Zelené hnojení

Sklizní na zahradě nic nekončí. Naopak. Sklizní na zahradě vlastně začíná nový pěstitelský rok. Sklizená zahrada vypadá prázdná a holá. To je nejlepší čas zasít zelené hnojení a připravit půdu na nový výsev a výsadbu zeleniny a brambor.

Používání zeleného hnojení je starý a osvědčený zahradnický trik, který nám přináší několik výhod a půdě velmi prospívá. A je to levné a jednoduché.

Co je to vlastně zelené hnojení? Jsou to rostliny, které vyséváme na pozemek po sklizni hlavních plodin, na zahradě například po zelenině a bramborách. Nechají se vyrůst do květu, posečou a zapraví do půdy.

Výhody zeleného hnojení

 

  • Ochrana před vysušením půdy a erozí

Půda je po sklizni hlavních plodin holá. Trpí vysušením, erozí, k odplavování živin. Zelené hnojení, které vysejeme po sklizni na pozemek, nám půdu před těmi nepříznivými vlivy chrání.

  • Pomáhá proti plevelům

Rostliny zeleného hnojení rostou velmi rychle a bujně, tím se stává velkou konkurencí plevelům. Plevele tak nemají šanci se rozrůst.

  • Zlepšuje půdní strukturu

Zelené hnojení obohacuje půdu o humus. Jednotlivé rostliny v půdě prokořeňují a tím půdu oživují, přirozeně prokypřují a zlepšují její strukturu. Půdní humus je v půdě důležitý, protože prospívá užitečným půdním mikroorganismům. Bez nich je půda “mrtvá”.

Všechny tyto výše zmíněné aspekty půdě velmi prospívají, ozdravují ji a zvyšují její úrodnost.

  • Láká užitečný hmyz

Zelené hnojení velmi prospívá užitečnému hmyzu. V době květu láká a nabízí potravu pro včely, čmeláky a motýly.

Kdy zelené hnojení vyséváme a jaký je další postup

Nejčastějším a nejvhodnějším termínem výsevu zeleného hnojení je čas po sklizni zeleniny a brambor, tedy na konci léta – srpen, září.

Lze ho vysét i na jaře, vhodné zejména na pozemky, kde budeme pěstovat plodovou zeleninu.

Po výsevu necháme rostliny vyrůst do květu.  Posečeme a zapravíme ( zaryjeme nebo zaoráme ) do půdy.

Zelené hnojení sečeme v době květu, protože v té době je nejhodnotnější, rostliny v sobě poutají nejvíce dusíku. Ale pozor nesmí nasadit na semena. Ta by následně vyklíčila a  škodila v zelenině a bramborách. Rostliny lákající včely a jiný užitečný hmyz můžeme nechat trochu déle. Při kvetení jsou velkým lákadlem a pastvou pro včely. Dopřejeme včelám pozdní letní potravu.

Jaké rostliny vyséváme jako zelené hnojení

Nejčastěji používané jsou

  • brukvovité – řepka, hořčice
  • vikvovité -peluška, vikve, bob, lupina
  • svazenka
  • měsíček
  • různé směsky ( například luskoobilní směs hrachu, pelušky a ovsa )

každá skupina používaných rostlin má svoje další klady.

Brukvovité

Řepka a hořčice rostou velmi rychle a vytvoří hodně organické hmoty.

Vikvovité

Rostliny této skupiny dodávají nejvíce dusíku. A to dvěma způsoby. Mají dlouhé kůlovité kořeny, tím se dokáží provrtat do větších hloubek v půdním profilu a vynáší odtud živiny do horních vrstev. Dále rostou v určité symbióze s bakteriemi, díky nimž dokáží poutat vzdušný dusík.

Svazenka vrásčitolistá

Ideální pastva pro včely, velmi rychle a dobře prokořeňuje. Její další výhoda je, že není příbuzná s žádnou domácí kulturní plodinou, a proto nehrozí přenos chorob na zeleninu.

Měsíček lékařský

Také dokáže pomoci více krát, ne jen jako zelené hnojení. Je to známá léčivka a tak sklízíme léčivé květy. V půdě nám pak měsíček pomáhá očistit pozemek od háďátek, funguje tak jako přírodní insekticid.

Využijte toto jednoduché a přirozené přírodní hnojivo a připravte půdu pro další pěstování.

titulní foto: wikipedie- autor: Rasbak

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

Napsat komentář