Jaké přípravky a granule použít proti slimákům na zahradě.

Slimáci a plzáci patří k nejznámějším a nejčastějším škůdcům našim zahrad. Jejich chuť zničit ( sežrat ) naši úrodu a poškodit okrasné květiny je nekonečná. Při velkém výskytu je třeba rychle a účinně zasáhnout.

Pokud nás zklamaly všechny různé rady a doporučení co funguje, je vhodné vytáhnout do boje proti slimákům těžší kalibr – granule na slimáky.

Moluskocidy – granule na slimáky

Granule na slimáky se jako pojem v ochraně zahrady před těmito škůdci velmi zažil. Představujeme si pod tímto pojmem granulované přípravky, které se používají k potlačení výskytu slimáků a jim podobným v našich zahradách. Odborně se tato skupina přípravků nazývá Moluskocidy. Zde jsou tři nejpoužívanější přípravky a jejich stručné představení:

Ferramol

ferramoll

  • Účinná látka: fosforečnan železitý
  • Výrobce: Neudorff
  • Balení: 200 a 500 g, 1 kg
  • Dávkování: 5 g/m2
  • Ochranná lhůta: 0

Ferramol je silně nebezpečný pouze pro slimáky.

Granule je vylákají z jejich úkrytů a jsou pro ně natolik lákavé, že je okamžitě začnou požírat. Krátce po požití návnady slimáci pro pocit sytosti přestanou žrát, takže rostliny jsou během krátké doby uchráněny dalšího okusování.

Slimáci se s pocitem nasycení stáhnou zpátky do svých podzemních úkrytů a tam uhynou.

Při úhynu slimáků nedochází k nadměrné a odpudivé tvorbě slizu, a proto zůstává povrch záhonů čistý (na rozdíl od jiných podobných přípravků). Také není nutné mrtvé slimáky sbírat, protože uhynou ve svých podzemních úkrytech.

Přípravek Ferramol je velmi šetrný k domácím zvířatům.

Účinná látka – fosforečnan železitý, běžně se vyskytující ve volné přírodě. Při náhodném požití není nebezpečný pro domácí zvířata (psy, kočky), ani pro jiná zvířata ( ježky, žížaly, včely, ptáky) a jiné užitečné organismy.

Účinnost Ferramolu se nesnižuje za deště nebo vlhkého počasí, kdy bývají slimáci nejaktivnější.

Granule vlivem vlhkosti nabobtnají a jsou pak pro slimáky ještě atraktivnější. Za sucha se granulím vrátí jejich původní velikost. Ani po opakovaném nabobtnání se granule nerozpadnou a neztrácejí účinnost.

  Přípravek Ferramol patří k nejoblíbenějším přípravkům proti slimákům.

Desimo Duo

Desimo_Duo-moluskocid_s

  • Účinná látka: 3% metaldehyd ( 30 g / kg )
  • Výrobce: Bayer
  • Balení: 350 g, 800 g
  • Dávkování: 70 g/ 100 m 2

Vysoce účinný kontaktní a požerový moluskocid proti všem druhům slimáků a plzáků v zahradě. Přípravek ve formě granulované návnady k přímému použití k ochraně jahodníku, zeleniny a okrasných rostlin s rychlým účinkem.

Pro slimáky je vysoce atraktivní, přijímají jej jako potravu a následně hynou. Je odolný dešti, což je vzhledem k aktivitě slimáků důležitý předpoklad jistoty zásahu.

Lahev přípravku Desimo Duo má unikátní dávkovací systém, díky němuž není třeba nic odměřovat a můžete jej rovnou aplikovat.

Obsahuje BITREX (ochrana před náhodným požitím necílovými druhy jako jsou např. domácí mazlíčci anebo děti), a také novou látku LORE (repelent proti kočkám a psům, aby nechodili do míst, kde je přípravek aplikován).

