Čas sklizně a sušení bylinek
Bylinky se těší velké oblibě, neboť slouží jako koření i lék a navíc, pokud je sesadíme k sobě a pěstujeme v hezkých nádobách, potěší nás i krásným vzhledem. Abychom si jejich léčebné účinky a skvělou chuť mohli dopřát i v zimních měsících, musíme se pustit také do jejich odpovídajícího skladování.
Kdy je správný čas na sběr bylinek
Na střih bylin používejte vždy čisté nástroje, abyste z některé nemocné bylinky nepřenesli na zdravou bylinku škůdce nebo chorobu.
Doporučuje se nasbírat si příslušnou bylinku hned ráno, dokud ještě rostlinka není pod přímým sluncem. V takovou chvíli je v bylinkách nejvyšší obsah vonných silic. Použijte ostré a čisté nůžky.
Bazalka by se ale měla uštipovat ručně. Květy je nejvhodnější sbírat v době, kdy začínají vykvétat. Příliš rozvité už z rostlin obvykle opadávají. Sbíráte-li z léčivek kořeny, ideální dobu jejich sběru představuje podzim.
Plody sbírejte v době jejich zralosti. Dostatečně vyzrálá semena vhodná ke sběru se poznají jednoduše – podle hnědé nebo černé barvy. V době sběru nesmí být zelená.
Bylinky sbírané před začátkem kvetení
Před rozkvětem se stříhá: meduňka, šalvěj, máta, oregano, majoránka, tymián a bazalka.
Důležitý je i střih
Některé bylinky můžeme sbírat opravdu v průběhu celého léta. Vždy nejlepší jsou lístky mladé rostliny, která ještě nezačala kvést. Bylinky se doporučuje stříhat těsně nad zemí. Rostliny novu obrazí a vyženou nové výhony.
U rostlinek s miniaturními stonky stříhejte listy i se stonky, lístky z nich jen jemně oberete prsty.
Nůžky na bylinky PRESTO 20 cm | Zdravé mini dózy do mrazničky PURITY 120 ml, 4 ks | Antiadhezní krájecí kolébka PRESTO TONE 25 cm |
Jak správně sušit bylinky
Listy sušíme na tenkém plátně upnutém v rámu. Rámy rozložíme ve vzdušné místnosti mimo přímé slunce a tak, aby kolem nich volně proudil vzduch. Do 2 týdnů obvykle bylinky změní barvu a při dotyku jsou lámavé. To znamená, že nastal čas k jejich uskladnění.
Při promnutí mezi prsty budou šustit a drolit se. Levanduli svazujme do svazečků a necháme viset květy dolů. Sušení se ale nevyplatí u všech druhů bylinek. Libeček, bazalka, kopr a některé další bylinky sušením ztrácí barvu i chuť. Takové byliny je lepší zmrazit.
Jemně nařezané buďto kolébkou s dobře nabroušeným ostrým ostřím anebo nožem je uložíme do formiček na led. Takto vznikne rovnou ideální dávkování a není nutné rozmrazovat celé velké kusy, které ihned nespotřebujeme.
Kořeny sušíme také rozložené na ploše. Nejdřív je důkladně omyjeme, odrhneme kartáčkem a rozkrájíme na menší kusy, které se budou lépe sušit.
Bylinky můžeme rovněž konzervovat v octě anebo v kvalitním rostlinném oleji.