Nejvyšší a nejmohutnější stromy světa

Za kolik uběhnete 100 m? Nezdá se to, ale nejvyšší stromy světa jsou vysoké přes 100 m. Jsou to lesní mnohosetleté monumenty.

Největší  stromy světa jsou z čeledi cypřišovitých:

  • Sekvoj vždyzelená (Sequoia sempervirens )
  • Sekvojovec obrovský (Sequoiadendron giganteum)

Sekvoj vždyzelená

Nejvyšší z dokumentovaný strom na světe je s výškou 115,5 m a jménem Hyperion. Tato Sekvoj roste v pohoří Sierra Nevada v Národním parku Sequoia v Kalifornii.

Sekvoj vždyzelená je stálezelený jehličnatý strom rostoucí do výšek okolo 100 m a stáří přes 2000 let. Průměr kmene může dosáhnout až 6,5 metru.

Sequoia sempervirens - foto:  Matthew Hatton
Sequoia sempervirens – foto: Matthew Hatton

Sekvojovec obrovský

S výškou za sekvojí trochu zaostává, ale vše dohání na mohutnosti. Sekvojovc je nejmohutnější strom na světě, proto se často nazývá “mamutí strom“.

Tento druh jehličnanů se začal vyvíjet již v druhohorách  v období křídy.

General Sherman - foto: Harald Hoyer
General Sherman – foto: Harald Hoyer

Tyto stromy dorůstají výšky až 80 -100 m a jsou až 2000–3000 let staré. Za nejmohutnější strom na světě je pokládám Sekvojovec obrovský, kterému dali jméno Generál Sherman. Roste, podobně jako nejvyšší strom světa, v pohoří Sierra Nevada v Národním parku Sequoia v Kalifornii. Je vysoký 84 m, jeho váha je odhadována na 2145 tun, obvod jeho kmene měří 31,3 m.

Strom  s nějvětším průměrem kmene

kmen Tulského stromu - foto:  David Holt
kmen Tulského stromu – foto: David Holt

Strom  s nějvětším průměrem kmene je Tulský strom (španělsky El Árbol del Tule) je tisovec druhu Taxodium mucronatum. Obvod jeho kmene je přes 42 metrů, průměr přes 14 m. Strom je vysoký asi 35 m. Odhad stáří tohoto gigantu se pohybuje mezi 1200 a 3000 roky. Strom roste v Mexiku ve  města Santa María del Tule.

úvodní foto: John Buie (flickr)

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 

Napsat komentář