Vypěstujete si vlastní rajčata – 2. část

Pokud jste si sami sadbu rajčat nepředpěstovali, ale chystáte se koupit sadbu na trhu nebo ve specializovaném obchodě, měli byste vědět, jak má správná rajčatová sadba vypadat. Pak máte větší šanci na bohatou a zdravou úrodu rajčat.

První článek o pěstování vlastních rajčat ( včetně tipů na hnojiva pro rajčata ) si přečtěte zde: ⇒ Vypěstujte si vlastní rajčata – 1. část

Kvalitní sadba – jak vypadá?

Na výběr máte obvykle ze dvou možností. Buďto kupujete sadbu prostokořennou anebo sadbu s kořenovým balem. Optimální výška sazenice u tyčkových rajčat by měla být mezi 20 – 25 cm. Správně má mít sazenice přibližně 8 pravých lístků a vyvinuté první květenství. Odrůdy keříčkové mají nižší sazenice, obvykle 4 pravé lístky a jejich výška se pohybuje mezi 10 – 15 cm.

Při nákupu dbejte na zdravý vzhled rostlin, jsou-li sazenice pěstovány v nevyvážených teplotních a světelných podmínkách, většinou se vytahují a rostliny jsou navíc mnohem křehčí, tím může dojít snáze k jejich poškození. K vytahování sazenic nejčastěji dochází při pěstování v domácích podmínkách, kde má prostředí vysokou teplotu a nedostatek přirozeného světla.

Pěstování na venkovním stanovišti

S výsadbou sazenic rajčat do volné půdy v záhoně na zahradě počkáme vždy až do druhé poloviny května. Pak už nejsou rostliny ohrožovány nočními mrazíky. Dřívější výsadba může znamenat poškození sadby anebo nutnost trvale ji na noc zakrývat netkanou textilií až do příchodu poloviny května.

Pěstujeme-li keříčkové odrůdy, měli bychom vědět, že sice nepotřebují vylamovat lístky a nemusí mít ani oporu, ale ve srovnání s rajčaty tyčkovými mívají ve většině případů nižší kvalitu plodů.

Co je třeba dělat ve vegetačním období

Podle potřeby rajčata během vegetace průběžně přihnojujeme. Dále je třeba ošetřovat je proti chorobám a škůdcům a hlavně pravidelně a přiměřeně zalévat. Ze záhonů odstraňujeme plevele, ty by rajčata zbytečně ochuzovaly o živiny v půdě. Na potlačení růstu plevelů je velmi účinná netkaná černá textilie anebo černá polyetylénová fólie položená na povrchu záhonu. Ta navíc omezí rovněž neproduktivní odpar vody z povrchu záhonu a udrží jej tak déle vlhký.

Černý mulčovací materiál, který se dobře zahřívá, zároveň vytváří příznivé mikroklima a zlepšuje teplotní podmínky rajčat. Světlý mulč, za který považujeme například slámu, může vést k opačnému jevu, k ochlazení teploty půdy v okolí rajčat. To pak negativně ovlivní celkový výnos.

Druhá polovina srpna je nejčastěji obdobím, kdy je potřeba rajčatům odstranit vegetační vrchol. Doba od vykvetení rajčat do plné vyzrálosti plodu činí 1,5 měsíce a v případě zářijových plodů už by pravděpodobně nedošlo k jejich dozrání.

⇒Vybíráte nový skleník? Podívejte se na Velký výběr zahradních skleníků u těchto prodejců:

 

Pěstování rajčat v nádobách

Na balkoně, terase, lodžii nebo klidně i v zimní zahradě, tam všude se dají pěstovat rajčata v nádobách. Do nádob se vysazují rajčata keříčková, neboť ta nepotřebují oporu. Tyčkové odrůdy se pěstují spíše ve kbelících, pytlích se substrátem nebo kontejnerech.

Pro tyčková rajčata je třeba počítat s větším objemem substrátu, neboť bude třeba rajčatům poskytnout stabilní oporu. Některá rajčata zakoupíte již přímo jako „balkonová“. Mívají menší plody, ale je jich větší množství na jedné rostlině, mohou mít žlutou barvu a hruškovitý tvar anebo jsou malá kulatá nebo soudkovitá červená.

autor: Zuzana Bohdalová

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found