Okrasné trávy na zahradě jako náhrada květin

Zahradní blogy našich i zahraničních pěstitelů jsou zdrojem nekonečné inspirace. Chuť experimentovat vzrůstá, a tak se pomalu proměňuje i okolí našich domovů. Nápadným trendem posledních let je vzrůstající zájem o okrasné trávy. A rozhodně se nejedná o přechodnou módní vlnu.

K postupným změnám spektra rostlin v okrasných zahradách totiž přispívá i změna počasí, které je čím dál teplejší s ubývajícími srážkamiStepní zahrady se rozmáhají a v nabídkách je mívají i zahradní studia. Pokud okrasné traviny květiny nenahradí zcela, vhodně je doplňují.

Živé, měnící se barvy listů, vzpřímené či převislé stvoly a elegantní květenství nejrůznějších tvarů – to jsou okrasné trávy, patřící mezi jednoděložné rostliny.

Kdo se rozhodne vysadit třeba jen pár trsů, nebude litovat. Vyhne se častému zalévání, zahrada získá exotický nádech a mnoho kultivarů leckdy přinese dlouhodobější potěchu pro oči než klasické jednoletky či trvalky, které zpravidla kvetou jen omezenou dobu.

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

Výsadba a péče

Většina okrasných trav poroste nejlépe na osluněných a suchých částech zahrady. Jednotlivé trsy z kontejnerů vysazujeme raději ve větších rozestupech. Postačí jim na živiny spíše chudší, dobře propustná půdaListy trav se zastřihují až na jaře. Přezimující trs totiž zabrání promrznutí kořenů. Na jaře je také vhodné podle druhu zastřiženým trávám přidat trochu hnojiva s obsahem dusíku nebo kompost.

Trávy množíme jednoduše vegetativně – přerostlé trsy rozdělíme na menší kousky. Přesazením oživíme jejich původní vlastnosti, které se mohou po čase ztrácet – zejména barva nebo bohatost květů.

Od nizoučkých hustých trsů až po několikametrové stvoly

Kromě klimatických podmínek je neméně důležité zvážit prostor, který trávám na zahradě chceme vyhradit. Mnohé z nich se totiž dokážou velmi rychle rozrůst. Zahradní trávy mohou být vysoké jen několik centimetrů, ale některé druhy dorůstají do více než metrových výšek. Podle velikosti tak působivě doplní trvalkové záhony, statnější trávy mohou růst jako solitéry.

Z mnoha druhů lze vytvořit souvislý porost. Aby nezasahoval do míst, kde si jeho růst již nepřejeme, lze jej oddělit třeba mulčem nebo geotextilií.

Nekonečná přehlídka barev a tvarů

Mezi nejčastěji vysazované trávy patří následující domácí i exotické rody. Všechny se rozpadají na mnoho druhů a poddruhů a jsou z nich dále vyšlechtěny kultivary jedinečných vlastností. Je tedy opravdu z čeho vybírat.

 • Metlice – trávy z naší přírody

Nejčastěji vysazovaným druhem na zahradách je metlice trsnatá. Je nenáročná a přizpůsobivá, vysadit ji lze na nejrůznější stanoviště. Některé kultivary neztrácejí ani během zimy zelenou barvu listů.

Kostřava
 • Kostřavy – nadchnou barvou

Kostřavy jsou suchomilné a tvoří husté trsy. Porostou na slunci i v polostínu. Nejčastěji pěstovaná je kostřava sivá s listy modrošedé nebo modré barvy – podle odrůdy. O barvě ostatně svědčí i názvy kultivarů: „Elijah Blue“, „Intense blue“ nebo „Azurit“.

 • Ostřice – pro každé zákoutí zahrady

Ostřic je obrovské množství druhů. Zahradu ozdobí bohatými, různě tvarovanými listy. Na trhu je široké spektrum kultivarů od suchomilných až po téměř vodní, které lze pěstovat třeba v blízkosti zahradních jezírek nebo potůčků (například ostřice latnatá).

 • Třtiny – vysoké a dominantní

Statné byliny, přes 1 m vysoké, rostou ve vzpřímených trsech. Kultivar „Karl Foerster“ třtiny ostrolisté kvete bohatým, lehce nahnědlým až fialovým latnatým květenstvím. Listy na podzim opadávají.

Dochan psárkovitý - Pennisetum alopecuroides
Dochan psárkovitý – Pennisetum alopecuroides
 • Dochany – exotika z Asie

Dochany svými dlouhými, lehce převislými lístky a květenstvími připomínají prameny vody tryskající z kašny. Odtud pochází jejich anglický název „fountaingrass“. Daří se jim na slunci a dorůstají do výšky asi 50 cm. Některé kultivary se na podzim barví žlutě, jiné oranžově.

