Zahradní bazén na poslední chvíli ? Řešením je nadzemní bazén

Horko, vedro, slunce pálí, léto je zde. Léto je tady. Všichni chtějí na zahradě bazén. Ale nechat si rychle rozkopat zahradu a udělat zapuštěný bazén. Ano je řešení na stálo, dá se krásně zakomponovat do zahrady a vhodně upravit okolí, spěcháme-li bazén tak řešením je nadzemní bazén.

S nadzemním bazén jde vše ráz na ráz. Vyberete, koupíte, necháte přivést, postavíte, přes noc napustíte a druhý den na večer se můžete ochladit ve vašem novém bazénu.

Výhody a nevýhody nadzemních bazénů

Hlavními výhodami nadzemních bazénů je

  • jednoduchá konstrukce
  • snadná montáž a příprava ke koupání
  • nízká cena v porovnání se zapuštěným bazénem
  • není třeba dělat náročné a nákladné výkopové práce a úpravu okolí

K výhodám lze přičíst snadnější údržbu v průběhu roku, zejména přes zimu, na konci sezony se bazén vypustí a vyčistí. Složí se a uklidí. Většinou jsou dobře skladné a nezabírají zbytečné místo.

K nevýhodám nadzemních bazénů patří jejich menší rozměry a hloubka. K největším nadzemním bazénům patří Bestway oválný rodinný bazén 5,49 x 3,66 x 1,22 m. Konstrukce zapuštěných bazénů nám dovoluje daleko větší rozměry.

U nadzemních bazénů není tak široké příslušenství, samozřejmě nemůžeme použít zatahovací střechu a podobné doplňky pro zapuštěné bazény. Ale cena je pro většinu silný argument.

Rozdělení nadzemních bazénů

Nadzemní rodinné bazény můžeme rozdělit do 3 základní typů:

Gumový bazén se samonosným prstencem.

Bestway Bazén 3,66 x 0,91 m
Bestway Bazén 3,66 x 0,91 m

Jeho velkou výhodou je zejména nízká cena a snadná instalace. Tento gumový bazén se samonosným prstencem můžete umístit takřka všude, stačí jen najít rovné místo, které musí být zbavené kamenů a ostrých předmětů, ty by vedly k protržení fóliového dna bazénu.

Není potřeba úprava terénu, stačí místo pouze vyrovnat, nafouknout obvodový prstenec, začít napouštět vodu a stěny se samy vzdouvají a tvarují.

Jeho nevýhodou je omezená životnost a snadné protržení.

Bazén s pevnou konstrukcí a tělem z fólie

Bazén Intex Frame Set Rondo
Bazén Intex Frame Set Rondo 4,57 x 1,22 m

Tento typ bazénu vyžaduje menší úpravu místa, kde bude stát, vhodné je pořízení geotextilní podložky. Montáž tohoto typu nadzemního bazénu je o něco složitější než u ostatních typů. K tomuto typu bazénů existují i různé obkladové desky a jiné doplňky, kterými bazén můžeme lépe začlenit do zahrady

Nadzemní bazén s možností částečného zapuštění

Bazén Steinbach Styria
Bazén Steinbach Styria

Nadzemní bazén, který lze částečně zapustit se svým vzhledem vyrovná luxusním bazénům zapuštěným do země. Jeho výhodou je však výrazně nižší cena než plně zapuštěný.

Tento bazén je oproti dvěma předchozím typům vhodný i na svažité zahrady. U tohoto typu “polonadzemního bazénu” je již možné jeho zastřešení, díky čemuž se Vaše koupací sezóna prodlouží až na 6 měsíců.

Nafukovací vířivé vany

Bazén vířivý Intex Pure SPA-Jet Massage
Bazén vířivý Intex Pure SPA-Jet Massage

Samostatnou kapitolou jsou pak nafukovací vířivé vany a bazény, které poskytují skvělou příležitost pro relaxaci a uvolnění přímo na Vaší zahradě. S vířivkou si můžete dopřát luxus a vybudovat na zahradě vlastní wellness.

Tvar a hloubka bazénu

Zde je rozhodující, co a kdo bude v bazénu provádět.  Máte malé děti, které ještě neumí plavat? Zde je doporučovaná bezpečná hloubka do 100 cm.

Pro plavání je dostatečná hloubka 1,2 m. Pouze pro dospělé vybírejte bazén hlubší 1,3 m a více.

Nejvíce a nejčastěji používané tvary nadzemních bazénů jsou kruh, obdélník a ovál. Pro zábavu a pro děti je vhodnější kruhový bazén, pro plavání za raději zvolte oválný.

Doplňky a příslušenství pro nadzemní bazény

Písková filtrace Marimex ProStar 4bazénová chemieVysavač bazénový Marimex Star Vac
Bazénová filtraceBazénová chemieBazénové vysavače

Základnímu příslušenství pro bazén je kvalitní filtrace. Bazenová filtrace je kartušová nebo písková.

Kartušová filtrace je výrazně levnější, ale vyžaduje častější údržbu a výměnu kartuší, přes které se čistí nečistoty, ale malé dětské bazény je dostačující.

Písková filtrace je dražší, ale s výrazně snadnější údržbou. Pracuje na principu filtrování vody křemičitým pískem. A lze ji napojit například na solární ohřev.

K dalším doplňkům a příslušenství patří bazénová chemie, různé síťky na sběr nečistot, zakrývací plachty, schůdky, sprchy nebo výše zmíněný solární ohřev. Pro větší bazény je vhodné si pořídit bazénový vysavač, který vám výrazně zjednoduší a zrychlí čistění a úklid bazénu. Záleží jen na vás, jak moc si okolí bazénu dotvoříte a vybavíte, možností je mnoho.

A nakonec si můžete užít osvěžení a zábavu ve vlastním bazénu.

 

 

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found