Slimax

slimax_750

  • Účinná látka: 3% metaldehyd ( 30 g / kg )
  • Výrobce: AgroBio
  • Balení:250 g, 400 g a 750 g
  • Dávkování: 70 g/ 100 m 2
  • Obsahuje hořkou látku Bitrex – zabraňuje náhodnému požití.
  • Obsahuje repelentní látku Lore – zabraňuje požití psy.

Zcela obalená kompaktní struktura granulí (výroba suchou cestou) s nízkým počtem malých pórů. Větší stabilita granulí. Vysoká odolnost vůči vlhkosti (vodě). Nízké dávkování jen 70 g/100 m2.

Velmi atraktivní pro slimáky, slimáci vyhledají granule rychleji, hubení slimáků probíhá rychleji. Vysoká mechanická odolnost v suchém stavu. Menší velikost granulí – průměr jen 2,4 mm a délka 2,4 mm. Lepší rozprostření granulí.

Přípravek Slimax působí na slimáky jako požerový jed. Po požití granulí dochází k jejich dehydrataci. Reakcí slimáků a plžů je zvýšená tvorba hlenu a slizu a tím následně dochází k úbytku hmotnosti a rychlému ochrnutí.

Do přípravku je přidán repelent, který svojí hořkou chutí odpuzuje domácí zvířata a tím snižuje nebezpečí nehod.Nehubí užitečný hmyz, včely, brouky a žížaly. V půdě se postupně rozkládá na neškodnou látku.

Koupit granulované přípravky proti slimákům můžete v zde: svet-travniku.cz

Nově je také na trhu přípravek Limanish Premium dodáván v balení 1 kg, 500 g a 200 g.

Jak aplikovat granule proti slimákům

Granule přípravků rozhazujeme rovnoměrně na záhon.

Netvoříme hromaplikace ferramoluádky nebo neaplikujeme pouze je okolo záhonu. Není vhodné aplikovat granule proti slimákům v hromádkách nebo kroužcích. Pokud se slimák tímto kruhem prokouše, vytvoří tím stezku pro své kolegy

Na obrázku vydíme správný postup aplikace přípravku proti slímákům Ferramol. Podobně se aplikují i ostatní přípravky.

Přípravek nesmí ulpět na pěstovaných plodinách. Před použitím konkrétního přípravky se vždy přečtěte etiketu, která je musí být vždy k přívku přiložena nebo je umístěna na obalu.

Samozřejmě nemusíme bojovat proti slimákům jen granulemi. Slimáci a plzáci mají řadu přirozených nepřátel a můžeme využít i několik preventivních opatření v boji s tímto škůdce našich zahrad:

Přirození nepřátelé plžů

V přírodě mají plži několik přirozených nepřátel

  • ptáky
  • ježky
  • slepýše
  • ropuchy

Prevence proti plžům a slimákům

Slimáci nesnáší některé rostliny, jejich výsadba okolo záhonů nám částečně eliminuje výskyt slimáků v zahradě. K těmto rostlinám zejména patří aromatické siličnaté rostliny

  • lichořeřišnice
  • levandule
  • šalvěj
  • kerblík
  • hořčice

Mechanická ochrana proti plžům, slimáků

Na menší plochách je základní ochrana v ručním sběru těchto škůdců. Sběr je efektivní zejména v ranních hodinách. K další preventivní ochraně patří různé plastové nebo kovové chrániče, které zabraňují plžů vlézt do záhonu nebo skleníku.

A jak si pomoci při sběru slimáků? Sběr si můžeme usnadnit položením prkna do trávy nebo na okraj záhonu. Pod prknem se drží vlhko a stín a to je ideální místo pro výskyt slimáků. A my jen pod prknem “uklidíme”.

Proti slimákům můžete použít také Past na slimáky.

sw-past-slimaci-2633-0

Past na slimáky je dodávána kompletně s dávkou speciálního vnadidla s možností nahrazení návnady. Zahrabe se částečně do půdy až po otvor, jímž do ní slimáci vlezou. Vnadidlo je smícháno s vodou v pasti a přivábení slimáci se v ní utopí.

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found