Jarní výsadba stromů

Stromy a keře promění zahradu ve stinnou oázu klidu, pohody a odpočinku. Poskytnou vám soukromí, odstíní vás od sousedů, přinesou do vaší zahrady v létě alespoň trošku chladu a pokud zasadíte i ovocné stromy, dají vám také bohatou úrodu.

Jaké dřeviny na jaře sázet?

U řady ovocných stromů je jarní výsadba daleko vhodnější než podzimní, vyhovuje zejména meruňkám, broskvoním, nektarinkám a mandloním. V chladnějších oblastech se bude dařit také ořešákům. Výborně se na jaře ujímá i řada okrasných keřů – zejména magnolie, ibišky, komule i stálezelené listnáče a jehličnany.

Postup při výsadbě stromu

Předem si vyznačte oblast, do které chcete strom zasadit. Vykopejte kruh přibližně o průměru 0,5 až 1,5 metru – záleží na velikosti kořenového systému stromu a jeho výšce. Jáma pro strom by nikdy neměla být přesně kruhová, naopak by měla obsahovat různé úrovně hloubky a zasahovat i do okolního terénu. Kořeny prostokořenných sazenic by měly být v jámě volně rozloženy a nesmí se ohýbat zpět. Pod kořeny byste měli do jámy přidat kvalitní zeminu obohacenou kompostem alespoň v patnácticentimetrové vrstvě. Výsadba stromu v kompaktním kořenovém balu bývá v tomto ohledu jednodušší.

jarní výsadba stromů

Zasaďte strom do správné výšky

Nový strom by měl být zasazen do stejné hloubky, v jaké rostl ve školce. Obvykle to bývá těsně pod místem štěpování. Neměli byste ho zasadit příliš hluboko, ale ani zbytečně vysoko. Pro správnou výšku zasazení stromu si můžete dopomoci prkénkem položeným přes okraje jámy, podle kterého budete výšku stromu regulovat.

Postupné zasypávání kořenů

Při samotné výsadbě prohazujte kořeny sázecím substrátem a jemně stromkem třeste, aby se substrát dobře usadil. Postup takto opakujte a hlínu vždy jemně stlačte směrem k zemi. Při přidávání hlíny neustále kontrolujte, zda je stromek stále ve svislé poloze a není příliš hluboko v jámě.

Zálivka během sázení i po něm

Když budete mít zaplněnou jámu asi do tří čtvrtin, důkladně stromek zalijte dešťovou vodou, odstátou vodou nebo vodou z čističky odpadních vod. Druhá zálivka přijde až po vysazení stromu. „Po výsadbě stromu musí následovat zálivka, aby se správně ujal. Voda se potřebuje dostat až ke kořenům, takže jednorázová zálivka může být otázkou i deseti nebo patnácti litrů vody. Takovou dávku bude strom potřebovat asi dvakrát týdně. Naopak vůbec nemá smysl zalévat strom každý den malou dávkou vody, ta se nedostane ke kořenům a stromu kýženou vláhu nedodá,“ uvádí Václav Mařík ml., zahradník ze Zahradnictví Flos Praha.

jarní výsadba stromů

Opora podpěrnými kůly

V případě větších stromů budete potřebovat podpěrné kůly, které umístíte přímo do jámy a zasypete je hlínou spolu s kořeny. Stromek můžete připevnit k jednomu kůlu nebo ke dvěma. Úvazy v místě dotyku s kmenem podložte, aby na něj netlačily a nezařezávaly se do něj.

Před vysoušením sluncem mulčujte

Abyste kořeny stromu ochránily přes letním sluncem a větrem, použijte mulč. Na povrch půdy nastelte speciální mulčovací kůru, slámu, posekanou trávu nebo spadané listí. Klidně dané mulčovací prostředky kombinujte, stromu a jeho kořenům to určitě neuškodí.