Vybíráme malá čerpadla

Šetření vodou neznamená nutně to, že naše záhony a trávníky budou vypadat jako vyprahlé pouště. Každoroční úbytek vody snad pocítil každý správný zahrádkář, proto se dnes podíváme na to jak si vodu obstarat z přilehlých vodních zdrojů. Blízké řeky, potoky, rybníky, vodní nádrže skrývají kvalitní zdroje vody.

Velmi proměnlivé počasí, kdy nepřetržité průtrže mračen střídají, extrémní sucha dávají tušit, že někdy je vody přebytek a někdy nedostatek, proto se zaměříme na to jak vodu dopravit tam, kde ji zužitkujeme ano řeč je o malých vodních čerpadlech pro dům a zahradu.

Povrchová čerpadla na zahradu

Obrovský sortiment povrchových čerpadel skýtá mnohostranné využití. Do této skupiny paří např. samonasávací čerpadlo, které najde využití zejména při čerpání vody ze studní na zalévání. Negativem těchto čerpadel je omezení v převýšení, které musí motor čerpadla překonat. Standardně bývá tento limit stanoven na osm metrů.

Tyto čerpadla se nejčastěji používají v domácnostech, kde lidé využívají vodu z kopaných studní jako užitkovou popř. pitnou. Pro vrtané studny je tento druh čerpadel nevhodný.

Ponorná čerpadla

Ponorná čerpadla jak již název dává tušit, jsou čerpadla, která při svém provozu musejí být neustále ponořená do vody. Hlavními rozhodovacími kritérii při pořizovaní, by měli být tyto parametry. Prvním je dostatečný výkon a druhým je kvalita čerpané vody přesněji řečeno, zdali se jedná o vodu pitnou nebo znečištěnou.

Ponorná čerpadla se využívají při čerpání vody z hlubokých vrtů až do výšky 50 metrů. U těchto druhů čerpadel je standardně dodáván plovák, který může být nastaven pro automatické zapínání a vypínání čerpadla v závislosti na úrovni hladiny vody.

Kalová čerpadla

Dalším druhem čerpadel jsou kalová čerpadla, která najdou využití zejména, pokud potřebujete odčerpat silně znečištěnou vodu. Využívají se na odčerpávání vody ze sklepa, bazénu, jímky apod. Celkově se jedná o průmyslová čerpadla s vysokou odolností.

Jak dostat vodu ze sudu bez práce

K tomuto účelu slouží speciální druh malých čerpadel, jenž se skládají z motoru, nástavce k čerpadlu, nástavce k hadici. Tyto čerpadla do sudu jsou velmi podobná kalovým čerpadlům, rozdíly jsou jen v nižších výkonech motoru, lehčí konstrukci pro snadnou manipulaci a obecně nižší odolností. Součástí těchto čerpadel bývá plovák a speciální úchytové zařízení pro upevnění čerpadla na okraj sudu či jiné nádoby s vodou.

Benzínová čerpadla

Použití benzínových čerpadel je velmi omezené především díky nízkým výkonům motoru. Na českém trhu je tento druh zastoupen zejména italskými produkty. Hlavní výhodou je mobilita, při hmotnosti kolem 8 kg se jedná o výbornou alternativu pro situace, kdy nemůžeme využít elektrická čerpadla. Jako palivo se do těchto čerpadel používá benzín s olejem, neboť se jedná o dvoutaktní motory obdobně jako je tomu u křovinořezů, sekaček a motorových pil.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kam dále?

O vodě na zahradě a čerpadlech si také přečtěte:

S vodou zacházejte opatrně

Vybíráme tlakovou myčku

Kolik vody potřebuje trávník

 

 

[ hana-code-insert ] '’respo’' is not found