Projektujeme zahrady

O existenci staveb rodinných domů na klíč určitě víte. Ovšem věděli jste, že stejně tak existují i zahrady na klíč? V tomto článku se o projektování zahrad dozvíte několik užitečných informací.

Když si v internetových vyhledávačích zadáme sousloví projektování zahrad“, nalezneme desítky projekčních kanceláří, které se zabývají zahradní architekturou. Mohli bychom tedy říci, že zahrady na klíč zažívají stejný boom jako rodinné domy na klíč.

Projektování zahrady začíná ve vašich hlavách

Co takový projekt obnáší? Samotné návrhy, projekty a realizace mají hned několik fází. V první fázi budete muset navštívit architektonické studio. Vzájemné navštěvování zahrady a projekční kanceláře podstoupí i samotný architekt. Důležité je pozvat všechny aktivní obyvatele navrhované zahrady, aby si řekli, k čemu všemu by chtěli novou podobu zahrady využívat.

Po konzultacích následuje zpracování výkresu zahradní koncepce s osazovacích plánů, výběr rostlin, 3D vizualizace zahrady, návrhy osvětlení a zavlažování, rozpočet stavebních prací atd.

V dnešní době však stále převládá názor, že zahradníkem a architektem se může stát prakticky kdokoliv. Respektive, že takovými zahradními architekty jsme v podstatě všichni. Z části je to sice pravda. Důležité je na základě vzájemných diskuzí pochopit, co všechno klient vyžaduje, aby byla jeho zahrada dokonalá. Ovšem taková, dříve mnohem slavnější a důležitější profese zahradního architekta vyžaduje mnohem víc.

Dobrý architekt zvládá uměleckou stránku budování, je zdatným stavařem, zahradníkem, geologem, klimatologem a v neposlední řadě i psychologem. Když k tomu všemu přidáme i neméně důležitou praxi, dostaneme to, kvůli čemu takovouto zakázku zadáváme. Dostáváme odbornost, znalosti a kvalitu.

Osazovací plán je jedním z nejdůležitějších bodů projektu

Vraťme se však k budování zahrad. Ještě předtím, než na zahradu vjede těžká technika a zahradníci zasadí první květiny, budou muset udělat tzv. osazovací plán, který slouží zahradníkům ke správnému osazení zahrady vybranými květinami, keři a stromky. Zde se dostáváme k další velmi důležité vlastnosti vašeho architekta. Měl by být vizionářem. Zadavatel si totiž velice často neuvědomuje, že keře a stromy rostou, zvětšují svůj tvar a plochu.

Zahradní architekt tedy sestavuje osazovací plán, především v závislosti na dlouhodobém používání zahrady.

 Ovšem návrh takové vysněné zahrady můžete zvládnout i sami. Z tepla domova, od vašeho počítače. Dnes existuje velké množství počítačových programů, které dokáží vizualizovat váš návrh. Mnohé tyto programy jej převedou i do formy 3D. Volně dostupný je například software

  • Moje zahrada
  • Sadovnická projekce
  • TurboFLOORPLAN.

 Každá nově tvořená zahrada je pro zahradního architekta výzvou. Vězte tedy, že tento odborník bude dělat cokoliv, aby uspokojil klientovy potřeby a vytvořil dokonalou zahradu, kterou budou obdivovat všichni příchozí.

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

Napsat komentář