Podzimní založení trávníku

Na podzim máte za úkol sklidit úrodu, vyčistit zahradu a připravit na dobré přezimování. Navíc pěkné počasí v září a v říjnu Vám dává možnost vytvořit na zahradě něco nového.

Tento krásný podzimní čas je ideální pro výsadbu okrasných dřevin. Můžete sázet stromy, keře, trvalky nebo živé ploty. Ale také se v září můžete pustit do nového trávníku. Je stále ještě dostatečně teplé počasí a vláhy je dostatek.

Co pro nový trávník musíte udělat?

 

[ hana-code-insert ] '’respo’' is not found

 

Podzimní výsev nových trávníků

Ideálním podzimním termínem pro výsev nového trávníku je září. V případě velmi pěkného a teplého průběhu počasí lze vysévat i v říjnu.

  1. Naplánujte a rozměřte plochu trávníku
  2. Vyčistěte plochu od plevelů
  3. Připravte a srovnejte plochu pro nový trávníkové
  4. Aplikujte startovací hnojivo
  5. Vyberte správnou travní směs
  6. Vysejte nový trávník
  7. Podle potřeby zavlažujte

Jakou zvolit travní směs? Podle velikosti plochy zvolte balení. Většina travních směsí se vysévá v dávce 20-30 g na m2. Počítejte tedy 10 kg travního osiva na plochu velkou cca 400 m2.

Travní směs zvolte dle budoucího využití a funkce trávníku

Při výběru travního osiva bereme v úvahu budoucí funkci trávníku:

  • okrasný ( menší zátěž )
  • okrasný zátěžový
  • sportovní ( silně zatěžovaný )
  • luční

a dle toho volíme požadovanou travní směs.

Správně zvolená travní směs je základem pro úspěšné založení okrasného trávníku, jeho vitalitu, pěkný a zdravý vzhled a jeho následnou snadnou údržbu.

Kompletního průvodce pro výběr správného a kvalitního travního osiva a travní směsi si projděte zde: Jak vybrat travní směs.

Při výsevu postupujeme podle klasického modelu. Dokonale si připravíme pozemek pro nový trávník. Plochu zbavíme plevelů, nejlépe pomocí postřiku neselektivním herbicidem. Na vyčištěném pozemek provedeme přípravu půdy.

Přípravě půdy před výsevem věnujte zvýšenou pozornost.

Na kypření, zarovnání, případné vymodelování terénu. Při kypření je vhodné do země zapravit zásobní hnojivo, například NPK, ale lepší je speciální startovací trávníkové hnojivo.

Do krásně připravené půdy bez hrud zapravíme travní osivo. Po výsevu je vhodné zakulit travní semínka lehkým válcem a zavlažit.

Příprava půdy před výsevem je velmi důležitá, protože ponechané nerovnosti nebo nově vzniklé prohlubně znemožní v budoucnu rovnoměrné sekání a zhoršují funkčnost a estetický vzhled trávníku.

Příprava ploch pro nový trávník

Nespěcháte na nový trávník? Máte ho plánu vysévat až na jaře? Podzim je také velmi vhodným termínem pro přípravu půdy pro nový trávník.

Tento úkol je pro trpělivé. Jelikož letos připravíme pozemek pro nový trávník, ale osévat a radovat se z nového trávníku budeme až příští jaro.

V září je možné připravit pozemek pro nový trávník. Z kultivujeme a zarovnáme. Necháme obrůst plevelem. Plevel zlikvidujeme přípravky tomu určenými – použijeme neselektivní “totální” herbicidy ( např. Roundup, Touchdown a pod. ). Tímto zásahem vyčistíme plochu o plevelů. A zároveň nám zemina přes zimu slehne.

Na jaře necháme plochu obrůst plevelem a opět použijeme neselektivní herbicidy. Zasypeme místa, kde se zemina po zimě propadla a osejeme plochu travním osivem.

Tento postup je poměrně zdlouhavý, ale zajistíme si téměř dokonalé vyčištění plochy od nežádoucích plevelů a půda bude dokonale připravená. A tím, že bude země slehlá se na jaře nebudou tvořit propadliny, které následně ztěžují údržbu a pohyb po trávníku.
Samozřejmě všechny podzimní práce na trávníku a na zahradě plánujte dle aktuální předpovědi počasí a vše přizpůsobte místním podmínkám. Krásný podzim.

 

Kam dále?

O údržbě trávníku si přečtěte také:

Tipy pro výběr trávníkového hnojiva

Likvidace plevelů v trávníku

 

[ hana-code-insert ] '’respo’' is not found