Grilování – radost z jídla na čerstvém vzduchu

Každý kdo má zelený kousek trávníku, kterému může pyšně říkat zahrádka, je šťastný, že může být na čerstvém vzduchu. Je jedno že je to jen pár metrů čtverečních, nebo naopak malé fotbalové hřiště.

Důležité je, mít si kde posedět, zalenošit, trávit čas nad záhonem, kutilstvím, nebo jen sladkým nic neděláním. A taky smlsnout nějakou tu laskominu. S její přípravou vám zaručeně pomůže zahradní gril.

Zahradní gril, ten nesmí chybět na žádné zahradě

Je úplně nepodstatné, jestli jste zapřísáhlý vegetarián, nebo si jen myslíte, že by jste obsluhu zahradního grilu nezvládli. Zahradní gril je totiž univerzální – ať už v obsluze a nebo v přípravě pokrmů.

Maso všech druhů na nejrůznější způsoby, s kostí či bez, hamburgery, pořádné steaky a se sýry, rybou či zeleninou si taky skvěle poradí. Navíc je tato příprava zdravější než klasické smažení.

Nemusíte se hrbit nad táboráčkem a sledovat špekáček na prutu aby nespadl do ohně. I když přiznáváme, že i to má své nezapomenutelné romantické kouzlo. Dnes vás ale chceme inspirovat modernější variantou.

Zahradní grily na dřevěné uhlí

Grily na dřevěné uhlí jsou jakousi nejzákladnější výbavou každé zahrady. Díky nízké ceně si je může dovolit prakticky každý a nemusí tak už nikdo závidět vůni grilovaného masa linoucí se z vedlejší zahrady. Neváží mnoho a tak si je snadno přesunete kam právě potřebujete, také díky zabudovaným kolečkům.

Gril Weber Master Touch GBSGril Weber Performer Deluxe GBS 57 cm

Gril Weber Master Touch GBS

Gril Weber Performer Deluxe GBS 

Zahradní gril s udírnou Sharks SA028Fieldmann FZG 1004

Zahradní gril s udírnou Sharks SA028

Gril Fieldmann FZG 1004

K provozu stačí dřevěné uhlí, které zakoupíte za pár korun klidně i na benzínce a tuto možnost oceníte když si svůj gril vezete třeba k vodě nebo na chalupu a zapomenete si vzít dřevěné uhlí. Jak už jsme naznačili, grily na dřevěné uhlí existují v mnoha velikostech, vybrat si tak můžete přesně ten, který potřebujete.

K cestování, stanování, vodě či na chalupu, pro pár strávníků, nebo naopak velký a prostorný, na kterém najednou můžete připravovat několik porcí.

Plynové grily

Plynové grily díky své největší výhodě – a tou je snadný provoz bez námahy a bez starostí o uhlí a popel – získávají čím dál více na popularitě.

Plynový gril Compass Master ChefG21 California BBQ Premium line

Plynový gril Compass Master Chef

Plynový gril G21 California BBQ Premium line

Plynový gril Weber Q 3000, šedýPlynový gril Weber Spirit S-320 Premium GBS

Plynový gril Weber Q 3000, šedý

Plynový gril Weber Spirit S-320 Premium GBS

K provozu jim stačí propanbutanová láhev, snadno se zapalují, ještě rychleji se rozpálí na požadovanou teplotu, kterou je také snadné regulovat podle potřeby.

Přesnou teplotu vám ohlídá teploměr umístěný ve víku grilu, což umožní opravdu chutné a jednoduché grilování. I když jsou plynové grily těžší, díky kolečkům je také snadno přemístíte a některé varianty dokonce naleznete jako cestovní, či opatřené ukládacím prostorem, nebo bočním hořákem pro ohřev jídla.

Elektrické grily

Výrobci myslí i na ty z nás, kteří zahradu nevlastní a tak přišli s řadou elektrických grilů, které snadno umožní přípravu masa na balkóně či terase, zkrátka všude tam, kde máme přívod elektřiny.

elektricky-gril-weber-q-1400-kastanovy

Jata GR559

Elektrický gril Weber Q 1400

Elektrický gril terakotový JATA GR559

Elektrické grily nepotřebují žádné dřevěné uhlí ani plyn, stačí je zapojit do zásuvky a grilování je připraveno. Snadná je také jejich údržba, stačí otřít vlhkým hadříkem a je hotovo.

Výhodou je možnost přípravy pokrmů také v interiéru, nehrozí žádný kouř ani typická vůně. Ta ovšem trochu může chybět u pokrmů, a to je jediná nevýhoda elektrického grilu. Chybí typická vůně při opékání. Své příznivce však naleznou i na klasických zahradách, pokud chcete mít rychle a chutně připraveno jídlo na čerstvém vzduchu a bez starostí o rozměrnější gril.

Nabídku zahradních grilů jsme zdaleka nevyčerpali, o keramickém grilu či grilu s udírnou se dočtete zase v některém z dalších článků. Nyní si můžete přečíst na jakých grilech griluje Šéf na grilu:  Jaký gril používá Zdeněk Pohlreich v pořadu Rozpal to šéfe.

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found