Jak osázet truhlíky, aby nám dělaly radost po celý rok

Nechcete se rozloučit s rozkvetlými truhlíky za oknem? Krásný výhled můžete mít po celý rok. Plastia, česká společnost vyrábějící samozavlažovací truhlíky a květináče, pro vás vyzpovídala Miroslavu Paclovou z Hortiservis.cz. Tato zkušená zahradní odbornice nabízí hned několik praktických tipů. Dozvíte se, jak pro celoroční osázení vybrat správný truhlík i co a kdy do něj zasadit.




Jak vybrat nádobu pro celoroční osázení?

Obecně platí, že čím je truhlík hlubší a má více zeminy, tím lépe v něm rostliny přezimují. Vhodnější jsou také nádoby s dvojitou stěnou. Kromě estetiky berte v úvahu i oslunění místa, kde truhlíky máte. Tmavé se více prohřívají. To může v zimě způsobovat větší výkyvy teplot v kořenové části. Z tohoto důvodu bych raději doporučila truhlík v barvě terakota nebo ve světlých odstínech. Nezklame ani bílá či slonová kost, pokud tedy nebydlíte v místě s velkou prašností a smogem.

Samozavlažovací květináč Bergamot ve světle šedé barvě

Samozavlažovací květináč Mareta

Jsou vhodné samozavlažovací nádoby?

Zatímco v létě jsou samozavlažovací truhlíky pro exponovaná místa téměř nepostradatelné, na podzim už rostliny tak vydatnou zálivku nepotřebují. Určitě vybírejte nádoby s odtokovým otvorem, aby se přebytečná voda v truhlíku nehromadila. Samozavlažovací truhlíky průběžně kontrolujeme, aby rostliny nestály ve vodě. Od listopadu vyléváme i vodu se zásobníku, aby v mrazivých dnech nedošlo k poškození truhlíků.

Samozavlažovací truhlík Berberis 80 cm v béžové barvě s podzimním osázením Samozavlažovací truhlík Mareta

Jaké konkrétní rostliny se hodí pro podzimní osázení a jaká pro zimní?

Pro podzimní osázení se hojně používají macešky a violky, které se často nechají přezimovat, aby mohly pokračovat v růstu zase na jaře. Velmi oblíbené jsou sezonní podzimní truhlíky s vřesem, vřesovcem, malými chryzantémami, stálezelenou gaultherií s červenými bobulkami – libavkou, pernetií s bílými nebo růžovými kuličkami, trvalkou dlužichou, stříbrošedivým drátovcem, doplněné případně travinami a břečťanem. Na chráněných místech se přidávají ještě drobné chladuvzdorné bramboříky.

Kdo chce mít truhlíky hezké i v zimě, vysadí si do truhlíku kostru ze zimostrázu – buxusu nebo droboučkých jehličnanů či skalníku. Mezi tyto stálezelené rostliny pak doplňuje sezonní květiny anebo v zimě zapíchá okrasné větvě a plody.

Samozavlažovací truhlík Berberis 60 cm v modré barvě s osázením cibulovinami Samozavlažovací truhlík Berberis 60 cm v barvě terakota

Máte ještě nějaký tip pro celoroční osázení?

Už teď na podzim vysázejte do truhlíku cibuloviny – použijte drobnější narcisy, tulipány, hyacinty, modřence. Vysaďte je například mezi macešky, které vám okna ozdobí ještě dlouhou dobu. Na zimu přikryjte chvojím, aby rostliny nenastydly. Větve můžete tematicky ozdobit. Zjara pak cibuloviny vykvetou mezi maceškami a dodají truhlíky nové barvy, tvary a výšku.

zdroj: Plastia, Hortiservis.cz,

Samozavlažovací květináče a truhlíky Plastia vybírejte zde >> www.4home.cz