Kolik vody potřebuje trávník

Léto je opět zde a trávník se zeptá: Jste připraveni mne zavlažovat?

Říká se, že voda je život. Ano, je tomu tak, bez vody života není a bez vody není ani krásný trávník. Určitě si při svých letních procházkách koukáte kolem sebe. Při procházkou mezi zahradami u rodinných domů je v létě krásně vidět, kdo má a kdo nemá závlahu.

Bohužel díky velkému suchu v loňském roce a celkovému nedostatku vody v půdě je situace stále horší. Naštěstí meteorologové zatím nehlásí pro letošní léto delší období bez deště. Ale … .

Trávník bez vody trpí, usychá. Déšť v létě nepřichází tak často, jak by trávník potřeboval. Doplňková závlaha, tedy ta závlaha, která má nahradit déšť, patří k tomu nejdůležitějšímu, co trávník potřebuje.

V létě platí: Sečení, závlaha, výživa, a pak teprve následují další pěstitelská opatření.

Podle různých měření, zkušeností z minulosti, pozorování a vývoji teplot se v odborné literatuře uvádí, že doplňkovou závlahou je trávníku dodat až 200 litrů vody na m2 za vegetační období. Je to nějaké minimum, v praxi samozřejmě záleží na průběhu počasí, teplot, srážek v tom daném roce.

[ hana-code-insert ] '’respo’' is not found

Kolik vody je třeba

Cílem závlahy není pouze zavlažit listy, ale je třeba dostat vodu ke kořenů v půdním profilu do hloubky cca přes 15 cm. Proto zavlažujeme spíše větší dávkou vody v delších intervalech. Základní dávka je cca 15-25 litrů / m2 v intervalu za 3-5 dní. Při velkých vedrech okolo 30 a více stupňů je třeba dávku zvýšit ( 30-40 l/m2 ) a interval snížit na 1-2 dny. Při delším období velkých teplot jdeme až na 50 litrů/m2.

Naviják na hadice Gardena 25 roll-up automatic, nástěnnýKärcher SensoTimer ST6 Duo eco!ogicZavlažovač Gardena se sáňkami Premium

Naviják na hadice

Gardena 25 roll-up automatic, nástěnný

Kärcher SensoTimer ST6 Duo eco!ogic

Zavlažovač Gardena se sáňkami Premium

Kdy zavlažovat

Zavlažujeme pokud možno dřív než trávník zaschne, nejpozději v momentě, kdy trávník začíná vadnout, a to je již hodně hraniční. Je třeba sledovat nejen teploty vzduchu, ale také půdní vlhkost.

Nejvhodnější je pustit závlahu trávníku časně ráno. Voda se stihne vsáknout do země, ještě předtím než výrazně stoupne teplota vzduchu a v půdě tak zůstane potřebná zásoba pro trávník.

Při závlaze v průběhu dne dochází k velkým ztrátám vypařováním. Při večerním zavlažování dochází k tomu, že trávník je přes noc vlhký a může docházet k rozvoji chorob a plísní na trávníku.

Zavlažování nový trávníků

Při zakládání nových trávníků je z hlediska závlahy kritický první měsíc. Je žádoucí udržovat vlhkost po celý první měsíc u nově založených trávníků, protože klíčící semínka a vzcházející trávník nesmí zaschnout.

Každodenní dávka u nových trávníků by měla být min. 5 – 7 l/m2 v závislosti na teplotě. Další měsíc je možné, zase dle počasí a vývoje trávníku, na dávkování 2x týdně 10-15 l/m2 a dále následuje standardní dávka vody.

Nenechte přes léto trávník žíznit. Zalévejte vydatně, dostaňte vodu ke kořenům!

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found