Trávník v zimním období

Z hlediska údržby trávníku považujeme za zimní měsíce období od poloviny listopadu do začátku března. Samozřejmě s ohledem na aktuální počasí. Tyto měsíce jsou pro trávník odpočinkovým časem. Co tedy dělat než přijde jaro?

Listopad je měsíc úklidu trávníku. Před zimou z trávníku dokonale vyhrabeme listí a větvičky. Čistý trávník lépe odolává trávníkovým chorobám.  A trávník naposledy posečeme. Výška posledního sečení by mělo být okolo 5 cm, trávník by se neměl příliš vyholovat a nevymrzl. A neměl by se nechat příliš vysoký, ten byl pak velmi náchylný k chorobám.

Před zimou můžeme aplikovat dolomitický vápenec, který poslouží na úpravu pH půdy. Je to jedno z opatření proti výskytu mechu v trávníku.

Co v zimě rozhodně nedělat

Po napadnutí sněhu, za jinovatky nebo při velkých mrazech na trávník již nevstupujeme, stébla trávy se velmi snadno lamou a celý trávník tím poškozujeme a oslabujeme.

Z trávníku neodklízíme sníh. Přirozeně napadaný sníh je ochranou trávníku před vymrznutím.

Největší škody v trávníku jsou po zimě vidět na místech, kde jsme po něm chodili. Na ušlapaných místech trávník uhnívá a pod přišlápnutým sněhem trávník nedýchá. Toto nebo jakékoliv podobné poškození vede k rychlému rozvoji trávníkových chorob.

Údržba nářadí a plánování

Zima je ideálním časem pro údržbu zahradních strojů a nářadí a pro plánování další činností na zahradě.

Přes zimu všechno nářadí a stroje pečlivě vyčistíme a opravíme. Vše potřebné nabrousíme nebo necháme nabrousit. Zejména je nutné nezapomenout na nůž u sekačky. Dobře nabroušený nůž je k trávníku šetrnější …

Před začátkem jarní sezony vyměníme ve strojích olej, případně také zapalovací svíčky a  nabijeme baterie. Vše můžeme také svěřit odborníkům a sekačku nebo zahradní traktor odvezeme do servisu a necháme je připravit na jarní zátěž.

Dobře připravený plán velmi ulehčuje práci. Proto si přes zimu za dlouhých zimních večerů připravujeme a plánujeme práce na zahradě a okolo domu pro jarní období.

Připravíme plány a rozpis potřebného materiálu. Poptáme potřebné řemeslníky. Na předem objednaném materiálu nebo řemeslnících můžeme ušetřit. Některé firmy nabízejí různé předsezóní slevy. Některý materiál je také nutné objednat s velkým předstihem.

Pokud budeme takto pečlivě připraveni můžeme se na jaře ihned pustit do práce.  A na novou pergolu, zahradní chodníček nebo jiné stavby a úpravy na zahradě až do léta.

Zima také můžeme plánovat nákup nového zahradního stroje ( sekačky, traktoru, vertikutátoru,  … ) nebo například bazénu. Za dlouhých zimních večerů si můžeme v klidu pročíst různé návody Jak vybrat … a prozkoumat nabídky prodejců na internetu. Na jaře budeme perfektně připraveny.

V zimě samozřejmě nesníme zapomenou na odpočinek. Může být aktivní na horách nebo je libo trochu exotiky u moře … .

úvodní foto:  David Short

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 

Napsat komentář