Tipy pro pěstování česneku

Česnek je u nás velmi oblíben a často používán v tradiční české kuchyni. V poslední době je o český česnek velký zájem, protože dovážený česnek, hlavně z Číny nebo Španělska nemá takovou kvalitu a chybí mu typická chuť a aroma.

Český česnek je vhodné nakupovat u prověřených prodejců na farmářských trzích nebo přímo od pěstitelů. Jelikož je dobrého českého česneku nedostatek, hodně zahrádkářů začalo česnek pěstovat.

Sadba česneku

Základem úspěšného pěstování je dobrá a zdravá sadba. V České republice je několik pěstitelů sadby česneku, nejznámější je šlechtitel a velký populizátor česněku Ing. Jan Kozák z Holic. Jeho sadbu česneku nabízí mnoho prodejců. On uvedl na trh oblíbené odrůdy česneku, jako jsou Vekan, Bjetin, Lukan, Slavin, Anton nebo jarní odrůdu Japo.

Sadbu česneku kupujte od prověřených prodejců. Jako sadba česneku se s mí prodávat pouze česnek, který splňuje požadavky vyhlášky č.129/2012, každý prodejce musí na požádání doložit patřičnými dokumenty, že prodává sadbu. Konzumní česnek nepoužívejte jako sadbu.

Moření česneku

Před výsadbou česneku moříme jednotlivé stroužky v roztoku Sulky proti háďátku zhoubnému a vlnovníku česnekovému. A v roztoku přípravku Rovral AquaFlo proti houbovým chorobám.

Nejdříve moříme máčením v roztoku Sulky cca 2 hodiny. Těsně před výsadbou pak v roztoku Rovralu po dobu 30 minut.

Popis moření a přípravků na moření česneku je popsán v článku: Jak a čím mořit česnek. 

Výsadba česneku

Před výsadbou můžeme do půdy zapravit hnojivo. Vhodné je použít hnojiva s nízkým obsahem chlóru jako ne například YaraMila Complex nebo speciální hnojiva pro česnek.

Výsadba česneku se provádí na podzim. Přesný termín výsadby se řídí teplotou půdy – měla by trvale klesnout pod 9 stupňů Celsia. Jednotlivé stroužky se zapichují do hloubky 6-8 cm. Jarní odrůdy, například Japo se mohou vysazovat na podzim a na jaře.

Ošetření česneku v průběhu pěstování

Po celé jaro rozrušujeme půdu na záhonu s česnekem, aby mohl dobře proudit vzduch a vláha ke kořenům. V průběhu jara můžeme česnek přihnojit hnojiv s obsahem dusíku, například ledek vápenatý. Při dostatečné listové ploše můžeme také aplikovat kapalná hnojiva postřikem.

Pokud pěstujeme paličáky, odstraňujeme vrcholky s pacibulkami ihned jak se objeví. Tomuto se říká hlávkování česneku.

Sklizeň česneku

Termín sklizně česneku se řídí použitou odrůdou. Rané odrůdy, například Bjetin, se sklízejí hned na počátku července. Rané odrůdy jsou také vhodné pro sklizeň na zeleno. Středně rané odrůdy se sklízejí okolo 15-20. července, polopozdní odrůdy jako je například Blanin se sklízejí po 25. červenci.

Česnek po sklizni necháme vyschnout. Na zastíněném místě s prouděním vzduchu zavěsíme svazky česneku a necháme vyschnout. Po vysušení se nať odřízne cca 3 m na “palicí” a kořeny se odstřihnou. Dále skladujeme v přepravkách na suchém větraném místě.

úvodní foto: Richard North

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 

 

 

Napsat komentář