Tipy pro správný výběr nářadí pro úklid sněhu

Úklid sněhu není lehká práce. Pro odlehčení by se dalo říci, že úklid sněhu patří k zimě, stejně jako topení v kamnech. Pro přípravu dříví máme štípače a kvalitní sekery, pojďme na úklid sněhu a na přehled toho, čím si tuto “zimní zábavu” ulehčit, a čím dosáhnout dobrého výsledku bez větší námahy.

S čím na úklid sněhu?

Pro výběr správného náčiní, ať už strojů nebo ručního nářadí, je rozhodující velikost, tvar a povrch plochy, kterou budeme od sněhu uklízet.

Dále pak zkoumáme jednotlivé parametry. U strojů například typ pohonu, výkon, záběr.

U ručního nářadí pro úklid sněhu je to:

 • celkové zpracování a provedení
 • kvalitu použitých materiálů
 • ergonomii ( šetří naše záda … )

Úklid sněhu z větší ploch – mechanizace pro úklid sněhu

Pro větší a velké plochy, pro podhorské a horské oblasti, je téměř nutnost si pořídit sněhovou frézu. Rady a tipy pro výběr sněhové frézy si přečtěte v článku: Jak vybrat sněhovou frézu.

zimní příslušenství k traktorům Wolf-Garten
zimní příslušenství k traktorům Wolf-Garten

Pro úklid sněhu z větší plochy lze také velmi dobře využít zahradní traktor. Samozřejmě jeho třeba dovybavit zimním příslušenstvím:

 • sněhová radlice
 • zametací kartáč
 • rozmetadlo na posyp písku nebo posypové soli
 • sněhové řetězy

k některým typům zahradních traktorů je možné připojit jako příslušenství sněhovou frézu. S touto výbavou pak uděláte ze svého zahradního traktoru stroj na plnohodnotnou a celoroční údržbu zahrady a okolí domu.

Věnujte proto pozornost při nákupu zahradního traktoru, jaké je možné dále k němu dokoupit příslušenství a doplňky.

Sněhovou radlici, kartáč nebo rozmetadlo lze také použít jako příslušenství k některým typům čtyřkolek. Čtyřkolka vybavená vpředu radlicí nebo kartáčem, a vzadu rozmetadlem s posypovou solí je ideální pomocník pro úklid sněhu z nekonečných metrů městských chodníků.

Úklid sněhu z menších ploch – ruční nářadí na úklid sněhu

Pro úklid menších ploch se nejčastěji používají lopaty, hrabla a shrnovače na sníh. Ty také můžeme využít na čištění teras,  dočištění velkých ploch nebo na čištění velmi členitých ploch.

Do sortimentu ručního nářadí a pomůcek pro úklid sněhu patří

 • lopaty na sníh

  Shrnovač sněhu Fiskars SnowXpert
  Shrnovač sněhu Fiskars SnowXpert

 • hrabla a shrnovače sněhu
 • rozmetadla a posypové vozíky
 • smetáky, škrabky, sekáčky na led

Prasklé násady, lišta na plastovém hrablu, která upadne po druhém úklidu sněhu nebo plast, který praskne při větší zatížení nebo velkém mrazu. To jsou základní neduhy “levných”  hrabel a shrnovačů sněhu. Ano, pokud víme, že budeme uklízet sníh max. 5x za zimu a máme malou plochu, kterou musíme vyčistit, postačí tak nám “levnější varianta” postačí a vydrží nám celou zimu … .

Ale pro častější použití, pro podhorské a horské oblasti, pro úklid chodníků ve městech a pod. se vyplatí trochu zainvestovat do kvalitního nářadí pro úklid sněhu. Hlavní rozdíl je pak v použitých materiálech, celkovém zpracování a v ergonomii nářadí. Není to jen plast na násadě, ale celková konstrukce nářadí je přímo připravena a uzpůsobena pro úklid sněhu.

Ergonomická konstrukce a tvar, optimální pracovní úhel a hmotnost nářadí snižuje námahu při úklidu sněhu a šetří naše záda!

K hlavním hráčům na poli nářadí pro zimní údržbu patří značky Fiskars a Wolf-Garten. Obě tyto firmy mají ucelený a kompletní sortiment ručního nářadí pro zimní údržbu a každý rok přicházejí s různými novinkami a inovacemi. Věnují velkou pozornost ergonomii nářadí a použitým materiálům.

Shrnovač sněhu ze střech
Shrnovač sněhu ze střech

Rozmetadla a posypové vozíky

Od jara do podzimu je používáme na aplikaci hnojiv. V zimě se dají velmi dobře využít pro posyp chodníků, cest a dvorů posypovou solí nebo jiným inertním materiálem.

Úklid sněhu ze střech

Sníh v zimě uklízíme nejen z cest a chodníků, ale musíme ho odstranit ze střech, různých přístřešků, střech zahradních domků … .  Větší množství sněhu na střeše nebo přístřešku by mohlo způsobit její poškození nebo úplné zničení ( propadnutí ).

Speciálně konstruovaný shrnovač sněhu ze střechy je pro tuto činnost ideální pomocník. A navíc je osazen na teleskopickou násadu.

Díky teleskopické násadě  výše dosáhneme, a tak i uklidíme sníh z větších výšek.

Shrnovač sněhu ze střechy je také ideální pro zimní čištění fotovoltaických  ( solárních ) panelů. Shrnovač má měkkou hranu, která ochrání choulostivé plochy před poškrábáním.

 

úvodní foto: Wolf-Garten

foto výrobků: Fiskars, Wolf-Garten

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

Napsat komentář