Vánoční stromek řezaný …

Ozdobený vánoční stromek to je tradiční vánoční kulisa. A jeho zdobení patří k základní vánočním rituálům. Máme tři možnosti jaký stromek si pořídit a pod co umístit vánoční dárky:

  • řezaný stromek
  • stromek v květináči
  • umělý stromek.

S umělým stromkem je nejméně starostí a vydrží nám několik vánoc, ale trochu to ztrácí tu správnou vánoční poetiku … Zaměřme se na nejčastější variantu – řezaný stromek.

Druhy používaných jehličnanů pro vánoční stromky

Vybíráme ze sortimentu smrk, borovice a jedle. Každý má své výhody a nevýhody.

Jedle kavkazská

Krásný vánoční strom. Vydrží nejdelší dobu, jehlice neopadávají a drží pěknou barvu. Má velmi pravidelný tvar koruny. Nejvyšší cena.

Jedle bělokorá

Je méně využívaná. Jehlice sice dlouho vydrží a neopadávají, ale velmi brzo ztrácí barvu.

Borovice lesní

Velmi oblíbený vánoční stromek. Střední až delší výdrž, krásně voní. Má řidší tvar koruny. Cena je ve střední pásmu rozpětí cen vánočních stromků.

Borovice černá

Má hustější korunu a delší jehlice než borovice lesní, ale není často nabízena.

Smrk pichlavý

Menší až střední trvanlivost, hustější a košatější než smrk ztepilý. K dispozici v různých barevných varietách jehličí, například modrošedé nebo stříbrné. Velmi oblíbený.

Smrk ztepilý

Nejlevnější a také nejpoužívanější varianta vánočního stromku. Má ale nejmenší výdrž a brzo opadá.

Někdy je také pro vánoční stromek využívána Douglaska tisolistá. Jehličnan se zajímavým zbarvením jehličí a vůní.  Je velmi pěkná a trvanlivá.

Na co si dát pozor při nákupu vánočního stromku

Při výběru je třeba sledovat jak byl stromek skladován a v jakém je stavu.

Stromek by měl mít pružné a ohebné větve. Jehličí musí být svěží a ve správné barvě.  Stromek před nákupem by měl být skladován v chladu, ideální teploty jsou kolem nuly. Stromky nesmí být uloženy v teple.

Jak se staráme o stromek doma

Pokud koupíme stromek s předstihem je nutné ho skladovat na chladném místě, vhodný je například severně orientovaný balkon nebo na stinném místě na zahradě.

V místnosti ho umístíme na chladnější místo, ne k topení. Ideální je použít stojánek s nádržkou na vodu. Stromek si z nádržky nasává vodu a vydrží déle.

Tip: Předtím, než dáte stromek do stojánku a nádržky s vodou, tak seřízněte kmínek, asi o 2-3 cm, lépe se tak obnoví sací schopnost.

Kde se stromky pěstují

Nejvíce jsou na trhu stromky pěstované na speciálních plantážích, na lesní nebo zemědělské půdě. Mají velkou kvalitu, silnější kmínek a pravidelnou korunu. Stromky na plantážích rostou 5-7 let, nejdéle roste jedle kavkazská.

Část stromků pochází z lesních prořezávek, jde tedy o stromky, které v lese překážejí, mají málo místa pro svůj růst a jejich koruna je často zakřivená nebo jinak nepravidelná.

Nejčastěji se kupují stromky v kategorii od 150  do 220 cm. Ceny pro rok 2013 zůstávají na podobné úrovni jako v minulých letech. Nejčastěji se pohybují v následujícím rozmezí: Smrk ztepilý 125-200 Kč, smrk pichlavý 175 – 350 Kč, borovice 200 – 350 Kč, jedle bělokorá 300 – 400 Kč, jedle kavkazská od 400 a výše.

úvodní foto: nova Pl

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 

 

 

 

Napsat komentář