Jak opravit a seřídit dveře

Opravy dveří vlastními silami

I u dveří se čas od času stane, že vypovědí svou službu, anebo jsou jejich služby provázeny nežádoucími zvukovými projevy. Není třeba ale vždycky volat na jejich opravu odborníky. I když dveře vržou, skřípají nebo drhnou o podlahu, ve většině případů si s těmito problémy dokážeme poradit sami.

Obvyklé příčiny problémů s dveřmi

Příčin špatného fungování dveří může být hned několik. Nejčastěji jsou to záležitosti spojené s jejich špatnou instalací anebo se jedná o důsledky bytových rekonstrukcí. Problémy mohou způsobovat také nové podlahové krytiny případně podklady pod nimi. Obvykle stačí jen nepatrná investice a pár šikovných rukou a je po starostech.

Vrzající a skřípající dveře

Jsou různé situace, při kterých si přejeme nejméně to, aby náš pohyb prozradily vrzající dveře.

Jistě se shodneme všichni na tom, že se jedná o velmi nepříjemný zvuk, který se snažíme vždy co nejrychleji eliminovat. Jednoduchá rada zní: namazat dveře v prostoru dolního nebo horního závěsu technickou vazelínou. Tu pořídíte ve všech železářstvích.

Pokud se vám nechce dveře z pantů vysazovat, můžete nejprve zkusit nastříkat na panty univerzální přípravek ve spreji WD 40.

 

interierove-dvere-magnolie-1
interierove-dvere-magnolie-1

Interiérové dveře GRAF
Interiérové dveře GRAF

 

Dveřní křídlo drhne o podlahu

Tento problém často vyřeší sundání dveří z pantů a navlečení distančních kroužků, případně podložek, které jsou korunovou investicí. Obvykle postačí 2 podložky a je po starostech.

Jestliže jste ale zjistili, že dveře nedrhnou po podlaze celou svou dolní plochou, příčinou jejich špatné funkce je jejich svěšení. V tom případě bude zapotřebí dveře vyrovnat. Nastavitelné dveřní kování mají dveře v obložkových zárubních. U těch nebude jejich vyrovnání žádný problém. V takovém případě postačí dotáhnout panty imbusem. Ani u panelákových dveří by to neměl být problém.

Dveře v panelácích mají jednoduché šroubovací panty s jemným stoupáním závitu. Pokud chcete hnout dveřmi oproti jejich zkřížení, musíte vyšroubovat mírně ven horní pant a dolní zase naopak dovnitř. V případě drhnutí při dovírání na straně kliky se doporučuje přitáhnout je ke stěně s panty.

Pokud nemůžete uplatnit ani jednu z výše uvedených metod, je další možností nápravy zkusit přiklepnout pant přes špalík měkkého dřeva kladivem směrem k zárubni.

Víte co je to HDF

Zkratka HDF pochází z prvních písmen anglického názvu HDF (High Density Fiberboard), což v překladu znamená středně-tvrdá dřevovláknitá deska. Spojovacím materiálem je lignin, látka, která se uvolňuje při ohřevu dřeva. Přirozený přírodní spojovací materiál umožnil vyrobit ekologicky šetrné výrobky bez fenolu a epoxidových pryskyřic.

HDF je novým oblíbeným ekologicky šetrným materiálem, který dovoluje realizovat i ty nejsmělejší myšlenky designéra. Interiérové dveře jsou lehké, krásné a elegantní.

Když se dveře samy otevírají

Otevírají se vaše dveře, aniž by se jich kdokoli dotknut? A každým dnem se to zhoršuje? Pak byste měli zkontrolovat nejprve zárubně, jestli jsou rovné. Je-li zárubeň jen mírně vychýlená, obvykle stačí pomoc v podobě dvoumilimetrových podložek. Stačí podložky vložit mezi dolní a horní díl závěsu. Jestliže jsou zárubně rovné a žádný jiný problém na nich nepozorujete, může být problém v pantech.

Budete je muset seřídit, čímž se upraví přítlak u zárubně. To zvládnete jednoduše pomocí imbusového klíče. Seřízení proveďte v místě pantů. Tam jemně odsuňte těsnění a závěsy seřiďte přes malý otvor.

 

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found