Jak ušetřit v domácnosti – koupelna

V každé části domácnosti jde nějak ušetřit. V tomto díle série článků Jak ušetřit v domácnosti si projdeme několik jednoduchých tipů pro koupelnu.

Že v koupelně nelze šetřit? V koupelně se spotřebuje denně velké množství vody a energie. A díky jednoduchým zlepšení můžete ušetřit finance, které po celoročním snažení přinesou významnou úsporu ve vašem rozpočtu.

Víte kolik spotřebuje vody?

průměrná spotřebav litrechpřibližná cena v Kč
Koupel ve vaně100 – 1507,80 – 11,70
Sprchování30 – 502,30 – 3,90
Mytí rukou2 – 30,20 -0,30
Spláchnutí toalety3 – 120,23 – 0,93
Praní v pračce40 – 903,10 – 7,00

zdroj: energetické společnosti,

Průměrná cena vodného a stočného byla v ČR v roce 2014 na úrovni 77,66 Kč/m3.

Dle různých průzkumů vychází průměrná spotřeba na každého z nás na 110-120 litrů vody denně ( i včetně vaření ) a ohřev teplé vody vynaložíme 18-20% energie.

Koupání ve vaně nebo sprchování?

Sprchování je výrazně úspornější než použití plné vany. Když vezmeme zaokrouhlené částky, tak sprchování nás vyjde na 4 Kč a plná vana na 12 Kč. Za rok je už to pěkná suma.

Sprchová hlavice

Zajímavou úsporu dosáhneme použitím úsporné sprchová hlavice. Díky ní snížíme spotřebu o 6-8 litrů za minutu, aniž bychom poznali rozdíl a zhoršili si kvalitu sprchování.

Úsporu také dosáhneme použitím Stop-ventilu, díky kterému šetříme teplou vodu. A šetřením teplé vody šetříme dvakrát: za vodu i za energii na její ohřev.

Úspora u umyvadla

Pouhou výměnou a pravidelnou kontrolou vodovodní baterie dosáhnete snížení spotřeby vody. Kontrolujte zda vám kohoutková baterie dobře těsní a nekape. Za týden takto může prokapat až 90 litrů vody.

Výměnou kohoutkové baterie za pákovou lze ušetřit až 20-30 % vody.

Další úsporu může přinést použití pákové baterie s úspornou hlavicí.

A samozřejmě zastavení zbytečného plýtvání vodou při mytí. Na čištění zubů používejte kelímek. Spotřebujete tak pouze okolo 2 deci vody, pokud necháte téci vodu po celou dobu čištění může vytéci až 20 litrů.

Úspora na WC

Při běžném splachování toalety spotřebujete okolo 10 litrů vody. S využitím moderních způsobů regulace splachování můžete ušetřit až 7 litrů.

 

V další částech se budeme věnovat úsporám v kuchyni, v obýváku a v dalších částech domu. Nezapomeňte, že malé změny mohou na konci roku přinést velké úspory.

 

Napsat komentář