Trávník potřebuje péči po celý rok

Údržba trávníku není jen sekání. Kdo si myslí, že trávník přes léto jednou týdně poseká a bude mít krásný “anglický trávník”, ten bude bohužel svým snažením velmi pravděpodobně zklamán. Krásný okrasný trávník vyžaduje pravidelnou údržbu v průběhu celého roku, kdy je v plné vegetaci.

Ano, sekání trávníku je jednou ze základních a nezbytných činností, ale jen sečení nestačí. Jak tedy s údržbou trávníku naložit a co vše do ní patří. Projděme si základní činnosti, které Vám pomohou z trávníku vytvořit chloubu Vaší zahrady.

Rozdělení prací v údržbě trávníku

Základní činnosti jsou

  • Sečení
  • Výživa a hnojení
  • Závlaha

Další skupinou jsou činnosti udržovací

  • Vertikutace
  • Aerifikace
  • Pískování
  • Válcování
  • Postřiky proti plevelům, škůdcům a chorobám
  • Likvidace mechu

Poslední skupinou činností v údržbě trávníku je skupina regenerační. Jsem patří dosev trávníku a další speciální regenerační techniky, jako jsou Skarifikace, hloubkové kypření, Top dressing, aplikace půdních kondicionérů a další speciální techniky.

Co vše zvýše uvedeného na svém trávníku děláte?

Nyní si ke každé činnosti řekněme dvě tři základní věty a doporučení, které by Vám měli dát stručný návod jak na to. Jak na krásný trávník.

Sečení

Sečení je pro trávník stresový faktor, proto je důležité k sečení trávníku přistupovat obezřetně, s kvalitní technikou a dodržovat dvě základní poučky:

  1. Trávník sečeme s kvalitními stroji a s nabroušeným nožem
  2. Vždy odstraňuje maximálně jen 1/3 asimilační plochy

Kvalita nástroje a ostrost nože je důležitá pro zdravý jednotlivých rostlin travin. Nejšetrnější k trávníku jsou vřetenové sekačky, které listy tráv  skutečně jen ustřihnou. U rotační sekačky rotující nůž list travin přesekne a roztřepí, to vede k zasychání a k oslabení rostlin. Pokud používáte rotační sekačku věnujte pozornost ostrosti nože.

Kdy a jak často sekat? Sečeme tak často, abychom trávník udrželi na požadované výšce a abychom odstranili maximálně 1/3 asimilační plochy. Pozor na příliš nízkou seč. U okrasných trávníků je konečná výška trávníku okolo 2,5-4 cm dle typu směsi.

Výživa a hnojení

Trávník potřebuje pravidelnou výživu. V průběhu roku odčerpává trávník živiny z půdy a proto je nutné mu je dodat a doplnit. Špatně vyživovaný trávní bude slábnout a bude náchylnější k chorobám. Dále bude řídnout a bude mít světlejší barvu. V řídkém trávníku roste více plevelů a mechu. Naopak hustý a vitální trávník sám plevele utlačuje.

Pro výživu trávníku použijte speciální trávníková hnojiva. Pro jaro volte hnojiva obsahující více dusíku na podporu růstu, v létě je vhodné přidat dusík a draslík a na podzim by měl draslík převládat, protože pomáhá rostlinám posílit, vyzrát a lépe odolávat nepřízni počasí.

Lepší a rovnoměrnější výživu trávníku Vám umožní kvalitní tzv. dlouhodobá hnojiva s postupný uvolňování živin.

Porovnání dlouhodobých a rychlerozpustných hnojiv
Porovnání dlouhodobých a rychlerozpustných hnojiv – autor: Garden Boom

Závlaha

Trávník by neměl nikdy dlouhodobě vyschnout. Voda je základem života. Optimální zavlažovací dávka jde jen velmi složitě určit. Jsou zde faktory jako je vývoj počasí a místní půdní podmínky, které vše komplikují. Obecné základní doporučení je: při teplotách 20-25 stupňů 1x týdně 20-25 l/m2 nebo rozdělit do dvou dávek.

Z udržovacích činností je nejdůležitější vertikutace trávníku.

Vertikutace

Při vertukutaci dochází k odstranění travní plsti z porostu a tím ke zlepšení přístupu světla, vody a živin. Vertikutace trávníku je základní preventivní opatření proti plísním v trávníku a proti mechu. Po vertikutaci je potřeba trávník přihnojit. Poškozená a holá místa opravit a dosít.

Pro zlepšení a zjemnění půdní struktury po vertikutaci můžeme také provést pískování.

piktogram-pred_po

Likvidace mechu

Proti mechu je třeba začít bojovat preventivně, tedy odstranit příčinu jeho výskytu a až následně použít nějaké speciální hnojivo nebo přípravek. Proč se mech v trávníku vyskytuje:

  • špatné pH půdy – lze upravit vapněním dolomitickým vápencem na podzim
  • přílišné zastínění
  • velká vlhkost
  • nedostatečná a nerovnoměrná výživa
  • travní plsť

Likvidace plevelů

Pro likvidaci dvouděložných plevelů v trávníku lze použít selektivní herbicidy ( Travin, Bofix, Dicotex, Banvel ), které likvidují plevele a trávníku při správné aplikaci neublíží. Dobrá prevence proti plevelům je také dokonalá příprava půdy před výsevem a dokonalé vyčištění pozemku a od náletových plevelů, k tomu se používají tzv. “totální herbicidy”.

Optimální doba na hubení plevelů je konec dubna a počátek května, kdy jsou dostatečné teploty pro dobrou účinnost postřiků, trávník je po zimě již v plné kondici a plevele jsou v plném růstu a dobře do sebe látky přijmou.

Ve výčtu činností nesmíme zapomenout na jednu z regenerační skupiny a to je dosev trávníku. Ten provádíme vždy, když se v trávníku objeví holá nebo poškozená místa. Pro dosev volíme travní směsi typu regenerace, které obsahují více jílku vytrvalého. Ten nejrychleji vzchází a rychle se zapojí do stávajícího porostu.

Jak vidíte, s trávníkem se toho dá provádět velmi mnoho. Důležité při údržbě trávníku je dělat činnosti pravidelně, ne nahodile. Trávník se nám pak odmění krásně sytě zelenou barvou, která bude pastvou pro oko a pro naši potěchu.

“Okrasný trávník je nejnáročnější společenstvo rostlin v zahradě a proto vyžaduje speciální a intenzivní péči” ( Rozmarin, 2008 ).

Potřebujete poradit s výběrem správného trávníkového hnojiva nebo kvalitní travní směsi? Obraťte se na nás, rádi Vám pomůže vše vybrat a dodat. Více na www.svet-travniku.cz. Kde naleznete Vše pro trávník, protože my Milujeme krásný trávník.

úvodní foto: wolf-garten

 

Napsat komentář