před dalším použitím jej není třeba nijak výrazně upravovat. Sklo se drtí a optoelektronicky čistí. Pomocí sít se třídí velikosti zrn. Roztříděná drť míří do skláren.

Recyklací skla se ušetří asi 30 % energií jednak při těžbě surovin, jednak při samotné výrobě skla.

foto: eko-kom.cz

Napsat komentář