Čím krmit psa vegetariána

Poslední dobou neustále narůstá počet osob, které svůj jídelníček přizpůsobují svému životnímu stylu a mnozí z nich se rozhodli nezařazovat do své stravy maso. Ať už jsou vegani z přesvědčení nebo etičtí vegani odmítající podporovat smrt a trápení zvířat, rozhodli se pro stravu bez živočišných složek. A protože je to vždy člověk, který rozhoduje o potravě psa, často se rozhodne tak, že chce mít i psa vegetariána/vegana. Takový člověk bere vážně svou odpovědnost vůči všemu živému.

Psi nejsou praví masožravci

Vzhledem k tomu, že psi nejsou praví masožravci, a navíc v průběhu jejich domestikace u nich došlo k prodloužení trávicí trubice, jsou proti pravým masožravcům lépe připraveni trávit i rostlinnou potravu. Maso je důležitým zdrojem bílkovin. Ovšem bílkoviny nejsou zdaleka obsaženy pouze v mase. A tak je můžeme svým psům dodávat ve formě těstovin, tvarohu, ovesných vloček, rýže nebo bílého jogurtu.

Dostupné vegetariánské/veganské krmivo pro psy na našem trhu

  • AMI DOG – vyvážená rostlinná strava pro psy všech plemen, hypoalergenní složení
  • YARRAH BIO – holandské vegetariánské/veganské krmivo vhodné i pro psy s nadváhou
  • TRAINER fitness vegetal – monoproteinové krmivo bez masa a ryb
  • PITTI BORIS – vegetariánské krmivo s dobrou snášenlivostí a stravitelností
  • BENEVO Dog BIO kompletní veganské krmivo pro dospělé psy
  • GREEN Petfood VeggieDog – bez živočišných složek i bez obilovin

 

 

Které složky potravy jsou pro psa nepostradatelné

K nepostradatelným složkám výživy všech psů řadíme vápník, hořčík, sodík, draslík, fosfor železo a selen. O fosforu je známé, že se ve své přirozené formě vyskytuje nejvíce právě v mase a vnitřnostech. Býložravci mohou proto trpět jeho nedostatkem. Fosfor funguje v těle psů neoddělitelně s vápníkem. Mají společný úkol ovlivňovat vývoj kosterních struktur. V případě nedostatku těchto prvků v psím organismu je třeba jim je uměle doplňovat.

Někdo krmí své psy granulemi s obsahem masa z volných chovů nebo z lovu

Uvědomělí chovatelé psů, i když se sami řadí mezi vegetariány/vegany, krmí své psy granulemi s obsahem masa. Ovšem vybírají takové značky krmiv, o nichž je známo, že připravují granule z masa zvěře z volných chovů, případně z lovené zvěře. K těmto značkám se řadí Orijen, Acana, Taste of the Wild a Arden Grange. Věhlas těchto značek stojí jistě nejen na kvalitě vyráběné stravy pro psy, ale i na důvěře jejich zákazníků.

Obavy stranou, i zde funguje kontrola

Veganská krmiva rovněž procházejí mnoha různými testy, stejně jako krmiva klasická, takže musí splňovat určité složení a veškeré důležité látky, které psi potřebují. Navíc pro každého majitele psa funguje jako přirozená kontrola zdravotního stavu jeho psa pohled na jeho srst, sledování vitality psa, jeho chuti hrát si a běhat, stav jeho chrupu a dechu a v neposlední řadě jako ukazatel zdraví funguje i kontrola psích exkrementů.