Jak a čím prořezávat větve na vysokých stromech

Údržba, stříhání a prořezávání vyšších stromů je práce velice obtížná fyzicky i s nároky na správné vybavení a nářadí. Je třeba dbát zvýšenou pozornost na bezpečnost při práci. Pokud stříháme a prořezáváme větve ve vyšších stromech je třeba sáhnout po správném nářadí, které nám práci velmi usnadní.

Pro prořezávání velkých stromů ( cca nad 6 m ) nebo řezání silnějších větví ve výškách, kácení starých apod. Je vhodné si najmout odborníka – arboristu, který má speciální vybavení pro tuto činnost a je vyškolen pro práci ve výškách.

Stromy do výšky 6 m a slabší větve zvládneme se správným nářadím sami. Jaké je to nářadí?

Zahradnické nůžky

Ano samozřejmě, základ pro stříhání na zahradě, hodí se pro prostříhání slabších větviček do průměru 22 mm a pro stříhání zákrsků a menších stromků, kde dosáhneme ze země s nataženou rukou. Nebo si můžeme usnadnit práci s AKU nůžkami, existuje i varianta s teleskopickou násadou.

Aku teleskopické nůžky Wolf-Garten RR-T6000
Aku teleskopické nůžky Wolf-Garten RR-T6000

O výběru zahradních nůžek jsme již na Rosmarinus.cz psali:

[su_posts id=”319″ tax_operator=”0″ order=”desc”] [su_posts template=”templates/teaser-loop.php” id=”319″ tax_operator=”0″ order=”desc”][su_posts id=”319″][/su_posts]

 Vybavení pro práci ve výškách

Pokud chceme ustřihnout větev ve výšce, kam ze země nedosáhneme. Nebo chceme prořezat vyšší strom, je třeba správné nářadí, které nám pomůže úkol zvládnout. Jsou to nejčastěji:

  • Teleskopické nůžky
  • Houseníky
  • Pilky na teleskopické násadě
  • Ořezávače větví, elektrické a AKU pily s teleskopickou rukovětí.

 Teleskopické nůžky

Velmi kvalitní teleskopické nůžky má firma Fiskars. Nabízí několik variant s dosahem stříhání přes 4 metry. Velkou výhodou je také nastavitelný úhel u stříhací hlavy.

Konstrukce nůžek a jejich mechanismus RowerReel umožňuje stříhat s vynaložením 12x menší síly než u tradičních nůžek.

Pro teleskopické nůžky je dodáváno i zajímavé příslušenství:

  • prořezávací pilka
  • česáček na ovoce
Universální teleskopické nůžky 115560 Fiskars
Universální teleskopické nůžky 115560 Fiskars

Houseník

Tradiční pomocník pro stříhání větví ve výšce. Konstrukce nůžek je umístěna na dlouhé násadě. Ke stříhacímu mechanismu je připojen provázek nebo lanko, díky kterému se spouští stříhací mechanismus. S vhodnou teleskopickou násadou tak můžeme prostřihávat stromy ve výšce až 5,5 metrů.

Nůžky na násadě - Wolf-Garten
Nůžky na násadě – Wolf-Garten

Pilka na teleskopické násadě

S příchodem moderních odlehčených materiálů se vyrábějí teleskopické násady, kterou jsou lehké a zároveň dostatečně dlouhé pro snadné použití ve výškách.

Pilku nasadíme na násadu a můžeme prořezávat. Systémy s teleskopickou násadou a pilkou mají například Fiskars, Gardena nebo Wolf-Garden.

Německá firma Wolf-Garten k teleskopickým násadám, které mají dosah 1,7 – 3,0 m  nebo 2,2 -4,0 m různé příslušenství pro ošetřování a údržbu stromů:

  • pilky
  • česáček na ovoce
  • nůžky, houseníky

Dále se využijí s kartáčem na čištění okapů, síťkou na čištění jezírek nebo speciálním hrablem na shrnování sněhu ze střechy.

Tato koncepce jasně ukazuje, kam se odvíjí a bude odvíjet vývoj zahradnického nářadí – stále více firem přechází na koncept jedná násady pro více příslušenství a nástrojů.

Prořezávací pilka s připojením na násadu - Wolf-Garten
Prořezávací pilka s připojením na násadu – Wolf-Garten

Ořezávače větví

Ořezávače větví jsou menší motorové pily s elektrickým pohonem nebo akumulátorovou technologií, které jsou umístěné na speciální násadě. Můžeme se také setkat s variantou prořezávací pily jako příslušenství pro křovinořez.

Zejména moderní používání akumulátorů usnadňuje manipulaci. Nemusíme se starat o přívodní kabel a poměrně lehká konstrukce snižuje námahu při práci ve výškách.

AKU Pila s teleskopickou násadou PSA700 Wolf-Garten
AKU Pila s teleskopickou násadou PSA700 Wolf-Garten

Bezpečnost při práci

Ať již použijete jakýkoliv nástroj, vždy ale dbejte na bezpečnost při práci. pozor na padající větve. Pokud používáte štafle nebo žebřík, vždy myslete na zajištění. Není nic horšího, než si pod sebou podříznout větev…

úvodní foto: Wolf-Garten

 

Napsat komentář