Co si počít, když vám pes ničí zahradu

Přemýšlíte při pohledu na zahradu čemu dát přednost? Je vám líto pěkně upravené zahrady, kterou jste mívali, než jste si pořídili psa? Nemusíte volit mezi zahradou a psem. Můžete mít oboje. Pěknou zahradu si udržíte díky našim dobrým radám.

Ruku na srdce

Přiznejte nejprve sami sobě, věnujete se svému psovi dostatečně? Ve většině případů se totiž psi nudí a z nudy provádí neplechu. Váš pes potřebuje nejen volný pohyb, ale také výcvik, zábavu a hru s vámi. Váš zájem ho pochopitelně potěší nejvíc. Sebevětší zahrada anebo spousta hraček vašemu psovi rozhodně nenahradí vaši společnost.

Řešením je kompromis

Myšlenka na to mít současně hezkou a skvěle udržovanou zahradu a zároveň spokojeného psa, který se po ní volně pohybuje, není úplně nereálná. Jak zvířata, tak lidé mají různé nároky a požadavky, takže při využívání společný prostor našich zahrad počítejte vždy spíše s kompromisem.

Rozdělte zahradu na části

Někdy je jediným možným řešením rozdělení zahradního pozemku na dvě části. Jen tak si zachováte úhledné záhonky, nepolámané rostliny a celistvý trávník. Každý pes je do jisté míry učenlivý a obvykle brzy pochopí, co má dovoleno a co nemůže v zahradě provádět. Jste-li na zahradě zároveň s ním, možná se bude chovat vzorně. Vsaďte se ale, že jakmile prostor zahrady opustíte, všechno bude nejspíš jinak.

Počítat je nutné také s velikostí plemene, tady platí přímá úměra: čím větší plemeno, tím více prostoru potřebuje, a tím větší škody může na zahradě napáchat.

Vyčleňte tedy psovi jeho část zahrady a oploťte ji, nebo alespoň oddělte od vaší části.

Vysazujte květiny do přenosných nádob

Nelze-li zahradu rozdělit, vysazujte co nejvíce květiny do truhlíků, přenosných nádob, závěsných košů anebo je pněte po pergole. Nepěstujte žádné jedovaté rostliny ani trnité keře, ty mohou být pro psy nebezpečné. Zahrada by měla být pro vás, tak i vaše čtyřnohé přátele především pohodlná, bezpečná, měli byste z ní mít radost ale i zábavu.

Jakou výsadbu zvolit pro psí část zahrady

Na pozemku vyhrazeném pro pohyb vašeho psa vysazujte mohutnější keře, a to ve větších skupinách. Takové můžete v případě poškození psem ochránit nějakou nižší ohrádkou. Rozhodně nezapomeňte na ochranu vašeho psa před vedrem v letních měsících.

Na jeho části pozemku by měla být nějaká vzrostlá dřevina. Ta mu poskytne dostatečný stín. Od věci není ani pořízení psího záchodu. Postačí k tomu větší kůl, nebo kámen.

Psi potřebují v létě chládek

V létě musí mít váš pes k dispozici na zahradě místo k odpočinku ve stínu. Ve vedru trpí většina psů. Nabídněte jim v parném létě na zahradě vaničku naplněnou vodou. Také chladivá dlažba jím pomůže s ochlazováním. Potřebují si zchladit hlavně břicho, aby ochladili celé tělo. I v řece nebo v potoce jim pak stačí, když se ve vodě jen projdou.

Víte, že existuje i speciální bazén pro psy?

Proč psi hrabou na zahradě díry

Nuda je pro psy přímo povel k hrabání. Svého psa tedy nějak zaměstnejte. Jakmile nejste na zahradě i vy, nabídněte mu jeho oblíbenou hračku. Můžete také pořídit žvýkací kost, která mu na chvíli vydrží a zabaví ho. Pes chce hlavně poznávat nová místa a potkávat se s dalšími psy. Vezměte ho každý den alespoň na malou procházku. Bude po návratu domů příjemně unavený a na hrabání děr na zahradě na nějaký čas zapomene.

Zabezpečení zahrady proti hrabání

Velmi osvědčený je způsob je položit do vyhrabaných děr dlaždici, velký kámen, cihlu a zasypat ji zeminou. Je pravděpodobné, že pes se k hrabání vrátí na stejné místo, a jakmile zjistí, že se nedá prohrabat, hrabání zanechá. Někomu se osvědčilo na vyhrabávaná místa položit pruh králičího pletiva a zasypat hlínou.

Pokud je váš pes notorický hrabáč, můžete ohradit část zahrady elektrickým ohradníkem. Pes se při kontaktu s ním lekne elektrického výboje hned napoprvé, pak už se k němu nebude přibližovat. Někteří psi se spokojí s malým soukromým pískovištěm. Tam si budou moct hrabat, kdykoli se jim zachce.

Jak ochránit rostliny?

Vrhá se váš pes bez ustání na tytéž rostliny a vyhrabuje je? Vyzkoušejte zákazový repeletní sprej a postříkejte jím jeho oblíbené rostliny. Spreje mají odlišné názvy, ale fungují na stejném principu: Fernhaltspray Stop it dog, Anti-Kot, Reppers Spray atd. Vyzkoušejte i mletý pepř, třeba právě na vašeho psa zabere. Nasypejte jej na místa, kam váš pes opakovaně míří a hrabe.

úvodní foto:  Enirehtacess from Pixabay