Jak vybrat travní osivo

Jak se vyznat ve všech osivech, které jsou u nás nabízena pro okrasný trávník? Zde je stručně několik základních rad a doporučení.

Jaký trávník chcete

V prvé řadě si musíte ujasnit jaký trávník chcete a co na trávníku budete dělat, jak ho budete zatěžovat.

Trávník je součást zahrady, jeho velikost, tvar, vzhled a využití by mělo vycházet z nějaké celkové koncepce zahrady.

Zátěžovou travní směs volíme, pokud je na trávníku velký pohyb, často si na něm hrají děti, máte velkého psa. Trávník je velmi zatěžovaný a musíte vybrat směs osiv, ze kterých vzejde odolný trávník s dobrou regenerací. Pro tento účel se hodí hříšní travní směsi.

Chcete-li pouze okrasný trávník, na kterém bude pouze minimální pohyb, volíme okrasnou směs typu zahrada, golf, park exclusive apod. Tyto travní směsi vyžadují větší a pravidelnější údržbu.

Pojmenování travních směsí je někdy matoucí. Většinou platí: kde je v názvu sport nebo hřiště jde o travní směs pro zátěžový trávník. Při výběru také sledujte složení:

Složení travních směsí

Směsi pro trávník se nejčastěji skládají z jílku vytrvalého, kostřavy červené a lipnice luční. Každý travní druh má své přednosti a v každém typu směsi je jiné procentní složení.

Jílek vytrvalý

+ odolný, snese zátěž

+ dobře regeneruje

+ rychle vzchází

– méně vytrvalý

kostřava červená

+ jemnější list

+ dobře odnožuje

+ hustý drn

+ snáší přistínění

– méně odolná

lipnice luční

+ odolná

+ vytrvalá

– vzchází velmi pomalu

Z výše uvedeného vyplývá, že směsi, kde je ve větší míře použitý jílek a lipnice jsou vhodné pro větší zátěž. Naopak směsi, kde převládá kostřava jsou určeny pro čistě okrasné trávníky.

Do směsí pro regeneraci a dosev trávníku se většinou používá jílek vytrvalý, kde se využívá jeho rychlého vzcházení a zapojení do porostu.

Balení osiv

RASENST 19V obchodech si můžete vybrat travní směsi v balení od 0,5 kg do 10 kg, u specializovaných prodejců i v 25 kg balení. Dávkování výsevku je většinou v rozmezí od 20 -35 g/m2. Dávkování si vždy přečtěte na etiketě.

Balení osiva vybírejte vždy podle velikosti vašeho trávníku. Při výsevu nového trávníku počítejte s případným dosetím, je vhodné zakoupit o cca 10% více.

Postup výběru

1. plánování

  • ujasněte si jaký trávník chcete?
  • v jakých bude podmínkách?
  • jak ho budete zatěžovat?

2. výběr směsi

Prostudujte etiketu osiva a jeho složení

3. výběr balení

Balení zvolte podle plochy trávníku s malou rezervou pro dosev.

Nevybírejte pouze podle ceny a vzhledu balení. U osiv většinou platí, že kvalitnější osivo je dražší, ale následně se vám odmění dobrým vzcházením a pěkným vzhledem trávníku.

 

02travniky_bannery160x570

Napsat komentář