Dřeviny s atraktivní barvou listů 1. část – s červeným listem
Mnozí z nás jsou fascinování úžasnou proměnou zahrad plných okrasných dřevin zvláště v podzimním období. Barvy listů dřevin však oživují zahrady již od jarního rašení až dlouho do podzimu. První mráz pak obvykle ukončí jejich barevnou nádheru.
Zatímco u některých druhů a odrůd dřevin zůstává po celé vegetační období barva jejich listů stejná, u jiných naopak barva získává na intenzitě, u některých pozvolna slábne anebo se zcela změní. A právě s různorodostí dřevin okrasných listem vás dnes seznámíme.
Vítány jsou barevné kontrasty
V zahrádkách a zahradách jsou zvláště vítané takové druhy keřů, které své okolí oživují hlavně jinými než zelenými barevnými tóny. Právě díky těmto svým schopnostem oživují fádní místa v zahradách anebo vytvářejí v různých zahradních partiích žádoucí barevné kontrasty.
Jakých chyb je třeba se vyvarovat
Zvláště v malých zahradách a rovněž v zahradách přírodních je nutné se vyvarovat použití pestrolistých dřevin ve větší míře. Ztratily by tak svůj původní význam a staly by se ve vyšších patrech zeleně nepřirozeně pestrými.
Které keře se těší největší oblibě
Velkou oblibu u zahrádkářů si získaly hlavně různé odstíny nižších dřevin s červeným olistěním. Červená barva jejich listů velmi hezky ladí se sytou i svěží zelení dalších vysazených porostů. Ty mohou být opadavé i stálezelené, jehličnaté i listnaté, ale červené listy vždy vyniknou i na pozadí trávníků nebo trvalkových skupin.
Stromy a keře s červenými listy
- Dřišťál Thunbergův červenolistý (Berberis thunbergii ’Atropurpurea‘)
Skromný na podmínky i stanoviště, snese i lehké zastínění, skvěle se uplatní v živých plotech, ať už jsou volně rostoucí nebo stříhané.
- Javor dlanitolistý (Acer palmatum ´Atropurpureum‘)
Odolná zimovzdorná odrůda s dobrým uplatněním ve větších skalkách, v trávnících i ve vřesovištích.
- Javor dlanitolistý (Acer palmatum ´Dissectum Ornatum‘)
Nádherně vypadající dřevina potřebuje slunnou teplou polohu, chráněnou před větrem. Vysazuje se jako solitérní dřevina.
- Líska největší červenolistá (Corylus maxima ´Purpurea‘)
Na slunném místě má trvale tmavočervené olistění. Pěstuje se jako solitéra v menších zahradách anebo ve skupinových výsadbách ve větších zahradách jako oplocení. Neprospívá pouze v chudých a písčitých půdách.
- Ruj obecná (Cotinus coggygria ´Royal Purple‘)
Má sytě červené slabě lesklé listy. Vysazuje se jako solitéra do trávníků. Hustě rozvětvené keře dorůstají 3 – 4 metry výšky.
- Myrobalán (Prunus cerasifera ´Atropurpurea‘)
Má tmavě červené až temně purpurové listy.
- Plamének (Clematis Montana ´Rubens‘)
Popínavá rostlina s nápadným červeným olistěním.
- Kalina (Viburnum opulus)
Keř vysoký 3 – 4 metry se širokým vzrůstem. Jeho listy se na podzim zbarvují do růžova až nakonec do sytě červena. Dobře snáší stín, keř vhodný jako krycí. Má rád vlhčí půdy s obsahem vápníku.