Jak správně po zimě nastartovat okrasný trávník

Jarní trávníková hnojiva mají v prvé řadě za úkol trávník probudit a rozproudit jeho růst. Proto by měly obsahovat větší množství dusíku, který podporuje růst trávníku. Ve složení by se měli objevit i další prvky: draslík a fosfor. Pokud má hnojivo větší množství fosforu je vhodné spíše pro nový výsev nebo při větší rekonstrukci trávníku. Fosfor podporuje tvorbu kořenového systému a hnojivo s vyšším obsahem fosforu je vhodné lehce zapravit do půdy ( substrátu ), protože se v půdním profilu hůře pohybuje.

Co dále sledovat při výběru jarního hnojiva? Kromě složení je vhodné se zaměřit na to, jak hnojivo působí. Rychle-rozpustné nebo dlouhodobě uvolňované živiny?

  • Rychle-rozpustné hnojivo → rychlý účinek, rychlý nárůst hmoty, rychlé vyčerpání živin.
  • Dlouhodobé uvolňování živin → část živin je uvolněna ihned a začínají působit, část živin se uvolňuje postupně a vyživují trávník delší dobu. Trávník nastartuje a dále si bere jen to co potřebuje.

Na obrázku vše vidíte přehledně zobrazeno:

dlouhobé hnojivo
Porovnání účinku různých hnojiv ( zdroj: Garden Boom )

Pokud má hnojivo ještě něco navíc, jen lépe …

Představme si naše dva hlavní tipy a zástupce ve skupině jarních trávníkových hnojiv.

Jarní trávníkové hnojivo Garden Boom Spring

Jarní trávníkové hnojivo Garden Boom Spring
  • Balení:  15 kg  

    Složení: 25% dusíku, 5 % fosforu, 12 % draslíku + 3 MgO

    Dávkování:30 – 40 g/m2 – 1 balení vystačí pro 375 – 500 m2

 Popis hnojiva  Garden Boom Spring

Trávníkové hnojivo s optimálním složením živin pro jarní nastartování trávníku.

Postupné uvolňování živin po dobu 2-3 měsíců. Uvolňování živin je zajištěno pomocí technologie XCU. Tato technologie zajišťujepostupné uvolňování živin. Granule je složena močoviny, polymerového obalu, voskové vrstvy s XCU se zelený barvivem a ze síry. K aktivaci živin a jejich postupnému uvolňování dochází na základě vlhkosti a teploty.

Garden Boom Spring je ideální hnojivo pro nastartování trávníku po zimě. Speciálně upravené složení podporuje rychlý růst a zdravý vývoj trávníku.

Jarní trávníkové hnojivo Eurogreen Spring P56

Jarní trávníkové hnojivo Eurogreen Spring P56
  • Balení: 25 kg
  • Složení: 25% dusíku, 5 % fosforu, 9% draslíku + mikroelementy
  • Dávkování: 20 – 30 g/m2 – 1 balení vystačí pro 830 – 1250 m2

 Popis hnojiva Eurogreen Spring P56

Špičkové jarní hnojivo pro rychlý jarní růst trávníku s mikroelementy. Kombinace různých typů dusíku umožňuje rychlé působení i při nižších teplotách.

Obsahuje látky posilující růst PlantaCur® P56. Rychlý účinek dusíku ve spojení se železem podporuje rychlé zazelenání trávníku i při nízkých teplotách na jaře a na podzim.Vymývání živin je minimalizováno kontrolovaným uvolňováním živin ( 8-10 týdnů ) odpovídající požadavkům rostlin.

Mikroelementy posilují slabé rostliny a zlepšují barevný aspekt trávník.

Jaká může být alternativa? Pro menší trávníky do 100 m2 je možné využít trávníkové hnojivo od Start od Wolf- Garten, toto hnojivo využijte také pří výsevu nového trávníku. Pro větší trávníkové plochy je hnojivo Wolf-Garten LX-MU 800.

Wolf-Garten LX-MU 800

Toto hnojivo můžete v závislosti na počasí použít od časného jara do pozdního podzimu. V ideálním případě 3x ve vegetační periodě: v časném jaře (duben), v časném létě (červen) a v pozdním létě (srpen/září).

Trávníkové hnojivo LX-MU

Trávníkové hnojivo LX-MU je speciálně vyvinuté trávníkové hnojivo s dlouhodobým účinkem. Zvláštní složení živin a jejich optimální poměr napomáhá k optimálnímu růstu trávníku po celou vegetační periodu.

