Tipy pro topnou sezonu a úsporu při vytápění

Zimní období dokonale provětrá naši peněženku, díky nákladům na vytápění. Ale kdo by neměl rád pohodu, klid a teploučko domova. I při vytápění lze výrazně ušetřit, aniž by jste slevili ze svých požadavků na pohodlí. Zde je několik tipů pro vás.

Ideální teploty – Nepřetápějte

Začněte měřit. Nepřetápějte. Je důležité znát teplotu v různých místnostech Vašeho domu nebo bytu. Rozmístěte teploměry po všech místnostech a zkontrolujte jak jste na tom. A jaké jsou doporučené teploty:

  • obývací pokoj: 20-22 0C
  • dětský pokoj: 20-22 0C
  • koupelna: 22-24 0C
  • ložnice: 17-20 0C
  • kuchyň: 18-20 0C
  • chodba: 15-19 0C

Samozřejmě můžete topit na vyšší teploty, ale je třeba si uvědomit s tím spojené větší náklady na vytápění. Odborníci z E.ON spočítali, že: “Snížení teploty v místnosti vyhřáté na 20 0C o jeden stupeň, představuje úsporu nákladů na vytápění o 6%”.

Myslete i na vlhkost v místnosti

Vnímání tepla je závislé na vlhkosti vzduchu. Vlhčí vzduch je pocitově teplejší než suchý.

Doporučená vlhkost vzduchu v místnosti je 40-60%. Pokud je v místnosti vlhkost vzduchu nižší, je potřeba pro dosažení stejného pocitu tepla zvýšit teplotu o 2-3 0C, to znamená výrazné zvýšení nákladů.

Pro úpravu vlhkosti můžete použít zvlhčovač vzduchu. Trochu také pomůže zalévání pokojových květin.

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

Netopte pánubohu do oken

Samozřejmě výrazné úspory nákladů se dosáhne správnou konstrukcí domu a zateplení. Výrazně můžete ušetřit, pokud před zimou prověří těsnění u dveří a oken. Kvůli špatně nezaizolovaným oknům a dveřím může unikat až 40% tepla, teplota se snižuje o 20C a vy zaplatí více za vytápění.

Naopak výrazné snížení nákladů na vytápění, až o 8-15%, docílíte kvalitním těsněním do oken. Nezapomínejte také na těsnění do prahu u vstupních dveří.

Používejte termoventily a regulujte

Nechte si na radiátory namontovat regulační termoventily. Pomohou Vám jednoduše regulovat teplotu v místnostech. Například večer před spaním si stáhněte teplotu.

Termostatická hlavice CNR HR 20 Style
Termostatická hlavice CNR HR 20 Style

Regulujte také teplotu v čase, kdy nejste doma. Jste celý den v práci nebo odjíždíte někam na víkend? Upravte teplotu na úsporný režim. Při nastavování různých topných režimů Vám pomůže elektronicky řízené vytápění.

Nezakrývejte radiátory

Zakrytí radiátorů závěsy nebo roletami zvyšuje náklady na vytápění. Před radiátory nedávejte ani nábytek. Zakryté radiátory zvyšují náklady až o5%. Když jsou radiátory zakryté nemůže teplý vzduch plynule proudit …

K dalším úsporám si pomůžete instalací odrážecích hliníkových folií za radiátory. Náklady na folie jsou nízké a jejich instalace na zeď za radiátor Vám sníží náklady na vytápění.

Věnujte vytápění větší pozornost. Zde jste se dozvěděli několik malých tipů, které Vám nezaberou mnoho času, ale na konci topné sezóny Vám rozzáří úsměv na tváři, při pohledu na snížené výdaje na vytápění a na ušetřené finance.

úvodní foto: Images Money

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

Napsat komentář