Podzimní údržba trávníku – připravte trávník na dobré přezimování

Podzim je, pokud se podaří počasí, velmi krásné období sklizně, plné různých barev, padajícího listí, ranní mlh a poletujících pavučin. Na zahradě můžeme obdivovat barvy, při teplých odpolednách ještě něco dobrého ugrilovat, ale čeká nás ještě nějaká práce …

Září a říjen, důležité dva měsíce v přípravě trávníku na dobré přezimování. A v těchto dvou měsících je nutné zvládnout tři klíčové úkoly v údržbě trávníku:

  • vertikutaci
  • speciální podzimní výživu
  • postřik proti chorobám

Ano pokud splníme tyto tři podzimní úkoly zajistíme trávníku dobrou přípravu na zimu a na jeho úspěšné přezimování. Vertikutace vyčistí trávník, speciální podzimní výživa dodá trávníku ty správné vitamíny a postřik proti chorobám zajistí prevenci proti napadení.

Lze ale také vysít nový trávník nebo dokonale připravit pozemek pro jarní výsev trávníku.

Podzimní vertikutace trávníku

Vertikutace patří k základním úkonům při údržbě trávníku. Na jarní termín jsme si již zvykli, ale i na podzim je potřeba provést vertikutaci, a tím vyčistíme trávník od nahromaděné plsti a vegetačních zbytků.

Plsť je totiž ideálním místem pro výskyt chorob a jejich útočištěm před nepříznivými podmínkami v zimě. V plsti zárodky chorob přečkají zimu.

Ideálním termínem pro podzimní vertikutaci je počátek září. Kdy jsou ještě příznivé klimatické podmínky a trávník po vertikutaci má možnost rychle z regenerovat. Vertikutací ale čištění trávníku před zimou nekončí. Až do začátku zimy je důležité neustále z trávníku vyhrabovat spadané listí, zbytky ovoce a větvičky.

Vše o vertikutaci trávníku naleznete na www.travnik-verikutace.cz 

Vertikutátor MTD Smart 30 VE
Vertikutátor MTD Smart 30 VE

Benzínový vertikutátor MTD OPTIMA 38 VO
Benzínový vertikutátor MTD OPTIMA 38 VO

Trávník by měl být na zimu dokonale vyčištěný. Toto je hlavní preventivní krok pro úspěšné přezimování trávníku. Dále následují vitamíny, správné podzimní trávníkové hnojivo.

Podzimní trávníkové hnojivo

Výživa trávníku na podzim se liší od průběhu sezony hlavně ve složení použitého hnojiva. Na jaře potřebuje trávník více dusíku pro rozvoj a podporu růstu, trochu drasla a fosforu. V průběhu sezony se poměr dusíku a draslíku vyrovnává. Na podzim je to naopak. Draslík má navrch.

Draslík řídí buněčnou stavbu rostlin. Vysoký obsah draslíku v podzimním trávníkovém hnojivu dodá trávníku schopnost lépe čelit:

  • nepříznivým povětrnostním vlivům
  • odolnost proti vymrzání
  • napadání houbovými chorobami.

Náš tip: použijte trávníkové hnojivo s vysokým obsahem draslíku i v parném létě. Draslík pomáhá trávníku odolávat teplotním a vodním stresům.

Trávníkové hnojivo podzimní Wolf-Garten LK-B (LK-MU) 250Trávníkové hnojivo Garden Boom Autumn 15 kgTrávníkové hnojivo High-K P56

Podzimní hnojiva mají ve svém složení samozřejmě i něco dusíku, rostliny trav musí stále růst. Většinou také obsahují hořčík a síru. Hořčík podporuje fotosyntézu a obsah síry v hnojivech pomáhá k tvorbě bílkovin.

Aplikace se provádí od září do začátku listopadu dle vývoje počasí a použitého hnojiva. Pro aplikaci použijte aplikační vozíky nebo rozmetadla. Zajistíte tak rovnoměrné a přesné dávkování.

Dejte trávníku ten správný vitamín před zimou a on se Vám na jaře odmění.

Postřik proti houbovým chorobám

Postřik je velmi dobrý preventivní zásah proti houbový chorobám, respektive proti přezimování jejich zárodků a mycelií.