Živiny se uvolňují postupně v závislosti na teplotě a vlhkosti prostředí. Hnojivo s dlouhodobým účinkem WOLF-Garten zásobuje trávník všemi důležitými živinami, které jsou důležité pro zdravý vývoj. Živiny jsou pro trávník k dispozici po dlouhou dobu a ve správném poměru.

Hnojivo LX-MU má rychlý počáteční účinek. Následně však působí až 70 dní, kdy živiny jsou uvolňovány postupně. Aktuální cenu zjistíte v našem shopu.

 

Jak správně aplikovat hnojivo

Hnojiva aplikujeme rozhozem na trávník. Důležité je dodržení dávkování.Aplikace hnojiva na trávník musí být rovnoměrná a dle dávky uvedené na balení hnojiva.

Hnojivo aplikujeme rovnoměrným rozhozem. Pro zajištění rovnoměrnosti a dodržení správné dávky hnojija je vhodné použít rozmetadla a aplikační  posypového vozíky. Tato drobná zahradní technika zaručuje rovnoměrnou a přesnou aplikaci.

Po aplikaci je třeba celou plochu dostatečně zavlažit cca 15-20 l vody na m2. Z tohoto důvodu je vhodné provádět aplikaci před deštěm. Hnojivo aplikujte  1-3 dny po seči. Zavlažujeme až po aplikaci, hnojivo rozhazujeme na suchý trávník.

aplikace hnojiv

Rovnoměrností aplikace a dodržením dávky minimalizujete riziko popálení trávníku.

Používejte rozmetadlo hnojiv nebo aplikační posypový vozík

Před aplikací si vždy přečtěte etiketu hnojiva nebo návod k použití.

Hnojivo skladujte v chladu a suchu

ukázky rozmetadel a aplikačních vozíků

bateriové rozmetadlo Wolf Garten WE-BRozmetadlo AF 2101rozmetadlo Eurpgreen Rotary 5 RS 76 Iposypový vozík Wolf-Garten WE 430

Kvalitní rozmetadla hnojiv a aplikační posypové vozíky různých velikostí a značek si vyberte v našem shopu www.svet-travniku.cz

Proč hnojit trávník

Řada zahrádkářů si řekne: ” Proč bych měl ten trávník hnojit? Rozhodím hnojivo, trávník poroste a já budu muset pořád sekat”. Ano, trávník který dostane výživu poroste. Po rychlorozpustných průmyslových hnojivech poroste rychle a mohutně. Po dlouhodobých poroste rovnoměrně.

Položte si otázku ne proč hnojit trávník, ale jaký trávník chci? Jak by měl vypadat? Krásný sytě zelený trávník potřebuje

kvalitní osivo,

pravidelnou péči ( sečení, vertikataci, … ),

správnou výživu.

Správně hnojený trávník je odolnější náporu houbových chorob, je vitální, má sytě zelenou barvu a je hustší. Díky tomu lépe odolá tlaku plevelů a mechu.

Dopřejte trávníku kvalitní vitamíny 🙂

Když se podíváme na roční potřebu hlavních živin, tak by jsme měli trávníku minimálně dopřát za rok toto množství živin:

15-20 g čistého N ( dusíku ) /m2

1,5-3,5 g čistého P ( fosforu ) / m2 ( fosfor je v hnojivech ve forme P2O5 – takže to je 3,4-8 g / m2 )

8-16 g čistého K ( draslíku) / m2 ( draslík je v hnojivech ve formě K2 – 9,6 – 19,2 g / m2 )

1,0 – 2,5 čistého Mg ( hořčík ) / m2 ( hořčík je v hnojivech formě MgO – 1,7 – 4,2 g / m2 )

A čím více zatěžovaný trávník, tím více živin. To jsou čisté živiny, v hnojivech je vše “naředěno”, viz složení jednotlivých hnojiv. A nesmíme dát trávníku celou roční dávku na ráz. Došlo by k popálení, k velmi rychlému růstu a trávník by ani nedokázal všechny živiny najednou přijmout. Proto je důležité vše rozdělit na jednotlivé dávky. Okrasný trávník tak nejčastěji hnojíme 3- 4 ročně. Vždy se musí přihlédnout k aktuálnímu vývoji počasí a zásobě živin v půdě.

Co se stane pokud nebudu trávník hnojit?

Trávník postupně změní své složení. Trávy ustoupí a jejich místo zaplní plevel a mech. Trávník bude řídký. Postupně ztratí zelenou barvu a bude žloutnout … . Chcete takový trávník?

 Jarní údržba okrasného trávníku

Na závěr ještě stručná, ale přehledná infografika o jarní péči o okrasný trávník:

zpracoval: Michal Kudrna www.svet-travniku.cz

 

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found