Levandule – krásná, užitečná a všestraná

Levandule patří k nejoblíbenějším bylinným trvalkám, a právem. Má všestranné využití do okrasných zahrad, je ji možné využití jako biologický insekticid, má léčebné účinky. A při tom všem krásně vypadá a úžasně voní.

Levandule lékařská

Levandule lékařská – Lavandula angustifolia, patří mezi hluchavkovité. Pěstují se její různé kultivary. Většinou dorůstá do 60 cm. Je poměrně vytrvalá, při dobré péči a umístění vydrží na jednom místě až 15 let.

Levandule pochází z Jižní Evropy, má ráda slunce. Proto ji pěstujeme na slunném  a teplém místě a v lehčí půdě.

Kvete od poloviny června do srpna. Barva květu je modrá až modrofialová. Některé kultivary také bílé nebo do červena zbarvené květy.

Použití Levandule ve výsadbě

Levanduli nejlépe využijeme v bylinkové zahradě nebo zahradě venkovského typu. Nebo všude tam, kde potřebuje nižší trvalku s výraznou barvou květů. Používá se také na olemování záhonů. Můžeme ji pěstovat i v nádobách.

Levandule je medonosná, láká včely a motýli.

Levandule / foto: Duncan/
Levandule / foto: Duncan/

Levandule jako insekticid

Levandule krásně voní, ale její vůně odpuzuje některé škůdce. Můžeme ji tedy využít k odpuzení  mšic nebo mravenců. Levanduli vysadíme například mezi záhony. Vznikne tak zajímavá kompozice a vůně levandule nám pomůže v boji proti škůdcům.

Podobně lze ochránit výsadbu zelí a ostatních košťálovin. Okolo záhonu vysadíme několik keříčků levandule. Její vůně překryje pach zelí a tím ho ochráníme od náletu běláska. Bělásek se orientuje čichem a díky vůni levandule neucítí naše zelí.

V domácnosti pomohou sušené svazečky levandule proti molům nebo mouchám a krásně osvěží vzduch. Můžeme použít svazečky nebo si udělat vonné sáčky. Sáčky zavěsíme do šatní skříně, ochrání prádlo před moli a zároveň ho krásně provoní.

Levandule v kuchyni

Levandule má výraznou chuť a vůni, při jejím využití musíme být proto opatrní. Využívá se ve studené i teplé kuchyni pro dokořenění, například masa v kombinaci s rozmarýnem. Výborné je její použití na dochucení mořských ryb.

Levanduli využijeme do ovocných salátů nebo pro přípravu osvěžujících letních nápojů.

Levandule léčí a pomáhá

Využití levandule je opravdu všestranné. Léčí a pomáhá, také se jmenuje Levandule lékařská.

Levandule pomáhá při migréně a nespavosti, proti revmatismu a otokům nebo na uklidnění nervů.

Levandulová koupel – již od středověku se využívá levandule pro osvěžující koupele. Krásně nás uvolní, povzbudí a zároveň má dezinfekční účinek. Do koupele vlijeme nálev z levandulových květů nebo máčíme sáček se sušenou levandulí.

Revmatismus a otoky – na otoky se přikládá bylinný sáček, kde spolu s levandulí smícháme listy meduňky, rozmarýnu a podběl, namočíme na několik minut do horké vody a přikládáme na oteklé místo. Proti revmatismu se používají různé masti obsahují levanduli.

Levandulový nálev  uklidňuje nervy a je výborný na nespavost. Připravíme ho podobně jako čaj, lžičku květu levandule vylouhujeme v hrnku horké vody.

Levandule má bohaté využití v kosmetice. Levandulový olej se používá do parfémů a mýdla.

Levandulový olej kromě použití v kosmetice dále použijeme na: zklidnění, podporu imunity a tvorbu bílých krvinek, olej léčí obtíže dýchacího a trávicího ústrojí, odstraňuje deprese, revmatismus, spáleniny. Esenciální levandulový olej si můžeme zakoupit u specializovaných prodejců.

Domácí levandulový olej vyrobíme z čersvě ostříhaných květů a olivového oleje. Květy napěchujeme do sklenice a zalijeme olivovým olejem, vše pevně uzavřeme, postavíme na teplé místo a necháme 3-4 týdny vylouhovat. Následně přecedíme přes plátno nebo husté sítko. Olej uschováme na temném místě.

titulní foto:  Sheila Sund – Lavender Wind Farm, Whidbey Island

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 

Napsat komentář