Jak na vytrvalé plevele

Chodník Vám zarůstá trávou a plevelem? Na záhonu roste jen plevel a je třeba záhon vyčistit, odplevelit! Plocha pro nový trávník je připravena, ale zarůstá plevelem. Je třeba ji vyčistit a připravit na výsev. Trápí Vás vytrvalé plevele? V těchto případech Vám pomůže neselektivní „totální“ herbicid.

Neselektivní herbicidy jsou přípravky, které se aplikují postřikem na list plevele. Jejich účinná látka je rozváděna po celé rostlině včetně kořenů. Mají systemický účinek.

 Působení neselektivních „totálních“ herbicidů

Rostliny ( plevele ) přijímají přípravek přes zelené části rostlin ( listy a odénky ). Následně je rozvedou asimilačním prouděním do celé rostliny,  včetně kořenového systému. Ideální výška plevele při aplikaci je 10-15 cm, kdy má dostatečnou listovou plochu a je v plném růstu.

Neselektivní herbicidy přes půdu neúčinkují. Při styku s půdou se inaktivují. Nepronikají přes půdu ke kořenům. Přípravek nepůsobí na semena v půdě.

 Správná aplikace neselektivních herbicidů

Nejúčinější je aplikace na plevele, kdy jsou v plném růstu. To je v období od tvorby poupat do odkvětu. V tomto období mají rostliny nejlepší asimilační schopnost. Pro úspěšnou a účinnou aplikaci je nutná dostatečná listová plocha plevele, přípravky účinkují pouze přes list.

Přípravky aplikujeme v předepsané koncentraci dle návodu. K postřiku používáme postřikovače. Roztoky neaplikujeme zálivkou konví, výrazně se tím snižuje účinnost. Někdy je možné použít pro aplikaci knotovou hůl.

Poznámky k aplikaci

 •  Účinek „totálních přípravků“ se pozná podle postupného vadnutí, žloutnutí a následného hnědnutí listů a celých rostlin plevelů.
 •  Aplikace nesmí být prováděna před deštěm!
 • Déšť do 3-5 hodin po postřiku výrazně snižuje účinnost.
 •  Následné kultivační práce lze provádět až po projevení účinku. Ideálně po 10 -14 dnech od postřiku.

 Bezpečnost při postřiku neselektivními herbicidy.

 Při postřiku je nutné řádně zabezpečit a zamezit zasažení okolních rostlin a kulturních plodin. Rostliny, které rostou vedle postříkané plochy, nesmí být zasažené ani úletem postřikové mlhy. Pro aplikaci v blízkosti záhonů a jiných kulturních plodin a rostlin je vhodné a účinné použít ochranný kryt postřiku, který zamezí úletu.

Název ochranný kryt
ochranný kryt – zamezuje úletu postřikové kapaliny – výrobce SOLO

Při přípravě postřikovacího roztoku a při postřiku se vždy řiďte pokyny uvedenými na etiketě přípravky, která je vždy součástí balení.

K postřiku a k užívání postřiků přistupujte s rozvahou a respektem. Jde o pesticidy. Měly by se používat pouze v nutném případě, dle návodu a vyvarovat se škod a poškození okolích rostlin a živočichů. Pokud nechcete používat pesticid, lze využít přípravek s přírodní účinnou látkou – viz. níže – poslední odstavec …

Při postřiku používejte bezpečnostní ochranné pomůcky, které jsou uvedeny v etiketě přípravku.

 Účinná látka neselektivních herbicidů

Účinnou složkou je glyphosat nebo jeho sůl, které většinou tvoří 40 až 50% hmotnosti herbicidu. Tuto účinnou látku jako první vyvinula a použila americká firma Monsanto. Ostatní přípravky z této skupiny vycházejí z této účinné látky. Ostatní firmy ji převzali a dodávají na trh své přípravky pod vlastním obchodním názvem, ale s tou stejnou účinnou látkou.

Nejznámější “totální herbicidy

Mezi nejznámější a nejpoužívanější neselektivní herbicidy se účinnou látkou glyphosat patří:

 • Roundup klasik, Roundup Biaktiv, Roundup Aktiv, Roundup Gel, Roundup Rapid, …  – výrobce: Monsanto
 • Dominator – výrobce: Dow
 • Clinic – výrobce: FN AGRO
 • Touchdown Quattro – výrobce: Syngenta

Totální herbicid s přírodní účinnou látkou

K dispozici je totální herbicid s přírodní účinnou látkou, přípravek Finalsan od firmy Neudorff. Tento přípravek má přírodní účinnou látku – kyselina pelargonová, jedna z mastných kyselin běžně se vyskytujících v přírodě, nezanechává rezidua.

 • totální herbicid k odstranění plevelů a travin na zahradě, likviduje i mechy a řasy
 • účinkuje během několika hodin i při nižších teplotách
 • po zaschnutí je neškodný pro lidi i domácí zvířata, mohou se ihned pohybovat po zahradě
 • neškodný pro včely

foto: Solo

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 

Napsat komentář