Nezpevněné povrchy na zahradě

Povrch na zahradě nemusí být pouze trávník a dlažba. Při volbě povrchů můžeme vybírat z více variant. A kombinace více povrchů vzhled zahrady oživí. Volně sypané povrchy z kamínků, kačírku, štěrku nebo kůry jsou vzhledově velmi zajímavé.

Nejčastěji se využívají různé typy

  • kamínků a štěrku
  • kůra
  • dřevěné štěpky

Tyto typy materiálů můžeme využít pro nezpevněné plochy okolo dlažby nebo trávníku. Ale také do nich můžeme vysadit rostliny. V zahradní architektuře se využívá výsadba do štěrku nebo povrch okolo rostlin se vysype mulčovací kůrou a štěpky.

Stěrk a kamínky

Používají se různé typy štěrku a kamínků. V různých velikostech a v různých barvách. Velikost a barvu volíme vždy podle toho, jak chce kamínky využít.

Drobným zaobleným kamínkům se často říká kačírek. Lze  ho využít pro nezpevněné plochy okolo cest nebo okolo domů. Mají také velké využití pro tvorbu štěrkových záhonů, kdy se provádí výsadba do půdy a na povrch je rozprostřen kačírek. Tenkou vrstvou kačírku rostliny bez problému prorůstají. Jeho velkou výhodou je snadné použití a nízká cena. Dodá zahradě uvolněnost a vynikne jeho zajímavá struktura.

Štěrk a kačírek se využívají velmi často pro záhony s okrasnými travinami a trvalkami. Jsou vhodné do zahrad venkovského stylu, do skalek. Velké je jejich využití v orientální ( japonských ) zahradách.

Další využití štěrku je pro povrch cestiček a cest.

japonské zahradě - foto:  Jon Colverson
využití štěrku v japonské zahradě – foto: Jon Colverson

Kůrové mulče a dřevěné štěpky

Různé druhy kůrového mulče a dřevěných štěpků mají největší uplatnění pro vyplnění povrchu mezi okrasnými rostlinami a plní funkci mulče. Mulčování – vrstva kůry zabraňuje růstu plevelů. Vrstva kůry by měla být přes 5 cm.

Měkký povrch z kůry vytváří v celé zahradě pocit uvolněnosti. Jeho využití je všestranné, nejčastěji se používá do výsadeb jehličnanů, okrasných listnáčů, okolo živých plotů …

Kůrový mulč je dodáván v různých frakcích ( velikostech). Větší kousky kůry působí dekorativnější vzhledem.

  • Mulčovací kůra – většinou drobnější frakce horší kvality, pro mulčování mezi rostlinami, má nejnižší životnost.
  • Dekorační kůra – větší frakce, pro dekorační použití u záhonů v blízkosti domů, cyklus obnovy se doporučuje po 2 letech.mulč
  • Piniová kůra –  vyniká dekorativním vzhledem, neobsahuje další příměsi, ideální pro dekorativní pokrytí půdy v květináčích a na záhonech, cyklus obnovy se doporučuje po 4 letech.
  • Mulč pro růže – drcená, částečně zfermentovaná kůra jehličnatých stromů s rovnoměrnou jemnější strukturou

Dřevěné štěpky, se podobně jako drcená kůra, používají mezi rostliny, kde plní funkci mulče a zároveň oživují vzhled svou strukturou. Na trhu jsou štěpky v různých barvách. Například Floria Decorative ColorMulch je dodáván ve čtyřech barvách: hnědá, oranžová, cihlová a žlutá. Barvy štětky ještě více oživí okrasný záhon. Dřevěné štěpky mají velkou životnost.

 

Podklad pod mulč a kačírek

Pro větší ochranu proti růstu plevelů ve výsadbách nebo na nezpevněných plochách se pod kůrový mulč, štěpky nebo kačírek pokládá tkaná nebo netkaná textilie.

Tkaná textilie je výrazně pevnější a má delší životnost, využívá se pod kačírek na velké nezpevněné plochy a cestičky. Černá netkaná textilie se používá do výsadeb okrasných rostlin a trvalek. Na textilii se následně nasype 4-6 cm mulčovací kůry.

úvodní foto: nezpevněná štěrková plocha ve venkovské zahradě – foto: Jocelyn Kinghorn

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

 

Napsat komentář