 • Kavyly – zahrada v pohybu

Divoce rostoucí kavyly u nás zdobí vlhké rašeliništní louky a zpravidla patří mezi chráněné druhy. Na zahradu můžeme vybírat i ze suchomilných druhů. Květenství v latách, pohybující se i za nejslabšího vánku, připomíná jemné ptačí chmýří.

 ozdobnice čínská - Miscanthus sinensis 'Zebrinus'
Ozdobnice čínská – Miscanthus sinensis ‘Zebrinus’ foto:manuel m. v.
 • Ozdobnice – nejkrásnější solitéry

Nejvyšší kultivary ozdobnice čínské dorůstají do velikosti až 2 m, a proto nejlépe vyniknou jednotlivě vysazené trsy. Během sezóny mění bohaté, latnaté květy barvu z červené na stříbrnou.

 • Bezkolence – trsy s pestrými listy

Bezkolenec rákosovitý dokáže růst i ve stínu. I ostatní druhy a kultivary se hodí do stinnějších oblastí zahrady. Opadavý bezkolenec modrý vyžaduje střední zálivku a naroste do výšky asi 1 m.

 • Imperaty – „krvavé trávy“ z Japonska

Pocházejí z Asie a jsou příbuzné našim lipnicím. Okrasné kultivary červené barvy jsou nepřehlédnutelnou dominantou každé plochy.

 • Medyňky – sametové listy

Trávy s měkkými, opýřenými listy sametového vzhledu rostou hlavně ve volné přírodě. V zahradách se pěstuje medyněk měkký s bělostnými listovými okraji. Dorůstá do výšky asi 70 cm.

 • Třeslice – květenství jako z perliček

Třeslice jsou subtilnější, jednoleté i vytrvalé trávy. Jejich nápadné květy připomínají perličky. Hodí se jako doplněk drobnějších trvalek, které jim nebudou stínit.

Kortaderie dvoudomá - papmpová tráva
Kortaderie dvoudomá – pampová tráva
 • Pampové trávy – exotika z Jižní Ameriky

Postupně se pampové trávy rozšířily i do Severní Ameriky, Austrálie i Evropy. Pampas dvoudomý (kortadérie) oslní bohatým květenstvím bílé nebo stříbřité barvy. Pěstování pampasů vyžaduje více péče – jsou totiž citlivé na mráz, a proto je nutné je na podzim přikrýt, například chvojím.

Okrasné trávy skýtají neomezený prostor pro fantazii

Trávy jsou nejkrásnější v pozdním létě a na podzim, kdy většina ostatních květin již své ozdobné funkce pozbývá. Trávy stále krášlí květenství (která můžeme využít do různých suchých dekorací) a jejich listy v průběhu roku mění barvu.

V kombinaci s dalšími druhy trvalek – řebříčky, hadinci, vřesy, kopretinami, rozchodníky, hvozdíky nebo pelyňky můžeme na zahradě dosáhnout takzvaného „prériového“ efektu.

Prostory mezi trsy trav a dalšími rostlinami či keříky lze vyplnit oblázky nebo vysypat pískem a štěrkem. Překrytí oblázky nemá jen okrasnou funkci, ale zabrání prorůstání plevelů a zadrží půdní vláhu.

Okrasné trávy a latina

V zahradnictví při nákupu budete potřebovat znát latinské názvy okrasných trav, zde jsou nejprodávanější okrasné trávy a jejich latinské názvy.

Bezkolenec modrý – Molinia caerulea

Bezkolenec rákosovitý – Molinia arundinacea

Bika bělavá – Luzula luzuloides

Bika lesní – Luzula sylvatica

Bika sněžná – Luzula nivea

Bojínek luční – Phleum pratense

Dochan psárkovitý  – Pennisetum alopecuroides

Chrastice rákosovitá – Phalaris arundinacea

Lalang válcovitý – Imperata cylindrica

Kavyl péřovitý – Stipa tenuissima

Kostřava medvědí – Festuca scoparia

Kostřava ovčí – Festuca ovina

Kostřava popelavá – Festuca cinerea

Kostřava sivá – Festuca glauca

Kostřava Walliská – Festuca valesiaca

Metlice trsnatá – Deschampsia caespitosa

Ostřice – Carex

Ozdobnice čínská – Miscanthus sinensis

Proso prutnaté – Panicum virgatum

Kortaderie ( pampas ) dvoudomá – Cortaderia selloana

Třeslice prostřední – Briza media

 

[ hana-code-insert ] '’respo’' is not found