Výživa a hnojení pokojových rostlin

Pokojové rostliny – jak na přihnojování

Všeobecně je známo, že pokojové rostliny vyžadují přihnojování hlavně v období růstu, které představuje jaro až podzim. Je pravdou, že většina druhů vegetuje hlavně v období s dostatkem světla a tepla. A ty ke zdárnému růstu potřebují náležitou výživu. Přesto je dobré dopřát pokojovým rostlinám i v zimním období mírnou hnojivovou zálivku, a to vždy po asi po 4 – 8 týdnech. Pokud pěstujete také květiny uměle osvětlované, ty můžete přihnojovat dokonce stejně, jako v běžném vegetačním období.

Stejná pravidla platí rovněž pro rostliny kvetoucí v zimním období, k nimž patří hvězdníky, africké fialky, gardénie, řemenatky, toulitky a kamélie, rovněž některé druhy begónií. Nezapomeňte však, že přihnojovat by se měly pouze na vlhké kořenové baly.

Jako vhodnější se ukazuje častější přihnojování méně koncentrovaným roztokem hnojiva, než pouhé občasné přihnojení vyššími dávkami hnojiva. Rostliny pak přestáváme hnojit v momentě, kdy signalizují ukončení růstu, tehdy když chtějí mít období klidu.

Prach zamezuje dýchání

Pro pokojové stálezelené rostliny v zimním období bývají nepříjemné dvě věci:

  1. dny bez slunečního záření
  2. suché ovzduší v přetopených místnostech.

V takovém prostředí jsou rostliny nuceny k nepřetržitému růstu. Ten je pro ně nezdravý a zároveň oslabující. Rostliny pak vypadají nezdravě, jsou málo odolné proti škůdcům i nemocem. Navíc trpí listy pod usazeným prachem, ten jim znemožňuje dýchání. Výsledkem je pak podvýživa, neboť v takovém případě nepomůže ani dostatek živin v zemině.

Hlavně pokojovým rostlinám s velkými a plochými listy tedy velmi prospěje občasné sprchování. Uleví se jejich listům, ty budou moci lépe dýchat, přijímat živiny z půdy a světelné paprsky, kterých je v zimě nedostatek. Postačí ale i otírání listů vlhkým hadříkem namočeným ve vlažné vodě. To můžete nahradit i pravidelným rosením pomocí rozstřikovače s jemnou sprškou odstáté vody.

Doplňování živin po přesazení

Vzhledem k tomu, že během zálivky, dochází k částečnému vyplavování živin, je následně zapotřebí živiny rostlinám opět doplňovat. Při jejich doplňování se řídíme vždy specifickými potřebami konkrétních druhů pokojových rostlin. Stejně tak, jako existují rostliny s velkou spotřebou živin, existují i takové, které jsou na větší koncentraci minerálních solí v půdě velmi citlivé.

S přihnojováním je třeba začít včas, aby rostlina takzvaně nehladověla. Ideální jsou čtrnáctidenní intervaly. Po přesazení, než rostlina dokonale zakoření, a také v období vegetačního klidu, což je obvykle od října do února, pokojové rostliny nepřihnojujeme.

K hnojení je vhodné používat zejména plná tekutá hnojiva nebo vodorozpustná hnojiva. Při jejich aplikaci se vždy řídíme návodem na obalu. Pokud zvolíme hnojivovou zálivku, přihnojujeme pouze za podmračného podnebí. Zemina v nádobě by měla v tomto případě být vždy vlhká.

Tři tipy na hnojiva pro pokojové rostliny

Kristalon pro pokojové rostliny

pokojové

Vodorozpustné univerzální hnojivo s mikroprvky vhodné pro pokojové rostliny, zejména okrasné listem. Praktické a zároveň ekonomické balení rychle účinného hnojiva.

  • zajišťuje rovnoměrný růst díky nízkému obsahu solí v hnojivu
  • má antichlorotické účinky díky obsahu hořčíku a mikroprvků

Přejít do shopu – koupit Kristalon

Kapalné hnojivo pro pokojové rostliny s účinkem proti smutnicím

FLORIA_Kapalne_hnojivo_pro_pokojove_rostliny_smutnice_0,5lFloria Kapalné hnojivo pro pokojové rostliny s účinkem proti smutnicím je speciální plnohodnotné hnojivo pro všechny druhy pokojových rostlin.

Zlepšuje celkovou vitalitu rostlin a zvyšuje jejich odolnost vůči chorobám a škůdcům.

Obsahuje unikátní aromatické látky, které omezují výskyt mušek – smutnic.

 

 

 

 

FLORIA Listová výživa pro palmy

listova_vyziva_pro_zelene_rostilny_a_palmyFloria Listová výživa pro zelené rostliny a palmy obsahuje vyvážené množství živin ve snadno přijatelné formě, mikroprvky pro vitální růst a smáčedlo, které zajistí lepší pokrytí listů listovou výživou.

Jednoduchou aplikací na listy rostlin zabráníme k přemokření substrátu.

 

 

 

 

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found