Tipy pro úklid bytu – jdeme na to od podlahy

Leifheit: Jdeme na to od podlahy

I když je někdy fajn vypnout hlavu při domácím úklidu, jen s obtížemi lze najít někoho, kdo by si v tom pravidelně liboval. Občas je ale potřeba odhodlat se k většímu uklízení. Pokud k němu přistoupíte efektivně, ušetří vám v budoucnu spoustu času. Stačí zvolit správný postup a zapojit do procesu i chytré pomocníky, které dnešní trh nabízí.

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found

Rady a tipy na úklid

 • před vytíráním vždy zameťte, zbavíte podlahu vlasů a dalších hrubších nečistot
 • vytírejte tak, abyste skončili u dveří a mohli odejít do jiné místnosti
 • neodbíhejte od jedné činnosti k druhé, ale držte se svého plánu
 • uklízejte na denním světle
 • veškeré pomůcky a prostředky noste pořád s sebou, třeba v kbelíku, jinak budete odbíhat
 • před vysáváním zavřete všechny dveře a okna
 • velké tkaniny při manipulaci víří prach, záclony a závěsy sundávejte ještě před vysáváním
 • pokud máte na sušáku nedoschlé prádlo, přeneste ho do jiné místnosti, kde momentálně nevysáváte
 • čisticí prostředky najdete i v kuchyni; ocet, sůl a soda jsou skvělí pomocníci na úklid

A pojďme na to podrobněji:

Stanovte si, co chcete uklidit

Chcete zvládnout celý byt nebo jen dvě místnosti, ale zato kompletně? Stanovte si cíle, a podle nich postupujte. Naprosto neefektivním přeskakováním od jedné činnosti k druhé zbytečně ztrácíte čas a věnujete úklidu víc energie, než je nutné.

Nejčastěji se tak stává, pokud odběhnete od jedné práce pro čistič a po cestě narazíte třeba na špinavé zrcadlo. Běžnou tendencí je všechno pustit z ruky, začít leštit zrcadlo a zapomenout, že o místnost vedle máte rozdělanou práci. Nejlepší je proto naplnit prázdný kbelík všemi čistidly a pomůckami a s tím se stěhovat, abyste nemuseli zbytečně odbíhat a rozptylovat se.

Začneme od podlahy

Pokud vás čeká skutečně generální úklid, začněte tím, že sundáte záclony a závěsy, protože ty při manipulaci víří prach, jenž se na nich zachytil. Během hodiny a půl, než se řádně vyperou, stihnete vysát jednu či více místností, sáhnout do všech rohů, pod všechny postele a jiná těžko dostupná místa.

Stačí se rozhlédnout po obchodech a vybrat si jeden přístroj kombinující běžný a ruční vysavač, navíc s dostatkem nástavců, které využijete. Luxování tak zvládnete za chvilku a bez zbytečné námahy. Nezapomínejte však předtím pozavírat dveře, ať si neprášíte i v jiných místnostech.

Pokud máte plovoucí podlahu, parkety nebo lino, sáhněte po uklízecích setech s kbelíkem a ždímacím systémem šetřících nejen čas, ale i vaše záda. Ohýbat se a máčet si ruce budete v průběhu celého úklidu ještě mnohokrát, proto kde je to možné, vyhněte se tomu a využijte funkcí dnešních přístrojů a pomůcek do domácností. Před vytíráním si podlahu buď vysajte, nebo zameťte, ať ji zbavíte nejen drobků, ale hlavně vlasů, které se z mokré podlahy a mopu velmi těžko sundávají. Pak postupujte vždy od nejzazší části ke dveřím, jinak si budete při přebíhání šlapat po čerstvě vytřené podlaze.

Pokračujte mytím oken

Záclony a závěsy patří na čistá okna, jinak byste je mohli při jejich mytí zase nechtěně umazat.

Pokud tedy máte vysátou nebo vytřenou podlahu a pračka stále rotuje, využijte toho a vrhněte se nejprve na okenní rámy a garnyže, poté na samotnou prosklenou plochu. Čas si můžete ušetřit různými násadami, hadříky určenými přímo na mytí oken i vysavači, které nahradí klasickou stěrku. Voňavé záclony tak můžete dát na čistá okna hned, co se doperou, aby se prověsily a nezmuchlaly se.

Jak na prach a povrchy

Veškeré tajemství spočívá v materiálu, ze kterého je hadřík nebo prachovka vyrobená. Prach a nečistoty chceme dostat z povrchu pryč, ne je tam rozmazat. Proto i pomůcky musí být ze savého a přilnavého materiálu, což nejlépe splňuje mikrovlákno. Pokud ho doma nemáte, vezměte cokoliv, co je čistě bavlněné – jako jsou pleny nebo vyřazené tričko. Nepoužívejte výrobky z polyesteru, ty prach naopak odpuzují.

O značce Leifheit

Značka Leifheit, kterou založili roku 1959 manželé Ingeborg a Günter Leifheit v německém Nassau, se zaměřuje na ulehčení domácích prací stovkám tisíc domácnostem a firmám po celé Evropě. Jejich hlavním posláním je dělat život všem svým zákazníkům jednodušší, tak aby se každý úklid stal rychlou záležitostí a zbývalo více času na rodinu a koníčky.