Jedná se zejména o u nás nejznámější a nejrozšířenější chorobu trávníku: Sněžná světlerůžová plísňovitost trav. Jinak též známá pod názvem plíseň sněžná.

Tím, že jsme vyčistili trávník od plsti jsme učinili první krok v prevenci a postřik by měl následovat. Pro postřik se využívají přípravky s účinnou látkou azoxystrobin nebo iprodione. Postřik se provádí ke konci vegetace. Doporučují se dva postřiky v rozmezí 14-20 dní. Ideálně při teplotách nad deset stupňů.

Na závěr si vše shrňme. Vyčistíme trávník od všech vegetačních zbytků, zajistíme trávníku správnou výživu a dopřejeme mu preventivní postřik proti chorobám. Tak připravíme trávník na zimu a budeme se těšit na jaro.

Podobně lze postupovat i u ostatních rostlin na zahradě. Draslík pomáhá snášet stresové podmínky a pomáhá k vyzrávání rostlin. Proto pečlivě vybírejte hnojiva i pro okrasné rostliny. U rostlin se vertikutace neprovádí, ale je nutné na podzim očesat všechny shnilé plody a odstranit napadené a poškozené větve. I u stromů můžete udělat postřik před zimou, například mědňatými přípravky, je to taková dezinfekce.

Podzimní výsev nových trávníků

Na podzim je možné založit i nový trávník. Ideálním podzimním termínem pro výsev nového trávníku je září. V případě velmi pěkného a teplého průběhu počasí lze vysévat i v říjnu. Většina travních směsí se vysévá v dávce 20-30 g na m2.

Při výsevu postupujeme podle klasického modelu. Dokonale si připravíme pozemek pro nový trávník. Plochu zbavíme plevelů, nejlépe pomocí postřiku neselektivním herbicidem. Na vyčištěném pozemek provedeme přípravu půdy. Na kypření, zarovnání, případné vymodelování terénu. Při kypření je vhodné do země zapravit zásobní hnojivo, například NPK nebo startovací trávníkové hnojivo.

Do krásně připravené půdy bez hrud zapravíme travní osivo. Po výsevu je vhodné zakulit travní semínka lehkým válcem a zavlažit.

Příprava půdy před výsem je velmi důležitá, protože ponechané nerovnosti nebo nově vzniklé prohlubně znemožní v budoucnu rovnoměrné sekání a zhoršují funkčnost a estetický vzhled trávníku.

Při výběru osiva bereme v úvahu budoucí funkci trávníku:

  • okrasný ( menší zátěž )
  • okrasný zátěžový
  • sportovní ( silně zatěžovaný )
  • luční

a dle toho volíme požadovanou travní směs.

Travní osivo Wolf-Garten Supra Premium SP 100Travní osivo Wolf-Garten Zátěžové Profi SJ 100Travní směs Eurogreen Rasana TOP 10 kg

Příprava ploch pro nový trávník

Podzim je vhodným termínem pro přípravu půdy pro nový trávník. Tento úkol je pro trpělivé. Jelikož letos připravíme pozemek pro nový trávník, ale osévat a radovat se z nového trávníku budeme až příští jaro.

V září je možné připravit pozemek pro nový trávník. Z kultivujeme a zarovnáme. Necháme obrůst plevelem. Plevel zlikvidujeme přípravky tomu určenými – použijeme neselektivní herbicidy. Tímto zásahem vyčistíme plochu o plevelů. A zároveň nám zemina přes zimu slehne.

Na jaře necháme plochu obrůst plevelem a opět použijeme neselektivní herbicidy. Zasypeme místa, kde se zemina po zimě propadla a osejeme plochu travním osivem.

Tento postup je poměrně zdlouhavý, ale zajistíme si téměř dokonalé vyčištění plochy od nežádoucích plevelů a půda bude dokonale připravená.

 

Přes zimu pak nechte zahradu odpočívat, omezte pohyb po trávníku na minimum a těšte se na jaro až vše zase krásně začne pučet, růst a rozvíjet se.

 

[ hana-code-insert ] '’GOOGLE’' is not found