Chcete dokonalou zahradu? Začněte správným zavlažováním trávníku

Aby byl trávník po celý rok krásně zelený, potřebuje pravidelnou zálivku. Poradíme vám, jaké způsoby můžete k jeho zavlažování využít.

Co vlastně trávník potřebuje?

Abyste se mohli celoročně radovat z krásného trávníku, musíte mu dopřát dostatek vláhy. Platí, že potřebuje cca 1 100 mm srážek ročně, na mnoha územích České republiky však tolik neprší. Záleží tedy na tom, v jaké oblasti žijete. Zavlažování je lepší provádět méně často větším přísunem vody. Díky tomu se voda dostane až ke kořenům, které ji dokážou lépe zužitkovat. Zároveň nesmíte trávník převlhčit. Dochází totiž k zhutnění půdy a možnému vyššímu výskytu chorob trávy.

Kdy je nejlepší čas pro zalévání?

Nejlepší doba k zavlažování trávníku je ráno. Voda se stihne vsáknout do půdy ještě, než začne pálit slunce a zvýší se teplota. Zaléváte-li večer, můžete půdu převlhčit a podpořit tím výskyt houbových chorob. Nejlepší voda k zavlažování je klasická dešťovka. Vodu z okapů zachytíte do speciální nádoby, odkud lze snadno odčerpat pomocí čerpadla. Skvěle také poslouží voda ze studny, ale můžete použít i obyčejnou vodu z vodovodu.

Usnadněte si zalévání díky zavlažovací pistoli

Pokud nepatříte k příznivcům posilování s konvemi a běhání k rybníku, pořiďte si postřikovací pistoli. K pohodlnému zalévání vám bude stačit jen čerpadlo, hadice a nástavec na hadici. Vybírat můžete z široké nabídky, ve které nechybí ani ponorné čerpadlo určené do sudu a pistole s volbou různých proudů vody. Pro snazší manipulaci vám poslouží i nosič hadic nebo hadicový vozík.

čerpadlo Gardena

Automatický zavlažovací systém se postará o vše za vás

Automatické zavlažovací systémy jsou sice finančně náročnějším řešením, představují však naprostý komfort. Postarají se totiž o kompletní zalévání, čímž vám ušetří spoustu času. Oceníte je hlavně pokud máte velkou zahradu, nebo trávíte čas mimo domov. Systém můžete ukrýt do země, nebo jej umístit přímo na trávník. Existují nejrůznější varianty podle velikosti zahrady a použité technologie.

závlaha trávníku

Základem je kvalitní čerpadlo

Ať už přemýšlíte o zavlažování pomocí postřikovací pistole, nebo dáte přednost automatickému zavlažování, dejte si záležet na výběru zahradního čerpadla. Ta se dělí na povrchová a ponorná. Povrchové čerpadlo využijete, pro čerpání vody z maximální hloubky 8 metrů. Pokud máte hlubokou studnu, budete potřebovat ponorné čerpadlo.

zahradní čerpadlo

Vše pro zavlažování najdete v Uni Hobby

Pokud si stále nejste jistí, který systém by byl pro vaši zahradu nejlepší, vypravte se do Uni Hobby. Najdete v něm vše potřebné k zavlažování od značky Gardena, ale i ostatních značek. Na případné dotazy vám rádi odpoví proškolení zaměstnanci, kteří zároveň pomohou s výběrem.