Mezi nejúspěšnější produkty patří systém pro mytí podlah Twist, sušák Linomatic a žehlicí set AirActive L Express. Firma se vždy soustředila nejen na kvalitu, ale také vysokou míru užitku, design a ergonomii každého jednotlivého výrobku. Od roku 1995 je velká část výroby soustředěná v jihočeské Blatné.

foto: Leifheit

Zničte bakterie párou

Parní čistič Clean Tenso LeifheitParní čistič Clean Tenso Leifheit

Čistého domova bez použití chemických prostředků dosahujeme jen s obtížemi, zvlášť pokud jsou doma alergici, malé děti či zvířecí miláčci. Zbavit se hygienicky nečistot však můžete pomocí nového parního mopu Clean Tenso od Leifheitu, který funguje na bázi horké páry. Právě ta spolu se savým vláknem pro absorpci špíny pomůže zbavit váš domov škodlivých bakterií. Stačí naplnit půllitrovou nádobku vodou, počkat půl minuty a pustit se do toho. Rovnoměrné rozvedení páry zajišťuje šest trysek a jejich výkon lze individuálně nastavit.

Přístroj je tak vhodný pro všechny typy dlaždic, kamenných či dřevěných podlah a použít jej můžete i na osvěžení koberců.

Parní čistič Clean Tenso Leifheit

 • 6 trysek pro rovnoměrné rozvedení páry
 • Savé mikrovlákno pro absorpci nečistot
 • Čistič s vodním filtrem
 • Vhodné pro čištění všech typů podlah
 • Doba nahřívání: 30 sekund
 • Výdrž na jedno nabití: až 40 minut
 • Délka kabelu: 6, 5 metru
 • Váha: 2, 8 kilogramu
 • Sklopné madlo pro snadné uskladnění

>> Koupit Parní čistič Clean Tenso Leifheit  >>

Bezdrátový vysavač od Leifheitu: Regulus PowerVac 2v1

Bezdrátový vysavač od Leifheitu: Regulus PowerVac 2v1

V každé domácnosti jsou momenty, kdy je čerstvě vysátá podlaha najednou plná drobků. Stačí neposedné děti, návštěva, chroupání u televize a během okamžiku jsou zbytečky jídla roznesené po celém bytě. Nový bezdrátový vysavač Regulus PowerVac 2v1 od Leifheitu je chytrým pomocníkem, který se hodí nejen jako okamžité řešení, ale i při běžném luxování podlah a nízkých koberců. Praktická novinka letošního jara spojuje tyčový a oddělitelný ruční vysavač včetně několika nástavců, s nimiž se dostanete i na těžko dostupná místa. Navíc je tak skladný, že ho můžete pohodlně umístit tam, kde bude vždy po ruce, abyste místo obvyklého vytahování velkého luxu mohli v klidu relaxovat.

Vysavač Regulus PowerVac 2v1 ocení ale i rodiny, které kvůli rozmístění nábytku bojují s délkou kabelů a dostupnými zásuvkami. Nový pomocník totiž funguje na baterii, která vydrží 40 minut, takže bez problému můžete projít celým bytem a nechat rotující čisticí kartáče s různými štětinami, aby odvedly svoji práci a zbavily váš domov prachu a nečistot.

Vybírat lze také ze dvou sacích režimů. Funkce ECO umožňuje vysávat na běžný výkon, to vše navíc ekologicky a ekonomicky. Přepnutím na TURBO se aktivuje vyšší výkon, který si poradí s většími nečistotami a je vhodný především na koberce.

Vysavač Regulus PowerVac 2v1 Leifheit

 • Tyčový a ruční vysavač v jednom
 • Nabíjecí stanice, bez nutnosti kabelů
 • Vhodné pro čištění všech typů podlah a nízkých koberců
 • Dva sací režimy TURBO a ECO
 • LED diody pro vysávání v tmavších koutech
 • Filtr omyvatelný ve vodě
 • Výdrž na jedno nabití: až 40 minut
 • Váha: 2, 8 kilogramu
 • Skládací rukojeť pro snadné uskladnění

>> Koupit Vysavač Regulus PowerVac 2v1 Leifheit >>

Nový vysavač na okna Window Cleaner

Nový vysavač na okna Window Cleaner

Pokud žijete ve větším bytě nebo domě, kde o prosklené plochy není nouze, vidina jejich omývání vás do varu patrně nepřivádí. S novým vysavačem na okna Window Cleaner od Leifheitu, který vydrží na baterii až 35 minut, rychle a efektivně odsajete vodu přímo z povrchu a pomůže vám i se zrcadly, vitrínami či sprchovým koutem. Pro úklid na menších nebo vyšších místech tu jsou nástavce, které vám práci ještě více usnadní.

K vysavači Window Cleaner si můžete zároveň zakoupit i různě veliké trubice či mop na okna s připínací tyčí, jenž pasuje přímo k samotnému vysavači. Dosáhnete tak ze země na skutečně vysoká místa bez použití židle nebo skládacích štaflí. Stačí mopem všechny plochy namydlit a poté za pomocí vysavače jednoduchými tahy zároveň umýt a vyleštit bez jediné šmouhy. Klasický jarní úklid se rázem promění v příjemnou záležitost.

Window Cleaner Leifheit

 • Vhodný na klasická či střešní okna, dlaždice a sprchový kout
 • Různé šířky nasazovacích trubic
 • Elektrické odsávání vody
 • Speciální mikrovlákna pro snadné rozpouštění nečistot
 • Výdrž na jedno nabití: až 35 minut
 • Váha: 1, 1 kilogramu
 • Záběr: 28 centimetrů
 • Kompatibilní s CLICK systémem

>> Koupit Window Cleaner Leifheit >>