Vánoce. Začíná období dárků, jmelí a adventních věnců

V tomto čase už má většina z nás zahradu zazimovanou a zahradní nářadí po pravidelné podzimní údržbě uklizené. Najde se však pár důvodů, proč ještě provětrat nůžky: právě začíná sezóna jmelí a adventních věnců! Říká se, že jmelí do domu obdarovaného přináší štěstí, odvahu a lásku.

Vypravte se na něj do míst k tomu určených a nezapomeňte při tom na kvalitní výbavu!

 

[ hana-code-insert ] '’respo’' is not found

 

Vánoce bez jmelí?

Bez jmelí si mnozí z nás neumí Vánoce představit, ať už je důležitou součástí vánoční výzdoby nebo rituálem, kdy se vydáme pro jmelí a pak si pod ním společně popřejeme hezké svátky.

Podle jedné legendy bylo jmelí kdysi stromem, z něhož Josef vyřezal kolébku pro Ježíška. Strom po třiatřiceti letech porazili Římané a z jeho kmene vyrobili kříž, na kterém Ježíše ukřižovali. Strom se hanbou zmenšil v malé keříky, které jsou nuceny žít z jiných stromů. Přestože zahrnuje dobrem všechny, kteří pod ním projdou, je to zároveň parazit vysávající ze stromů zdraví.

Stromy bez jmelí!

Důvodů proč vyrazit na jmelí je hned několik. Nejen že si uděláte příjemnou procházku a ušetříte za unavené, řadu týdnů ořezané jmelí, místo kterého si domů přinesete bohatý, kuličkami obalený trs.

Ulevíte také unaveným stromům, které jmelí vysiluje. Stálezelené keříky jmelí stromy oslabují a činí je náchylnějšími vůči chorobám, škůdcům i průmyslovým exhalacím. Kořínky jmelí totiž po vyklíčení rozpouštějí buňky stromů a pronikají do kůry a do dřeva. Napojují se na cévní systém stromů a čerpají z nich vodu a v ní rozpuštěné látky. Stromy mohou doslova vysát a znehodnocují tak i dřevo určené pro další zpracování.

S povolením stříhat

Na stromech je jmelí čím dál víc, podle odborníků však není lehké se ho zbavit. Při odřezání odstraníme totiž jen to, co je na povrchu, jmelí začne okamžitě růst znovu.

Při neodborném zásahu navíc můžeme ublížit stromu, ať už ulámanými větvemi, nebo přistavením kovových schůdků ke kmenu stromu. Proto majitelé lesů pouští do svých revírů jen zkušené sběrače, kteří stromům svým zásahem neublíží. Odborná práce vyžaduje zkušenosti a mnohdy i lezeckou techniku. Z těchto i bezpečnostních důvodu trhání jmelí v přírodě vyžaduje povolení.

Je možné se ale domluvit s majiteli zahrádek a různých sadů, tam jsou navíc stromy výškově nejdostupnější.

jmelí

Jmelí, nebo ochmet?

Ve světě roste asi stovka botanických druhů jmelí, u nás však najdeme pouze jmelí bílé. Roste na jehličnatých a listnatých dřevinách a ve střední Evropě se objevuje především na akátech, lípách, habrech, jasanech, javorech, jeřábech, topolech, vrbách, borovicích a jedlích, ojediněle i na smrcích. Jmelí můžeme najít na jabloních, vzácněji i na ořešácích a meruňkách.

Na dubech roste jmelí velmi podobná rostlina, nevýrazná, cizopasící dřevina ochmet evropský. Tento opadavý keřík dorůstá do kulovitých keřů až 3 metry v průměru, čímž se od jmelí dorůstajícího do 1,5 m liší. Odlišuje se také jinou barvou bobulí, zlatým nástřikem na tržištích se však tento rozdíl stírá.

Na jmelí s pořádnou výbavou

Teleskopické nůžky650 BT Comfort
Teleskopické nůžky 650 BT Comfort

 

Teleskopické nůžky na větve Comfort 650BT

Dvoubřité teleskopické nůžky na větve 650BT Comfort jsou vyrobeny z nejmodernějších materiálů, přitom jsou šetrné ke stromům a keřům. Přesně broušené nože s nepřilnavým povlakem se snadno čistí a mají dobré kluzné vlastnosti, včetně čistého střihu větví. Stříhání vyžaduje díky dlouhé páce a lehkému materiálu malou sílu. Speciální tvar nožů drží stříhaný materiál v optimální oblasti střihu a umožňuje přesný střih. Zakřivené nože pevně drží stříhaný materiál, aby neklouzal. Díky výsuvným, robustním hliníkovým teleskopickými ramenům nastavitelným na 650 až 900 mm snadno dosáhnete i na vyšší větve.

Gardena zahradní nůžky
Gardena zahradní nůžky

Gardena zahradní nůžky

Kovadlinkové zahradní nůžky z řady Gardena Comfort se díky hornímu noži s nepřilnavým povlakem skvěle hodí ke stříhání starších, dřevnatých větví a výhonků. Rukojeti jsou ergonomicky tvarované s měkkými prvky pro větší pohodlí. Praktický jednoruční uzávěr umožňuje jejich bezpečné skladování.

Stříhací kopí StarCut 160 BL Comfort (2)
Stříhací kopí StarCut 160 BL Comfort

Stříhací kopí na stromy a keře StarCut 410 BL Comfort

Lehké a pohodlné stříhání hustých keřů

Střihací kopí StarCut 410 BL Comfort dosáhne všude a snadno ustřihne větve do průměru cca 32 mm v hustých keřích nebo na stromech. Je vybaveno precizně broušenými noži s nepřilnavým povlakem, který usnadňuje nejen stříhání větví, ale také čištění nožů. Zároveň je tento povlak i ochranou proti korozi. Táhlo je kompletně umístěné uvnitř násady, takže se nezachytává ve větvích. Vnitřní kladkový převod výrazně ulehčuje stříhání. Extra lehká a pevná hliníková násada zaručuje vysokou stabilitu a nízkou hmotnost. Celkový dosah s uživatelem činí cca 6,5 m.

[ hana-code-insert ] '’respo’' is not found