Vertikutátor – vyplatí se koupit si vlastní?

Vertikutace je jedna ze základních činností při údržbě okrasného trávníku. Jde o prořezání vrchní vrstvičky půdního substrátu a o odstranění travní plsti. Někdy se také nazývá provzdušnění trávníku ( v odborném trávníkařství se za provzdušnění považuje trochu odlišná činnost ).

Travní plsť trávník dusí. Po odstranění travní plsti trávník lépe přijmá živiny, vláhu a světlo. Proto je nutné u okrasných trávníků vertikutaci provádět.

Běžně se provádí 2x ročně, na jaře ( duben) a na podzim ( konec srpna, září ). Pro vertikutaci se používají vertikutátory s elektrickým motorem nebo silnějším benzínovým motorem. Pracovní část jsou nože, které se otáčení na hřídeli. Některé stroje mají také hřídel s ocelovými drátky pro vyčesání trávníku.

Kompletní informace o vertikutaci se dozvíte na www.travnik-vertikutace.cz, kde jsou popsány postupy a rady pro výběr správného vertikutátoru.

Vyplatí se mi vertikutátor, když se to dělá jen 2x do roka? To je asi častá otázka. Jaké jsou výhody vlastního vertikutátoru:

 • nezávislost
 • vertikutaci provádíte v termínu, který Vám vyhovuje
 • delší životnost stroje

Nevýhodou je počáteční investice. Elektrický vertikutátor pro plochy do 300 m2 stojí  od 2500 – 8000 Kč, benzínový vertikutátor pro plochy nad 300 m2 je v cenovém rozmezí 10 000 – 18 000 Kč. Dále musíme počítat s náklady na energii nebo PHM, údržbu, čas na práci a náhradní nože.

Jako alternativa se nabízí:

 • služby
 • půjčovna

Hlavní výhodou je, že nemusíte vynakládat finance na pořízení stroje a starat se o jeho servis. Dále jste ale časově podřízeni službám zahradníka nebo půjčovny.

Půjčovny nářadí

V půjčovnách mají většinou jen jeden až dva stroje. většinou se jedná o benzínové vertikutátory, které se hodí pro většinu ploch a mají větší výdrž. Cena za půjčení na 1 den se pohybuje od 400 Kč do 1200 Kč.

Zkusil jsem vyhledat ceny za půjčení a zde jsou orientační výsledky:

 • Praha – 1160 Kč / den
 • Brno – 1000 Kč / den
 • Ostrava – 590 Kč / den
 • Olomouc – 480 Kč / den
 • Mladá Boleslav – 420 Kč / den
 • Plzeň – 500 Kč / den
 • České Budějovice – 559 Kč / den

Jde o ceny pouze orientační, v některých městech je více půjčoven nářadí a ceny se mohou lišit. Já jsme postupoval při výběru velice jednoduše a neměl jsem zvláštní kriterium výběru půjčovny. Do Googlu jsem zadal vyhledat půjčovnu nářadí v daném městě a na první, která měla vertikutátor jsem zapsal. Ale pro stanovení rozmezí je to dostačující.  Ve většině půjčoven nářadí lze stroj zapůjčit třeba jen na dopoledne nebo na dvě, tři hodiny, což je výhodné pro zahrádkáře s menší plochou trávníku.

Zahradnické služby – vertikutace

Zde není žádná investice ani starost, ale jsme časově závislý na času zahradníka. A v termínech, kdy se vertikutace provádí, mají zahradníci nejvíce práce…

Ceny se většinou pohybují v rozmezí od 2,5 Kč – 5 Kč za m2. Záleží  zda se dělá vertikutace včetně odvozu odpadu nebo bez, některé firmy také rozlišují vertikutaci jedním směrem a vertikutaci do kříže.

A jaký je závěr?

Je to samozřejmě na Vás kolik chcete do svého trávníku investovat peněz a času.

Zahradník někdy během jara přijde, udělá a uklidí, na podzim to samé a my jen zaplatíme za službu. Nebo stroj půjčíme, práci uděláme sami, stroj vrátíme a dále se o něj nestaráme.  Anebo si pořídíme vlastní vertikutátor, pracujeme v čase kdy máme chuť a trávník to potřebuje, ale musíme se o stroj starat a  vydat počáteční investici.

Pro menší plochy se spíše vyplatí vlastní stroj nebo využít služeb zahradníka. Pro větší plochy již nastupují všechny tři možnosti. Jakou jste zvolili Vy?

úvodní foto: Wolf-Garten

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 

 

Napsat komentář